Serie A, editia 2011-2012: Milan vicecampioana
Dupa Cagliari-Juventus 0-2 si Internazionale Milano-A.C. Milan 4-2 lucrurile s-au lamurit: desi a pastrat sanse matematice la un nou "scudetto" pana cu doua etape inaintea finalului de campionat, echipa antrenata de Massimiliano Allegri e nevoita sa fie multumita cu postura de vicecampioana a Italiei, postura care asigura participarea directa in grupele Ligii Campionilor. Sa incercam sa depistam cateva din cauzele care au dus la acest fapt:
1. Din punct de vedere al numarului de puncte Milan nu a realizat un sezon mult inferior celui trecut. Anul trecut rosso-nerii au acumulat 82 puncte, anul acesta au 77 cu o etapa inainte de finalul campionatului. Diferenta majora a venit din prestatia unei adversare de traditie. Daca Inter si-a continuat prabusirea, o alta mare echipa a Italiei a reusit sa revina in prim-plan. Dupa cativa ani de la afacerea Calciopoli Juventus Torino a reusit sa renasca din propria cenusa. Unul dintre cele mai izbutite transferuri ale verii trecute s-a dovedit a fi acela al lui Pirlo, jucator emblematic pe... San Siro.
2. Juve si Inter au incercat sa aplice la inceputului 2011-2012 reteta Allegri, adica au inregistrat banca tehnica unor antrenori dornici de afirmare. Daca Inter a clacat cu Gasperini, ulterior experimentatul Ranieri nemaireusind sa repare daunele, Juve l-a chemat sub arme pe fostul jucator emblematic Antonio Conte. Acesta a reusit sa construiasca in timp record o echipa capabila sa nu piarda nici un joc din cele 37 de pana acum ale campionatului!
3. Accidentarile repetate si indelungi ale unor oameni de baza au cantarit foarte greu in finalul de campionat atunci cand s-a produs clacajul decisiv, in meciurile de acasa cu Bologna si Fiorentina. Cel mai mult a lipsit echipei Pato, obisnuit altadata sa faca diferenta in meciurile importante. Pentru Cassano au inceput marile probleme tocmai cand incepuse sa formeze un cuplu de superclasa impreuna cu Ibra, Boateng n-a jucat nici el prea mult cand era mai mare nevoie. Bomboana de pe coliva a fost accidentarea lui Thiago Silva, absent tocmai cand rosso-nerii trecusera in fruntea clasamentului.
4. Suplimentul Champions League are si el partea sa "de vina". Milan a fost cea mai performanta echipa italiana prin prezenta in sferturile de finala ale Ligii Campionilor insa jocurile cu Arsenal si, mai ales, cele cu Barcelona au lasat urme adanci. Chiar in perioada dublei cu catalanii s-a pierdut si avansul in campionat dupa 1-1 la Catania si 1-2 pe San Siro cu Fiorentina. In acest timp Juve, fara suplimentul de zece jocuri in cupele europene, a sprintat decisiv pe ultima suta de metri.
5. Unii dintre "veteranii" care au insemnat mult pentru gloria milanista a ultimilor ani au obosit. Fundasul de fier Alessandro Nesta, cel care a format o pereche memorabila cu Maldini, n-a mai fost acelasi si din cauza problemelor fizice tot mai evidente. Seedorf ne-a incantat cu cateva momente magice, prea putin intr-un sezon de anduranta. Pana si Abbiati n-a mai prins forma din anul castigarii unui scudetto cu Zacherroni pe banca tehnica.
6. In ofensiva mai tot greul a ramas pe umerii lui Zlatan Ibrahimovici. Excelentul atacant susdez a facut un sezon admirabil, a marcat de 28 de ori in 31 de prezente insa nici el nu le putea face de unul singur pe toate. In lipsa lui Pato si Cassano signor Allegri a trebuit sa astepte multe de la Robinho si acesta nu s-a putut ridica la nivelul celor doi. El Shaarawy a creat senzatia ca e inca prea crud pentru anumite batalii iar Maxi Lopez a fost putin folosit si s-a mai si accidentat.
7. Marile echipe nu trebuie sa dea vina la esec pe arbitri. Si totusi nu trebuie omis ca ros-negrilor li s-a scos mingea din poarta in trei randuri in meciuri foarte importante in retur: prima oara la 1-1 cu Juve in conditiile in care Muntari inscrisese pentru 2-0, a doua oara la 1-1 la Catania si a treia oara la 1-1 pe teren propriu cu Bologna. A mai intervenit si ghnionul, rosso-nerii au trimis balonul in bara la scorul de 1-0 pe San Siro cu Fiorentina. Poate situatia ar fi stat altfel. Sau poate ca nu.
Concluziile sezonului 2011-2012 le trage Adriano Galliani, mana dreapta a patronului Silvio Berlusconi: "A castigat Juventus, tin sa-i felicit, l-am sunat aseara pe Andrea Agnelli pentru a-l felicita. Suntem pe locul doi dupa ce anul trecut am castigat titlul, suntem in grupele Champions League, viata continua, ne gandim deja la urmatoarea stagiune fara a ne plange, fara remuscari. Vom avea o vara de munca pentru pregatirea stagiunii care urmeaza. Avem un antrenor cu care am facut cele mai multe puncte per total in campionat, dintre toate echipele, in ultimii doi ani. Am fost cea mai buna echipa italiana in Champions League, am pierdut doar in prelungiri calificarea in finala Coppa Italia. Pentru mine cei mai buni jucatori ai sezonului au fost Thiago Silva si Ibrahimovici, sigur ca vor ramane, am discutat deja cu presedintele Berlusconi despre acest subiect".
http://mysport.gsp.ro/sabinalin/note/serie...ioana-9467.html