Astazi (14 aprilie) se joaca etapa 4.
Eu am jucat in primele 3 etape si vreau sa va dau cateva "sfaturi", daca vreti sa incasati:
- Alege una dintre echipele cu cat mai putini jucatori. Daca foarte multi dintre membrii unei echipe sunt eliminati la inceputul turneului, chiar si in eventualitatea in care un alt membru al echipei reuseste sa castige, media echipei nu va fi totusi una prea buna.
- Foloseste-te de re-buy si add-on. Numarul de fise primite la inceputul turneului este de 1.500, dar nu uitati ca pentru un buy-in primiti 3.000 de fise, in timp ce pentru add-on va sunt oferite 10.000 de fise. In concluzie, pentru doar 20 centi (0,20$) puteti intra la pauza cu aproximativ 15.000 de chipsuri, chiar si in conditiile in care nu ati avut norocul sa dublati in fata adversarilor.
- Asteapta eliminarea adversarilor slabi. Ai rabdare cam pana la prima pauza (55 de minute), cand jucatorii care au fost sit-out au ramas fara chipsuri din cauza blindurilor. Acelasi principiu se aplica si pentru jucatorii care nu au facut re-buy/add-on, mai ales daca nu au avut norocul sa adune fise de la adversari. Dupa pauza, blindurile vor fi de 300/600, cu ante 60, asa ca daca ai 15.000-20.000 de fise, imagineza-ti presiunea pe care o poti pune pe un jucator care are aproximativ 3.000 de fise...
- Joaca pentru echipa. Dupa ce s-a ajuns la locurile platite si ai deja un premiu asigurat (cel individual), trebuie sa faci tot posibilul pentru a-ti ajuta echipa sa incaseze (sa ocupe unul dintre primele trei locuri). Cea mai buna metoda este sa "vanezi" jucatorii care sunt componenti ai echipelor clasate mai bine decat echipa in care joci tu.
