Noua Dreaptă s-a impotrivit aderarii Romaniei la Uniunea Europeană (UE), desfășurand in 2006 campania numită Vei ramane fară tară.
Motivele invocate pentru impotrivire la Uniunea Europeană sunt:
* Romania nu va avea putere de decizie reală in cadrul UE, ci va primi doar portofolii de umplutura cum este cel de traduceri si multilingvism.
* Legislatia UE va avea intaietate in fata legislatiei romanesti, adică nicio decizie majoră nu va mai putea fi luată fară aprobarea structurilor birocratice de la Bruxelles si Strasbourg.
* Aderarea va aduce cresterea preturilor si somajului.
* În agricultura vor fi impuse standarde imposibil de atins pentru țărani, iar produsele autohtone naturale si competitive vor fi sabotate de marile concerne alimentare sub pretextul sigurantei alimentare, mergandu-se pană la interzicerea productiei care depășeste cotele maximale alocate de UE. Țăranii vor fi nevoiti să-și vandă pamantul si vor deveni proletari agricoli pentru noii latifundiari.
* Romania va fi golită de specialisti si invadată de imigranti din Asia si Africa.
* Va fi impusă dictatura minorităților, iar valorile nationale vor fi considerate generatoare de ură si vor fi distruse. Se va rescrie istoria Romaniei, astfel incat romanii să fie incriminati pentru suferinte pe care le-ar fi cauzat altora de-a lungul veacurilor si pentru care vor trebui platite despagubiri. În loc de mandrie natională si patriotism, scolile vor inocula copiilor simțămantul vinovăției si rusinii față de faptele stramosilor lor.
* Presa, radioul, televiziunea si internetul vor fi cenzurate, convorbirile telefonice si corespondenta monitorizate si opiniile contrare vor fi interzise, folosindu-se ca pretext lupta antiterorista
Noua Dreapta
