A fost o finala frumoasa in care ambele echipe au jucat fotbal, o raritate in zilele noastre. Eu m-am uitat la meci din zona de langa Piata Constitutiei si trebuie sa ma declar multumit de organizare. A fost ok si berea si mancarea, din pacate nu s-a putut face nimic cu vocea lui Mironica, dar na, asta e, ce sa-i faci. Si lumea d-acolo s-a comportat destul de civilizat, oricum a fost o experienta interesanta desi nu are cum sa se compare cu atmosfera de stadion.
Si organizarea la stadion a fost buna din ce mi-a zis un coleg care a prins bilet. Trebuia sa ne dam putin cu tesla-n coi la faza cu aeroportul(cu bascii) si cu aia doi ce au intrat in teren dar in rest chiar mi s-a parut o organizare de-a dreptul occidentala majoritatea timpului.
Am tinut cu bilbao doar pentru ca nu prea aveau sanse pe hartie dar mi-a placut cum si-au aparat sansele, luptand si jucand deschis pana la capat. Madrid clar avea jucatori mai buni pe anumite posturi si cu totul alta forta financiara dar pustii astia de la bilbao si-au dat sufletul pe teren. Multi dintre ei plangeau la final de parca era ultima finala din cariera lor.
Bilbao au pierdut pentru ca au luat gol rapid dar mai ales pentru ca au ratat prosteste. Ah, si pentru ca sufera de boala pe care si Steaua o are de multa vreme, vor sa intre cu ea in poarta in loc sa suteze. Experienta si valoarea madrilenilor s-a vazut in modul in care au tratat fazele de gol. Cred ca Atletico a avut 2-3 faze in prima repriza si au marcat 2 goluri(ambele geniale). Bilbao au avut cel putin 4-5 faze periculoase in a 2-a repriza dar pur si simplu nu o bagau in poarta. Madrid a avut vreo 3 contratacuri periculoase in a 2-a repriza si nu au fost departe de un 4-0.
O echipa de campioni experimentati in fata unor pusti entuziasti si asta s-a vazut.
O mare **** tuturor rahatilor din presa care debitau clisee despre civilizatia fotbalistica a Spaniei uitand ca principalul motiv pentru care noi suntem inapoiati din acest pc de vedere este ca ei ii tin in brate pe oligofrenii din fotbalul romanesc. Spuneti-mi rapid, fara google, cum se numesc presedintii celor 2 cluburi ce si-au disputat finala. Multi dintre voi habar n-aveti si asa ar trebui sa fie, fotbalistii sunt actorii principali. Insa acolo presa isi face menirea initiala si anume sa vorbeasca despre sport, nu despre distrusii din fotbal si tarfele lor.
Aceasi tampiti care tanjesc dupa nivelul la care au ajuns spaniolii in fotbal vor fi maine poimaine la palat facandu-i o felatie mediatica lui jejey.
Noi nu mai avem fotbal. Asta sa fie clar.