FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

SuperSteaua câstiga cu emotii:2-1(0-1) cu Sportul St.

Virgil25.09.2004 17:05

Disputat pe stadionul din Regie,în fata a CCA 10.000 de spectatori,meciul începe în forta.Actiuni si de o parte si de alta,în care se observa marea dorinta a studentilor de a învinge.Primul sut la poarta se consemneaza în min.8 când Lazar de la gazde reia pe lânga poarta centrarea lui Bucur.In min.19 Dica loveste balonul usor cu capul si nu pune în pericol spatiul portii aparate de Stanca.Apoi pe fondul prudentei ambelor echipe se suteaza aproape alternativ când la o poarta când la cealalta.Pe finalul primei reprize,în min.43,Balan capitanul echipei gazda,cu mingea la picior îl ocoleste pe Dorinel Munteanu si de la 20 m trage pe culoar o "racheta" spre vinclul portii lui Tudor.In ciuda plonjonului disperat al portarului nostru mingea nu poate fi oprita si tabela de marcaj se modifica pentru prima oara:1-0 Sportul.In urma plonjonului disperat,Tudor se loveste cu capul de bara din dreapta portii,la "radacina" acesteia.Repriza se încheie cu Steaua în atac.Repriza a doua începe cu Hamutovski în poarta.Intra si Paraschiv si jocul Stelei se schimba mult în bine.Sunt mai des decât adversarii lor,primii la minge,actiunile devin mai legate si mai periculoase.In urma unei astfel de actiuni,în min.59,Paraschiv,din preajma careului mic,reuseste sa suteze în poarta dintr-un grup masiv de jucatori,la o centrare de pe dreapta.1-1 si începem sa ne gândim iar la o victorie

la cel putin doua goluri diferenta.Galeria îsi revine si ea si reîncepe sa încurajeze echipa.Nu sunt uitate nici marile rivale din Bucuresti.La 20 de minute de la primul nostru gol,în min.79 vine si golul doi.La un corner executat de pe partea stânga de Fl.Dumitru,Baciu vine în forta si marcheaza cu capul:2-1.Steaua continua sa aiba ocazii,suteaza de la distanta dar nu reuseste sa se desprinda la doua goluri.Pe final studentii ataca furibund poarta lui Hamutovski,dar acesta este în zi de gratie,ambitionat si de proaspatul rol de rezerva,si respinge sau prinde tot.Emotii au fost însa.Si destul de mari.Mai ales ca repriza s-a prelungit cu 5 min.Scorul final 2-1,ne multumeste si mi se pare meritat.Valoarea si maturitatea au învins entuziasmul si ambitia gazdelor de a obtine macar o remiza.Ai nostri au "apasat pe pedala" numai atât cât a fost nevoie,pentru a-si economisi fortele în vederea partidei de la Sofia.In min.60 Falemi s-a accidentat si a fost înlocuit cu Ogararu.Arbitrajul lui Tudor,nesigur dar fara sa influenteze rezultatul.Au jucat : Tudor-Baciu,Falemi,Ghionea,P.Marin-Fl.Dumitru,Lovin,D.Munteanu,Dica-Neaga si Dinita.In speranta unei comportari bune si la Sofia uram succes echipei noastre.HAI Steaua!

George Stan25.09.2004 17:25

De mult nu am mai vazut Steaua jucand atat de prost. Cu impresia asta am venit acum cateva minute de pe stadion.

Discutam mai tarziu.

Virgil25.09.2004 17:45

Da,prost.Dar prost sa joci noroc sa ai,poate fi numai la îndemâna unei formatii de valoare.Noi si când jucam prost suntem mai buni decât altii care joaca bine.

Casillas25.09.2004 20:16

:evil:

Ghinion curat pt Tudor sa se accidenteze si sa piarda din nou o sansa!

" Martin Tudor a fost transportat la spital

La faza golului inscris de Tiberiu Balan in minutul 43, portarul stelist Martin Tudor s-a lovit cu capul de stalpul portii in momentul in care a plonjat dupa minge. El a fost inlocuit la pauza cu Vasili Hamutovski, starea sanatatii lui Tudor fiind in acel moment incerta. Pentru a se evita orice pericol, goalkeeperul Stelei a fost transportat chiar in pauza meciului la Spitalul Militar acolo unde i s-a facut un examen tomograf. Tudor are un traumatism cranian inchis, motiv pentru care medicul i-a recomandat repaus total timp de trei zile. In alta ordine de idei, Nana Falemi s-a accidentat si el in minutul 65, fiind inlocuit cu Ogararu, insa fundasul nostru se afla in afara oricarui pericol."

Deci e clar cine va apara cu TSKA : Hamu :(:(

Nea Vasea isi reia locul in poarta (pe care momentan nu il merita) prin accidentarea concurentului sau ( ce fericit tre sa fie baiatu' : nu mai are cine sa-i fure locu, e titular sigur, garantat!!!!!

sorin_77725.09.2004 21:02

Asa este...Steaua nu a jucat bine...insa rezultatul conteaza... V-ar fi placut sa fie un spectacol fotbalistic si Steaua sa termine la egalitate un 3-3 sau mai rau sa piarda pe ghinionul ei?... Eu zic ca Zenga a fost pragmatic si accidentarile nu i-au last loc de raspunsuri prin schimbari in linia de atac... De aceea am fost nevoieti sa vedem un Dinita care doarme langa fundasii neexperimetati ai sportului. Oricum la Sofia vom vedea o cu totul alta Steaua... Sunt convins... Cat despre nefericitul accident al lui Tudor... Nimic mai mult decat ca Hamu are o sansa care intradevar poate nu o merita..sau cine stie... Timpul ne va lamuri.. Sau Sofia ne va arata...