FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

lista cladirilor cu grad de risc seismic

Harald30.10.2010 16:09

poate cineva sa explice ce inseamna urmatoarea incadrare mai exact:

 

"Lista cladirilor expertizate tehnic incadrate in categorii de urgente, conform Normativului P100-92 (neincadrate in clasa de risc seismic corespunzatoare, conf. cap. 11 si 12)"

?

 

pe lista asta mai sunt alte 3 categorii: clasa 1, clasa 2 si clasa 3 si 4 de risc.

 

 

multumesc anticipat

 

dee30.10.2010 18:23

inseamna ca acele cladiri au fost expertizate inainte de 1996 si nu sunt incadrate in clasele de risc seismic(1,2,3,4) , deoarece la vremea respectiva existau categorii de urgenta (grade de urgenta). Ulterior s-a modificat legislatia si au aparut clasele de risc seismic. In functie de gradul de urgenta, imobilele trebuiesc consolidate in maximum 2 ani ( gr. urgenta 1), 5 ani ( gr. de urgenta 2), 10 ani (gr. de urgenta 3). Gradul de urgenta depinde de clasa de importanta a constructiei (I,II,III,IV) si rezistenta la seism.

 

Ti-au pus bulina rosie pe casa? :rolleyes:

Harald31.10.2010 07:34

da, asta ar explica categoria asta, cladirea a fost expertizata in 1994; mersi pentru raspuns.

 

ideea este ca, cladirea in care locuiesc este incadrata la ceea ce am scris mai sus si nu stiu exact ce sa cred, pentru ca din lista cladirilor nu iti dai seama ce grad(clasa) de risc ar avea.

 

 

vlad31.10.2010 08:50

Incepand cu 1 ianuarie 2010 nu mai este valabil P100-92. Erau doar 2 capitole(11 si 12) cu referire la evaluarea cladirilor cu risc ridicat la prabusire.

Acele capitole au fost inlocuite cu un cod de evaluare mult mai elaborat ce se numeste :"Cod de evaluare seismica a cladirilor existente P100-3/2008".

Stabilirea riscului seismic pentru o anumita constructie se face prin incadrarea cladirii in 4 clase de risc:

 

Rs I - constructii cu risc ridicat de prabusire.

Rs II - constructii care pot suferi degradari structurale majore( pierderea stabilitatii este putin probabila)

Rs III - constructii care pot prezenta degradri structurale dar care nu afecteaza semnificativ siguranta dar care pot avea degradari nestructurale semnificative(un perete neportant din caramida sa zicem)

Si ultima clasa de risc seismic Rs IV- raspunsul seismic al cladirii este similar cu cel al cladirii proiectate pe baza noilor norme de proiectare.

 

Pe baza punctajului a 3 indicatori (R1,R2 si R3)se va evalua clasa de risc a cladirii .

 

Evaluarea cladirii in care locuiesti trebuie refacuta . Sunt o gramada de experti MLPAT care inca inca nu s-au acomodat cu noile prevederi ale codului de de evaluare seismica.

Harald31.10.2010 17:41

mersi pentru raspuns.

sper totusi sa supravietuiesc unui eventual cutremur :)

vlad31.10.2010 18:40
mersi pentru raspuns.

sper totusi sa supravietuiesc unui eventual cutremur :)

 

 

Si noi speram sa supravietuim.

Ma gandesc la toti "neurochirurgii" care au construit blocuri si inainte de '90 si dupa '90.

Sunt foarte nelinistit in privinta asta.

Pesemne ca la viitorul cutremur major din Romania vor cadea toate codurile de proiectare din Romania. Si nu de vina ar fi proiectele cat executantii si unii dintre inspectori care semneaza ca Pacala. Ar trebui mult mai instruiti cei de la ISC in domeniul asta. Dar pe ei ii intreseaza doar hartiile. Aspectul tehnic este undeva la coada.

 

Daca s-ar expertiza si constructii noi din Capitala cu siguranta vor purta o mandrie bulina rosie!