Incepand cu 1 ianuarie 2010 nu mai este valabil P100-92. Erau doar 2 capitole(11 si 12) cu referire la evaluarea cladirilor cu risc ridicat la prabusire.
Acele capitole au fost inlocuite cu un cod de evaluare mult mai elaborat ce se numeste :"Cod de evaluare seismica a cladirilor existente P100-3/2008".
Stabilirea riscului seismic pentru o anumita constructie se face prin incadrarea cladirii in 4 clase de risc:
Rs I - constructii cu risc ridicat de prabusire.
Rs II - constructii care pot suferi degradari structurale majore( pierderea stabilitatii este putin probabila)
Rs III - constructii care pot prezenta degradri structurale dar care nu afecteaza semnificativ siguranta dar care pot avea degradari nestructurale semnificative(un perete neportant din caramida sa zicem)
Si ultima clasa de risc seismic Rs IV- raspunsul seismic al cladirii este similar cu cel al cladirii proiectate pe baza noilor norme de proiectare.
Pe baza punctajului a 3 indicatori (R1,R2 si R3)se va evalua clasa de risc a cladirii .
Evaluarea cladirii in care locuiesti trebuie refacuta . Sunt o gramada de experti MLPAT care inca inca nu s-au acomodat cu noile prevederi ale codului de de evaluare seismica.