FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Noul sistem

i0nutz8308.03.2006 13:49

In urma discutiilor cu voi - majoritatea constructive - am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimbam actualul sistem competitional. rezultatul sondajului a fost foarte clar: 22-4 in favoarea schimbarii. A mai votat lumea schimbare si in 1996 si n-a fost bine, deci sa nu priviti actiunea dintr-un punct de vedere foarte optimist ;-).

 

Vor fi doua divizii a cate 16 echipe, A si B. Se vor juca 15 etape, fiecare cu fiecare un singur meci, asemenea unui tur de campionat in Divizia A romaneasca.

Pentru stabilirea configuratiei celor doua divizii se va juca un tur preliminar, cel mai probabil la mijlocul saptamanii viitoare. Vor fi 16 meciuri, invingatoarele vor merge in Divizia A iar invinsele in Divizia B.

16 echipe vor fi cap de serie la baraj, astfel:

- 6 echipe din Divizia A (iepure si R25 au foarte multe meciuri la masa verde, motiv pentru care nu sunt inscrisi)

- 5 echipe din Divizia B (primele 5 locuri)

- 5 echipe din Divizia C (primele 5 locuri).

 

Pentru celelalte 16 locuri la baraj se primesc inscrieri in topicul alaturat. In momentul incheierii noilor inscrieri, vom stabili meciurile de baraj. Fiecare jucator este liber sa joace cu ce echipa vrea, inclusiv sa o schimbe pe parcursul sezonului. Prioritate la alegerea echipei va avea echipa care face hostul (ex. meci X - Y, X are prioritate).