Disputat pe stadionul din Regie,în fata a CCA 10.000 de spectatori,meciul începe în forta.Actiuni si de o parte si de alta,în care se observa marea dorinta a studentilor de a învinge.Primul sut la poarta se consemneaza în min.8 când Lazar de la gazde reia pe lânga poarta centrarea lui Bucur.In min.19 Dica loveste balonul usor cu capul si nu pune în pericol spatiul portii aparate de Stanca.Apoi pe fondul prudentei ambelor echipe se suteaza aproape alternativ când la o poarta când la cealalta.Pe finalul primei reprize,în min.43,Balan capitanul echipei gazda,cu mingea la picior îl ocoleste pe Dorinel Munteanu si de la 20 m trage pe culoar o "racheta" spre vinclul portii lui Tudor.In ciuda plonjonului disperat al portarului nostru mingea nu poate fi oprita si tabela de marcaj se modifica pentru prima oara:1-0 Sportul.In urma plonjonului disperat,Tudor se loveste cu capul de bara din dreapta portii,la "radacina" acesteia.Repriza se încheie cu Steaua în atac.Repriza a doua începe cu Hamutovski în poarta.Intra si Paraschiv si jocul Stelei se schimba mult în bine.Sunt mai des decât adversarii lor,primii la minge,actiunile devin mai legate si mai periculoase.In urma unei astfel de actiuni,în min.59,Paraschiv,din preajma careului mic,reuseste sa suteze în poarta dintr-un grup masiv de jucatori,la o centrare de pe dreapta.1-1 si începem sa ne gândim iar la o victorie
la cel putin doua goluri diferenta.Galeria îsi revine si ea si reîncepe sa încurajeze echipa.Nu sunt uitate nici marile rivale din Bucuresti.La 20 de minute de la primul nostru gol,în min.79 vine si golul doi.La un corner executat de pe partea stânga de Fl.Dumitru,Baciu vine în forta si marcheaza cu capul:2-1.Steaua continua sa aiba ocazii,suteaza de la distanta dar nu reuseste sa se desprinda la doua goluri.Pe final studentii ataca furibund poarta lui Hamutovski,dar acesta este în zi de gratie,ambitionat si de proaspatul rol de rezerva,si respinge sau prinde tot.Emotii au fost însa.Si destul de mari.Mai ales ca repriza s-a prelungit cu 5 min.Scorul final 2-1,ne multumeste si mi se pare meritat.Valoarea si maturitatea au învins entuziasmul si ambitia gazdelor de a obtine macar o remiza.Ai nostri au "apasat pe pedala" numai atât cât a fost nevoie,pentru a-si economisi fortele în vederea partidei de la Sofia.In min.60 Falemi s-a accidentat si a fost înlocuit cu Ogararu.Arbitrajul lui Tudor,nesigur dar fara sa influenteze rezultatul.Au jucat : Tudor-Baciu,Falemi,Ghionea,P.Marin-Fl.Dumitru,Lovin,D.Munteanu,Dica-Neaga si Dinita.In speranta unei comportari bune si la Sofia uram succes echipei noastre.HAI Steaua!
