Printre titlurile bombastice si povestile lacrimogene, in zilele astea am remarcat alt titlu, la fel de incendiar: WikiLeaks- cele mai mari scurgeri de informatii din SUA. Masculul alfasi imparatul golne-a asigurat cu siguranta portia de ras , insa analizand la rece, va intreb: credeti intr-adevar ca scurgerea de informatii s-a produs sau e doar o strategie de intoxicare a opiniei publice?
Votez NU, pentru ca mi se pare dubios ca un simplu soldat de 23 de ani (fara cunostinte avansate de calculator), a accesat atat de usor SIPRnet si a copiat "tone"de fisiere de date, fara a fi descoperit. Adica astia nu au programe de protectie, de alarma etc? ca sa nu mai spun de site-ul care publica informatiile, wikileaks, chiar nu l-au putut bloca dupa primele dezvaluiri? Tind sa cred ca informatiile au fost publicate in mod deliberat.
