Pe scurt, cateva fapte, fara sa mai intru in context:
Suntem obligati sa luam masuri pentru a introduce ordinea in Cehoslovacia, precum si in Romania. Dupa aceea, vom face ordine si in Iugoslavia. (Jivkov, in martie 1968; Inregistrarea Plenarei CC Bulgar)
Romania trebuie sa respecte linia, sau sa suporte consecintele (gen. Wokciech Jaruzelski, Ministrul Polonez al Apararii, in august 1968 " telegrama catre COMCEN Londra)
As dori ca Guvernul dumneavoastra sa se abtina daca este planificata vreo invazie impotriva Romaniei (presedintele SUA, Lyndon B. Johnson, catre Aleksei Kosighin, 31 august 1968)
Saptamana trecuta au fost pregatite ordinele pentru invadarea Romaniei de catre trupele sovietice, poloneze si maghiare, pe 22 noiembrie la ora 4.00. Ordinele se refera la o invazie si nu este un exercitiu. (Spionajul militar olandez, telegrama nr. FOE 144 catre MOD DI,)
Credem ca este corect ca romanii sa sa fie informati despre aprecierile noastre (posibilitatea ca rusii sa faca actiuni militare rapide contra Romaniei). Acest lucru ar trebui facut la cel mai inalt nivel posibil si in stricta confidentialitate. (Ministrul de Externe Britanic, noiembrie 1968 " telegrama de urgenta nr. 638, trimisa de ministrul Michael Stewart catre Bucuresti).
XXX
Inca din mai 1968, Bucurestiul a primit informatia ca exista o actiune programata in doua etape, care viza invadarea Romaniei, la doua saptamani dupa invadarea Pragai. Informatia venea de la un ofiter polonez de informatii, membru al grupului de interventie din cadrul Tratatului de la Varsovia, care facuse scoala in Romania (fusese refugiat, cu familia, din fata nazistilor). Asta era atasat militar la Viena, unde, s-a reintalnit cu un prieten din copilarie care era sub acoperire diplomatica la SIE. Printr-un noroc chior, chiar polonezul a fost trimis la Moscova si a fost inclus in micul grup format de personalul de comanda al tarilor semnatare ale Tratatului. El a trimis informatia despre invazia din iunie, la care partea romaneasca a luat masuri de verificare, suspectand o intoxicare a rusilor. Ambasada Romaniei din Berlin a obtinut un raport care confirma informatiile, sub forma unui document intern al Partidului Comunist Est-German.
Pe 10 iulie, polonezul a avut o intalnire cu colegul roman, in care l-a informat despre intentiile liderilor sovietici (cu participarea directa a lui Andropov si Brejnev) intentionau sa invadeze Cehoslovacia, Romania si Iugoslavia. In prima etapa, fortele sovietice, poloneze, ungare, est-ghermane urmau sa ocupe Cehoslovacia, plasandu-si totodata unitati in jurul Romaniei. Dupa 2 sau 3 saptamanai avea sa urmeze o intrarea a tuturor acestor forte, carora li se aduga Bulgaria, in Romania. Aceste informatii sunt confirmate azi de un expert pe problema, Larry L. Watts, care afirma ca un atac planificat asupra Romaniei si Iugoslaviei este confirmat de surse din tarile semnatare ale Tratatului precum si de membrii ai serviciului de contrainformatii DSS. Polonezul a oferit detalii care cuprindeau grafice, planuri, modul in care erau concentrate trupele si cum erau trimise, parte sub acoperirea de turisti.
Din martie 1968, conducatorii partidelor loialiste facusera chemari pentru invadarea Romaniei, iar bulgarii au fost avocat entuziast, declarandu-se categoric gata sa-si mobilizeze trupele.
Sinteze ale rapoartelor Directiei Securitatii Statului:
* De-a lungul Prutului, vizavi de orasul Albita, fortele sovietice desfasoara activitati similare celor de pregatire si recunoastere.
* In apropierea orasului Reni, unitatile sovietice de geniu fac in fiecare noapte exercitii de lansare de pe docuri, in scopul extinderii podului de peste Prut.
* In sud, bulgarii exerseaza traversari nocturne peste Dunare, de la Giurgiu la Oinacu, in timp ce in vest, ungurii faceau diferite exercitii in apropierea punctelor de frontiera de la Bors, jud. Bihor si Petea, jud. Neamt.
Intr-o informare catre ofiterii de informatii si contrainformatii de la nivel central, adjunctul sefului DSS atragea atentia ca sovieticii concentrasera aproximativ 235.000 de soldati, de diferite arme, la frontiera de nord-est a tarii, subordonate urmatoarelor 3 comandamente:
* Comandamentul de Sud, cu cartierul general la Odessa, aproximativ 80.000 de soldati, si importante forte navale si aeriene.
* Comandamentul de Nord, cu cartierul general in Lvov si un efectiv de aprox. 75.000 de soldati.
* Comandamentul Central, cartierul general la Kiev, aprox. 80.000 de soldati.
In acelasi timp, unitati ale flotei maritime sovietice, printre care forte speciale de debarcare navala si nave de desant, stationeaza deja in afara apelor teritoriale, pe partea dreapta a Deltei Dunarii si a coastei romanesti, in timp ce in Ungaria au loc concentrari masive de trupe ungare si sovietice.
Ceausescu a tinut un discurs in care exprima clar hotararea de a rezista armat in fata unei forte straine (nu mai am rabdare sa transcriu), anuntand masurile de infiintare a garzilor patriotice pentru a apraa independenta. S-a spus ca in Cehoslovacia exista pericolul unei contrarevolutii. Probabil maine va afirma ca ce facem acum are caracter antirevolutionar. Avertizam pe oricine ca vom rezista cu orice pret.....
Agentii sovietici, atat cei sub acoperire din tara, cat si ailalti, lansau zvonuri prin care negau hotararea Romaniei de a rezista ( s-a lasat dus de val, a devenit irational in pozitie). Unii diplomati romani s-au rahat pe ei si au ameliorat, cu de la sine putere, ceea ce considerau o grava eroare. Spre exemplu, Corneliu Manescu a recunoscut ca el a fost cel care a decis sa nu se faca propaganda pe la ONU, referitor la invazie, temandu-se de reactia sovietica. Era reprezentantul Romanirei la ONU... Alex. Barladeanu si Brucan, cunoscuti ca facand partea din reteaua sovietica, trambitau intern peste tot ca "nu trebuie sa tragi tigrul de coada". Toate cancelariile erau intoxicate ca Ceausescu batea in retragere, pentru ca realizase eroarea facuta " asta a fost un truism al interpretarilor occidentale. Dezonformarea conceratat indica ca era vorba de šo isterie a lui Ceausescu, ridicola, nu demna de admiratie, si nu despre obiectivele comune ale conducerii.
Pe 21 august 1968, Bodnaras s-a intalnit cu insarcinatul cu afaceri chinez, l-a informat despre iminenta invaziei si i-a cerut ajutor direct, vrand sa stie daca se poate baza pe guvernul chinez.
Pe 23 august, Serviciile Secrete Elvetiene au contactat partea nostra, informan ceea ce se stia deja: 14-15 divizii sovietice, 2-3 divizii ungare si 4-5 divizii bulgare au fost mobilizate la frontierele romane.
Imediat dupa confirmarea din partea elvetienilor, Bodnaras l-a contactat pe ambasadorul chinez si i-a cerut o declaratie publica a guvernului chinez, pentru a descuraja presiunea sovietica. Ea a venit imediat, ulterior Maurer spunand ca a fost "un sprijin esential intr-un moment de cotitura, care a avut un mare rol in descurajarea sovieticilor".
[u]Pe 29 august[/u], SUA, NATO, serviciile de informatii ale Romaniei si Iugoslaviei au informat la unison ca "trupele URSS, ale Ungariei si Bulgariei si-au intensificat pregatirile si se desfasoara de-a lungul granitelor cu Romania."
Consilierul presedintelui SUA a intocmit in avans o declaratie de condamnare a atacului (a fost desecretizata in 2006 si publicata de CIA in 2010 in Strategic warning and the rolle of the Intelligence: Lesson learned from the 1968 Soviet invasion of Czechoslovakia: Lumea este socata la vestea ca Uniunea Sovietica si cativa dintre satelitii sai au intreprins inca o agresiune brutala impotriva unui stat independent din Europa. Atacul impotriva Romaniei si invazia Cehoslovaciei, care l-a precedat, dovedesc o ignorare grava a integritatii si suveranitatii unor natiuni independente. Aceasta actiune este total opusa declaratiilor repetate ale guvernului sovietic care condamna amestecul in afacerile interne ale altor state. Mesajul reitera faptul ca atacul asupra Romaniei din Uniunii Sovietice si a aliatilor sai va ridica probleme adanci si grave si va genera un raspuns international.
Pe 30 august, ambasadorii sovietici acreditati in cele 4 state importante membre NATO si-au programat intalniri simultane pentru a doua zi. O miscare identica a precedat invazia Cehoslovaciei.
Tot pe 30 august, Agentia Nationala de Securitate arata ca exista dovezi ale unei posibile miscari a sovieticilor in Romania, pentru a-l aduce pe Ceausescu pe linie. Miscarile de trupe sovietice din zonele periferice Romaniei pot fi interpretate ca reprezentand o amenintare pentru aceasta tara (Thomas Johnson, in National Security Agency: American cryptology during the Cold War).
Pe 31 august, secretarul american de stat Rusk l-a convocat pe ambasadorul sovietic Anatoli Dobrinin, administratia Johnson decizand sa preintampine actiunea Kremlinului cu angajamente raspicate si credibile ca va declansa represalii grave (in aceeasi sursa a National Security Agency).
In aceeasi sera, la televizor, presedintele SUA, Lyndon Johnson, facea a declaratie televizata in care avertiza ca vor fi repercursiuni cumplite, daca Moscova ar elibera cainii razboiului, facand referire directa la "temerile legate de posibilitatea ca sovieticii sa intervina in Romania.
Rusk a informat apoi partea romana ca motivul declaratiei precipitate a fost ca SUA primisera "informatii complexe in cursul acestei zile, care nu ne-au placut deloc si, prin urmare, au fost obligati sa actioneze rapid (telegrama Departamentului de Stat).
In discutia cu ambasadorul sovietic, Rusk a trecut direct la subiect: Noi primim in continuare informari deranjante si in ultimele 24 de ore am primit numeroase rapoarte privind miscarea trupelor, incidente la frontiera etc. El a intrebat daca ambasadorul avea vreo justificare sa-i dea asigurari ca nu urmeaza sa declanseze o actiune contra Romaniei. Secretarul a afirmat ca, daca exista o asemenea actiune, atunci, in numele lumii, ii cere sa nu o duca la bun sfarsit. Consecintele unei asemenea actiuni asupra afacerilor internationale ar fi inimaginabile Dobrinin a intrebat daca romanii au aceeasi parere, raspunsul fiind ca nu detinem niciun fel de informatii de la romani. (Minuta discutiei, 30 august 1968, 9 p.m., documentul 165).
Dean Rusk a informat Consiliul National de Securitate ca nu putem fi siguri ca sovieticii nu vor ataca Berlinul sau Romania in zilele urmatoare.
Generalul Wheeler a impartasit ingrijorarea: 19 divizii sovietice vor putea intra in Romania in decurs de 2-3 zile. Aceasta forta poate inabusi rapid oricve opozitie romaneasca. Vor exista putine informatii ale serviciilor de sdpionaj. Vom putea insa sa detectam miscari ale avioanelor sovietice. (Note din a 59-a sedinta a C.S.)
Potrivit arhivelor Departamentului de Stat (desecretizate de 4-5 ani), Rusk a declarat ca Washingtonul este foarte ingrijorat, iar Dobrinin nu ar trebui sa interpreteze gresit atitudinea noastra moderata. Vroia ca SUA sa specifice in continuare, in cei mai duri termeni, ca se asteapta ca URSS sa nu mai ia in calcul oe viitor utilizarea fortei armate impotriva vreunei tari din Europa de Est.
In numele omenirii, va cerem sa nu invadati Romania, deoarece consecintele vor fi imposibil de prevazut si vor fi dezastruoase pentru realtiile sovieto-americane si pentru intreaga lume.
A doua zi, asistentul special al presedintelui SUA a trimis nota ca, daca avea sa se intample ceva in Romania, se va intampla in prima saptamana a lunii septembrie. Informatia coincidea cu planificarea data Bucurestiului de ofiterul polonez din grupul de strategie al Trataului de la Varsovia (nota a fost intocmita de secretarul de stat Rusk si de secretarul Apararii, Clark Clifford).
Presedintele Johnson trimite o scrisoare oficiala sefului guvernului sovietic, Aleksei Kosighin, invocand posibilitatea unui grav conflict daca URSS invadeaza Romania (Notes of President`s... " CIA).
In 24 de ore, ambasadorul Dobrinin s-a intors cu raspunsul oficial al URSS, nu scris ci verbal. temerile si informatiile privind interventia militara a URSS in Romania sunt total nefondate. Rapoartele despre viitoare deplasari sovietice in Romania sunt create de anumite cercuri special pentru a induce in eroare guvernul american. Ele nu corespund realitatii.
Operatiunile deschise de recunoastere si pregatirile pentru traversarea frontierei cu Romania s-au oprit intr-o saptamana.
XXX
Ulterior, Rusk a spus partii romane ca au avut 2 mari atuuri: unitatea si atitudinea poporului roman si faptul ca o invazie in Romaniaar risca sa rupa relatiile dintre URSS si Occident. O repetare a actiunilor sovietice in Romania ar fi provocat o reactie mult mai puternica din partea Ooccidentului decat in cazul Cehoslovaciei. (Memorandum al discutiei, Sec/Del/Mc/13, New York, 1 octombrie 1968, documentul 170, FRUS, 1964-1968, Eastern Europe, vol. XVII)
Un fost ofiter al GRU, aflat la comanda in acea perioada, considera azi ca era destul de evident ca Armata sovietica va invada Romania. Motivele erau foarte convingatoare: Denuntarea interventiei din Cehoslovacia era un act de agresiune, refuyul de a permite trupelor statelor Tratatului sa desfasoare misiuni de teritorul sau, declaratia in eventualitatea unui razboi in Europa, vom decide in mod independent daca vom intra sau nu in razboi si de partea cui si exercitarea dreptului de veto pentru crearea unei legaturi pe teritoriu romanesc intre URSS si Bulgaria, pentru transferul trupelor. Asatfel explica de ce administratia Johnson a intreprins eforturi mari pentru a sublinia gravitatea acestei probleme.
In 14 iunie 2007, fostul ministru polonez al Apararii, Wojciech Jaruzelski, cel care in 26 august 1968 declarase auditoriului de la Academia Statului-Major General al Poloniei: Romania va avea de suferit pentru lipsa de obedienta. Trebuiea sa se supuna ordinelor sau suporte consecintele (citata in Immediat Warsaw, Telegram no. FOE 144 din 19 noiembrie), avea sa admita: la timpul respectiv, si respectiv ulterior, s-au vehiculat informatii conform carora fortele noastre se puteau folosi de un fir pentru a invada Romania si pentru a scapa de Ceausescu. Acestea informatii probabil erau reale. Reprezentau intentiile anumitor persoane.