FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Razboiul Rece

Adrian14.12.2010 20:41

Vreau sa incep prin a spune ca nu cred ca gresesc daca pun aici topicul despre Razboiul Rece. E cam general dar am vazut ca in aceasta sectiune se discuta si treburi care nu sunt bazate doar pe Romania.

 

Razboiul Rece a fost al treilea razboi mondial. Sau, mai bine zis, a fost al doilea si jumatate, ca a venit ca o continuare a celui de-al doilea Razboi Mondial. Probabil ca, de acum inainte, daca vor exista doua parti puternice pe Pamant, doar asa va mai fi dus razboiul.

In epoca armelor nucleare, e greu de crezut ca cineva va mai trage un foc. Riscul distrugerii totale e prea mare. In schimb, asasinatele, spionajul, rasturnarea guvernelor, destabilizarea unor zone, embargouri, etc., acestea devin arme tot mai eficiente.

 

Multe dintre povestile pe care le-ati auzit despre Razboiul Rece sunt povesti...slabe. De obicei, cand o misiune de spionaj se termina cu succes, nimeni nu afla despre ea. Informatiile "pasate" publicului ar putea, asadar, sa fie chiar gresite, sa nu se fi intamplat niciodata.

Robert Aeroth16.12.2010 10:48

Razboiul rece tine si de Romania :D

David26.12.2010 22:57

Pai pentru noi a fost perioada neagra in care s-au instaurat comunistii.

La nivel mondial a fost primul razboi modern intre doua superputeri.Acolo unde armele erau informatia si spionul era soldatul.

Robert Aeroth27.12.2010 15:47
Pai pentru noi a fost perioada neagra in care s-au instaurat comunistii.

La nivel mondial a fost primul razboi modern intre doua superputeri.Acolo unde armele erau informatia si spionul era soldatul.

 

Si militarii care au luptat in Vietnam , Coreea, Afganistan ce erau daca spionii erau soldatii? :shifty:

 

 

p.s. Romania era vazuta ca una din putinele tari care au sfidat urss si au scapat cu asta era vazuta ca o posibila bresa in spatele cortinei (de aia a si primit ceasca imprumutul ala de la fmi)

Adrian27.12.2010 16:12

Spionajul exista si inainte de razboiul rece. Chiar ieri am vazut o emisiune la Antena3 in care se discuta despre Eugen Cristescu si spionajul romanesc din perioada interbelica si din al doilea razboi mondial. Superba emisiune, foarte bine facuta de un moderator care a facut foarte bine ca si-a lasat invitatul sa povesteasca.

 

In caz ca va intereseaza e vorba de emisiunea Punctul de intalnire, cu Radu Tudor.

Link: http://inregistrari.antena3.ro/view-Punctu...u_Tudor-23.html

 

Ultima emisiune, evident.

Zice acolo cum funciona Siguranta, ce informatori avea, ce a facut, etc. Interesant e faptul ca zice de mai multi oameni importanti, atat comunisti cat si legionari, cum ca erau platiti de Siguranta. Horia Sima se pare ca a fost informator la ei. La fel si Petru Groza. Deci aveam o agentie excelenta care a reusit sa infiltreze toate grupurile in incercarea de a le tine sub control si de a pastra pacea in tara.

 

Despre Razboiul Rece, cum am zis, era o prelungire a celui de-al doilea razboi mondial. Era o continuare, pentru ca lumea nu a fost chiar impartita in totalitate dupa ce al doilea RM s-a terminat. Asadar fiecare parte a inceput "cuceririle".

 

David27.12.2010 18:10
Si militarii care au luptat in Vietnam , Coreea, Afganistan ce erau daca spionii erau soldatii? :shifty:

Au revenit mai la razboi old school! :happy:

David27.12.2010 18:41
p.s. Romania era vazuta ca una din putinele tari care au sfidat urss si au scapat cu asta era vazuta ca o posibila bresa in spatele cortinei (de aia a si primit ceasca imprumutul ala de la fmi)

Te referei la Cehoslovacia,nu?Revolutia de catifea?

Robert Aeroth27.12.2010 19:33
Te referei la Cehoslovacia,nu?Revolutia de catifea?

 

 

Cehoslovacia

 

Pai la razboiul old school au revenit atat sua cat si rusia :sleep:

War, what is it good for??? Is good for the big boys to kick the ass of the small countries :yes:

David30.12.2010 21:34
Ultima emisiune, evident.

Zice acolo cum funciona Siguranta, ce informatori avea, ce a facut, etc. Interesant e faptul ca zice de mai multi oameni importanti, atat comunisti cat si legionari, cum ca erau platiti de Siguranta. Horia Sima se pare ca a fost informator la ei. La fel si Petru Groza. Deci aveam o agentie excelenta care a reusit sa infiltreze toate grupurile in incercarea de a le tine sub control si de a pastra pacea in tara.

De fapt fie ca erau comunisti, fie ca erau legionari, erau marionete. Normal, unii se agata de ce e in prim plan, de principii, de ideologie, caci oamenii au o nevoie psihologica de sens.

Astfel, fie ca erau fascisti(in general)/ legionari ( in caz particular, pentru noi), fie ca erau comunisti, interesul lor era puterea. Cat i-a pasat lui Lenin de egalitatea maselor? Sau lui Stalin? Ei vroiau putere.

Acest tip de ideologie este necesar pentru a da unor potentiali dictatori un motiv de a ajunge la putere.

CZC era polonez.Ce ii pasa lui de nationalism romanesc?