VA RUGAM SA LECTURATI INTEGRAL ACEST TEXT SI DACA VETI CONSIDERA CA SE MERITA, DATI-L MAI DEPARTE.MULTUMIM MULT!
_____________________________________________________
Va rugam sa ne acordati circumstante atenuante pentru acest mod de a lua legatura cu dvs. si sa ne iertati in cazul in care deranjam. Am recurs la acest procedeu din cauza ca majoritatea dintre noi suntem IMOBILIZATI intr-un carucior cu rotile si e greu cu publicitatea...
"DARUIND VEI DOBANDI!"
____________________
2%...CUI? A.D.M.R.-FILIALA Iasi
REDIRECTIONATI ASOCIATIEI NOASTRE 2% DIN IMPOZITUL GLOBAL
ASOCIATIA DISTROFICILOR MUSCULARI DIN Romania (A.D.M.R)-FILIALA Iasi
Normele metodologice pentru directionarea a 2% din impozitul pe venit au fost publicate in Monitorul Oficial Nr. 56 din 20 ianuarie 2006. Este vorba de Ordinul Ministrului Finantelor Publice 2017 din 29 decembrie 2005.
Ce inseamna 2% pentru contribuabili
Prevederea 2% este un mecanism de transparenta fiscala prin intermediul caruia contribuabilii persoane fizice pot sa directioneze 2% din impozitul lor pe venit catre o organizatie neguvernamentala (asociatie sau fundatie). O prevedere din Codul Fiscal (Legea 571/2003 – capitolul X, articolul 90 . Puteti astfel decide catre cine merg (2%) din impozitele dvs.!
Astfel, dupa data de 28 februarie 2006, data limita de depunere a fiselor fiscale de catre platitorii de venituri din salarii la organul fiscal, contribuabilii care doresc sa sponsorizeze o entitate nonprofit, pot solicita acestora un exemplar al fisei fiscale pe anul 2005.
Pentru sponsorizarea unei entitati nonprofit, contribuabilii vor depune o copie a fisei fiscale, impreuna cu formularul 230 - Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual, al carui model si continut a fost aprobat prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2017/2006.
Cererea va fi depusa la organul fiscal de domiciliu, pana la data limita de depunere a declaratiilor de venit, respectiv pana la data de 15 mai 2006.
De ce e bine sa folositi aceasta prevedere?
Nu va costa nimic!
Contribui la eficientizarea cheltuirii banului public - deci al tau! Poti ajuta la rezolvarea unei probleme din judetul Iasi(LUNCA CETATUII) – lipsa oricarui serviciu adresat persoanelor cu dizabiliti.
Te implici social si arati ca ÎTI PASA!
De <<exclusii între exclusi >>. De comunitatea ta. De banii tai. De tine. De fapt, nu faci sponsorizari sau donatii, nu dai nici un leu în plus. Pur si simplu spui statului – e dreptul tau sa o faci - ca 2% din munca ta sa nu fie pierduta în neantul bugetului de stat, ci sa fie folosita în beneficiul persoanelor afectate de distrofie musculara din JUD.Iasi.
Crezi ca ai de pierdut ceva din asta?
Pasul 1
Te-ai hotarât cui vrei sa directionezi 2% din impozitul pe care-l datorezi. Da, e clar, ASOCIATIA DISTROFICILOR MUSCULARI DIN Romania(A.D.M.R)-FILIALA Iasi
• Directionarea a 2% din impozitul dvs. este o optiune si nu o obligatie.
• Nici o autoritate a statului, nici o organizatie sau angajatorul dvs nu va pot obliga sa faceti acest lucru.
• Alegeti organizatia pe care o doriti dvs.! Este dreptul dvs.!
Pasul 2
Stii datele de contact ale asociatiei Sau daca nu, le copiezi acum : Numele organizatiei : ASOCIATIA DISTROFICILOR MUSCULARI DIN Romania - FILIALA Iasi Codul de identificare fiscala (codul fiscal) : 11266998
Contul organizatiei in format IBAN: RO22RNCB3200000025850001
Pasul 3. Completati datele pe declaratia in functie de sursa dvs. de venit:
daca aveti venituri din salarii:
• completati declaratia 230 (punctele A si B)
Nu va faceti probleme daca atunci nu cunoasteti suma corespunzatoare a 2% din impozit. Va fi calculata de catre organele fiscale. Puteti lasa casuta necompletata.
• atasati fisa (fisele) fiscale primite de la angajator (Formularul 210)
daca aveti venituri din alte surse(cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor, etc):
• completati declaratia 200(punctul III)
daca aveti atat venituri din salarii cat si venituri din alte surse:
• completati declaratia 230 pentru a directiona 2% din impozitul datorat pe salarii si
• completati declaratia 200
Puteti obtine declaratiile 200 si 230 de la administratiile financiare, le puteti descarca de pe situl Ministerului Finantelor Publice (portal ANAF, zona de asistenta a contribuabililor, persoane fizice, formulare), puteti ruga o cunostinta sa va faca o copie, puteti cere o copie organizatiei catre care doriti sa directionati 2% .
Va rugam sa completati cu atentie toate datele, inclusiv datele organizatiei: nume, cod fiscal si cont bancar. Atentie contul bancar in format IBAN are 24 de cifre!
Asta-i tot!
Pasul 4. Trimiteti prin posta declaratiile administratiei financiare de la domiciliul dvs. sau depuneti-o chiar dvs. Termenul limita este 15 mai 2005!
V-ati adus contributia la buna cheltuire a fondurilor publice si ati contribuit la o viata mai buna in comunitatea dvs.! Pana la 31 decembrie administratia financiara va centraliza toate informatiile si va vira sumele stranse catre organizatiile beneficiare.
Site-ul ASOC.DISTROFICILOR MUSCULARI DIN Romania-FILIALA Iasi este: http://www.admiasi.3x.ro;
E-mail : a***@***
Tel/fax : 0232/296075 ; Mobil : 0726281959
VA INVITAM SA VIZITATI SI SA FITI ALATURI DE NOI!
Multumim pentru ca VA PASA !
--------------------------------------------------
Asociatia Distroficilor Muscular - Filiala Iasi, va solicita ajutorul in vederea desfasurarii a urmatoarelor activitati:
? combaterea bolilor neuro-musculare pe orice cale;
? depistarea cazurilor din judet;
? tiparirea de pliante educationale, trimiterea lor gratuit la familiile in cauza si dirijarea lor catre spitalul specializat (in speta Spit.Valcele, jud.Covasna) in vederea STOPARII de a se mai da nastere la copiii "IN LANT" odata ce exista un caz in familie;
? procurarea de carucioare atat de necesare;
? cadre, carje si alte obiecte auxiliare;
? ajutorarea cu alimente, medicamente a membrilor ce o duc greu in familie, prioritate avand familiile cu 2-3-4 frati afectati;
? excursii in grup cu autocarul.
? informatii medicale
? consiliere juridica
? pe termen lung, construirea sau cumpararea unei cladiri special amenajata , unde viata membrilor nostri sa se desfasoare normal si dupa ce vor ramane singuri pe lume.
Aceasta boala este GENETICA, de regula afecteaza mai multi frati, debuteaza in primii ani a-i copilariei(dar si de la nastere) si cum este progresiva, putine persoane mai au sansa ca la 10-20 ani sa mai mearga pe picioare, iar de un loc de munca nici nu se mai pune problema, fiind doar exceptii.
In Romania suntem peste 25.000 de cazuri cu DISTROFIE MUSCULARA PROGRESIVA ce inca nu are leac, iar zona Moldovei detine locul I.
Singurul spital din tara ce se mai ocupa cat de cat de aceasta maladie se afla in jud.Covasna, loc.Valcele, unde isi are sediul si asociatia mama.
Avand in vedere GRAVITATEA acestei boli neuro-musculare, incercam sa ne facem VIATA mai acceptabila cu AJUTORUL SEMENILOR.
Nu ne plangem soarta, nu alergam dupa MILA.Acceptam realitatea si ne straduim sa ne bucuram de viata acum cat se mai poate, pentruca timpul nu mai are rabdare cu noi.La ceti mai foloseste ajutorul semenilor de mai tarziu, daca tu intre timp ai devenit "o leguma"?!
Pentru o informare mai ampla despre noi si boala in sine, va rugam sa vizitati pagina noastra de WEB: http://www.admiasi.3x.ro.
Daca aveti posibilitate sau daca cunoasteti pe cineva care doreste(sa faceti un fel de lobby pentrunoi) sa ne sprijine in actiunile filialei, sa fim contactati.Totul este transparent,real, necesar; putem fi gasiti si in BAZA DE DATE a Min.Finante: www.unulasuta.ro;CUI 11266998.
Din pacate, in Romania inca este ascuns copilul distrofic (adultul greu mai este convins sa iasa in mijlocul oamenilor, al comunitatii, datorita neputintei, datorita faptului ca el nu mai are putere sa intinda mana sa dea noroc cu x,y,z)de catre familia sa...fiindu-le rusine si teama(boala fiind genetica, 95% dintre parintii care au un caz de distrofie, prefera sa nu vorbeasca despre natura bolii, de teama ca fratii si surorile vor fii marginalizati de comunitate si nu se vor casatori asa usor), de parca ar avea copilul vreo vina ca a mostenit boala de la parinti, sau ca analizele au fost facute fictiv la casatorie, rezultatul fiind SUFERINTA urmasilor si PRIVAREA lor de a duce o viata normala si fireasca.Nu sunt ABERATII sau cuvinte lacrimogene, sunt realitati, traite pe propria piele.
In lumina celor de mai sus si in conformitate cu facilitatile din noul COD FISCAL si a NORMELOR METODOLOGICE, VA RUGAM MULT SA ANALIZATI POSIBILITATEA UNEI MICI SPONSORIZARI, AJUTAND la punerea in practica a tuturor actiunilor noastre. Doriti sa va implicati social?
? Stiti ca puteti directiona 20% din impozitul pe profit unei asociatii si fundatiei(ONG) ?
? Fara nici un cost suplimentar? DA, se poate! Pentru cei mai putin norocosi. Pentru cei cu dizabilitati, pentru cei care azi sunt valizi dar maine nu mai sunt, pentru semenii d-voastra
? .Despre ce e vorba? Articolul 31 din Codul Fiscal (Legea 571/2003) maxim 20 % din impozitul pe profit datorat poate fi folosit pentru efectuarea de sponsorizari . Singura conditie e ca aceasta suma sa nu depaseasca 3 ‰ din cifra de afaceri. MULTUMIM MULT CA VA PASA!
Daca considerati ca se MERITA SI MERITAM GANDUL DVS.BUN , VA RUGAM SA NE CONTACTATI LA:
Tel/fax: 0232/296075
Mobil: 0726281959
E-mail: a***@***
E-mail: f***@***
Pag.WEB: http://www.admiasi.3x.ro
Depunerile se pot face in contul bancar al ASOCIATIEI DISTROFICILOR MUSCULARI-FILIALA Iasi:
COD FISCAL: 11266998
Contul: 2511.1-2585.1/ROL, deschis la BANCA COMERCIALA ROMANA-sucursala Iasi
COD IBAN: RO22RNCB3200000025850001
VA STAM LA DISPOZITIE CU ORICE INFORMATIE SI DOCUMENT.
MULTUMIM MULT CA NE SUNTETI ALATURI!!!
Cu toata stima,
Gheorghe Fighir
Presedinte ADMR-Filiala Iasi
