Echipa feminina de handbal a Romaniei a castigat duminica seara finala Cupei Mondiale din Danemarca, 24-23, contra Norvegiei, o finala reeditata dupa cea de anul trecut. Elevele lui Radu Voina au condus aproape mereu, avand chiar si patru goluri avans in prima parte, dar si in repriza a doua. Pe final, Norvegia s-a apropiat, iar la scorul de 24-23 am ratat o lovitura de la sapte metri, oferind nordicelor mingea in ultimele 15 secunde. Din fericire au ratat, iar scorul a consemnat o victiorie la un gol diferenta pentru tricolore.
