FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pablo Brandan

Daniel-Ionut10.09.2010 13:53

58844.jpg

 

Nume complet: Pablo Daniel Brandan

Data nasterii: 5 martie 1983

Locul nasterii: Merlo, Argentina

Inaltime: 177 cm

Greutate: 75 kg

Post: fundas, mijlocas stanga

 

A mai jucat la:

  • 1999-2000 - Club Atletico Huracan - 25 de meciuri (3 goluri)
  • 2000-2001 - Deportivo Alaves - 2 (0)
  • 2001-2002 - Burgos - ? (?)
  • 2003 - Independiente - 6 (0)
  • 2004-2005 - Argentinos Juniors - 13 (0)
  • 2005-2006 - Instituto Cordoba - 25 (2)
  • 2006 - Deportivo Alaves - 18 (0)
  • 2007-2010 - Unirea Urziceni - 66 (4)
Nationala:

  • Argentina U21 - 8 meciuri (3 goluri)
Titluri:

  • 2002-2003 - Independiente
  • 2008-2009 - Unirea Urziceni
Bine ai venit, Pablo Brandan! :oleole:
Ro.OBert10.09.2010 14:08

Bine ai venit si Sa speram ca vei reusi!!! :D

 

ps: ce fata are in poza asta zici ca-i face bomba lu' dodel una scurta

bogdinho'10.09.2010 15:57
Bine ai venit si Sa speram ca vei reusi!!! :D

 

ps: ce fata are in poza asta zici ca-i face bomba lu' dodel una scurta

 

lasa-l mah sa-i faca...:))...e bine ca a venit...va juca cu bicfalvi la mijlocul terenului...pe stanga e greu sa-l scoata pe lato...

 

e tehnic,are sut...si in primul rand va fi primul mijlocas stangaci din lotul Stelei...va fi cu siguranta titular...mai ales ca poate juca si ca mijlocas central-defensiv...acolo ar fi cel mai bine...

red&blue_boy10.09.2010 16:06

E un jucator ok,ma bucur ca a venit,ramane de vazut daca va avea si la noi prestatiile bune de la Unirea.

 

 

va juca cu bicfalvi la mijlocul terenului...pe stanga e greu sa-l scoata pe lato...

Poate-l scoate pe Tanase,poate joaca mijlocas stanga! :)

bogdinho'10.09.2010 16:09
E un jucator ok,ma bucur ca a venit,ramane de vazut daca va avea si la noi prestatiile bune de la Unirea.

 

 

 

Poate-l scoate pe Tanase,poate joaca mijlocas stanga! :)

 

nu cred fratioare ca-l scoate pe tanase...nu uita ca e capitan...poate pana isi revine tanase va juca mijlocas stanga,dar dupa nicio sansa...

bogdinho'10.09.2010 16:16

oricum...raman la parerea ca doar Galamaz,Brandan,Marinescu ,Apostol si Bilasco au fata de Steaua...Onofras si Ricardo vor zbura mai mult ca sigur in iarna...li se vor mai alatura bonfim,geraldo,zapata,Baciu,angelov si kapetanos....au salarii mari...

Ro.OBert10.09.2010 17:01
oricum...raman la parerea ca doar Galamaz,Brandan,Marinescu ,Apostol si Bilasco au fata de Steaua...Onofras si Ricardo vor zbura mai mult ca sigur in iarna...li se vor mai alatura bonfim,geraldo,zapata,Baciu,angelov si kapetanos....au salarii mari...

 

stiu ca suntem off-topic dar dintre cei enumerati de tn ar trebui sa raman Zapata,Angelov,Kapetanos si Brandan,poate si Galamaz restu zbbrrrrr!

BlaZoNs21.09.2010 13:21

Omu a avut prestatii bune la Urziceni.La Steaua nu joaca rau, mai trebuie sa se acomedeze dar in meciul cu Astra a fost cam obosit,Ce o face noaptea!? o fi mana bOOmbei ?

mountytoma21.09.2010 14:57

cand il vad pe brandan mijlocas central, parca il vad pe toja. exasperant!

 

si ma mai enerveaza toja Ii ca nu il joaca pe latovlevici, in meciul cu astra a fost atat de evident ca m-a mir ca nu a luat cateva suturi in cour de la latovlevici...

 

e vrajeala ca Jiji i-a spus lui Ilie ca brandan nu poate juca decat fundas stanga.. eu sunt sigur ca idiotul idiotilor, adica maimuta de la loja, cel al carui nume incepe cu bec si se termina cu ali (pentru cei ce nu si-au dat inca seama cine este), el este cel care a avut ideea "geniala" ca brandan sa joace in centru. tot el a fost si cu ideea mutarii lui toja acolo! si pe cioara cine l-a pus fundas dreapta, daca nu tot maimuta din loja?

 

revenind la brandan, l-as folosi doar cand trebuie sa il odihnesc pe latovlevici, sau chiar pe tanase (pe asta mai des!)

mary19981225.09.2010 05:45

Brandan este un jucator foarte valoros insa el a jucat la Unirea fundas stanga din cate stiu eu nu mislocas este totusi o concurenta mare pe postul de de fundas stanga pentru postul de titular Latovlevici e un jucator bun lafel si Brandan .....

 

ORI CUM SPER SA SE INTEGREZE BINE LA Steaua fular-campionii fular-campionii

mariobaluba28.05.2011 11:57
oricum...raman la parerea ca doar Galamaz,Brandan,Marinescu ,Apostol si Bilasco au fata de Steaua...Onofras si Ricardo vor zbura mai mult ca sigur in iarna...li se vor mai alatura bonfim,geraldo,zapata,Baciu,angelov si kapetanos....au salarii mari...

 

Pfff cand o aud pe asta cu "au salarii mari" imi vine rau...cu salarii mici nu o sa facem niciodata performanta adevarata (in Europa),asa ca scoteti-va capul din fund si incepeti sa ganditi!
blindica28.05.2011 14:04

SuperMarioBaloo,cand spunea colegu` mai sus despre salariile mari ,spunea ceea ce ridica la fileu CONDUCEREA becaliota cand e vorba de a trimite pe faras unii jucatori.

 

Ii trebuie un upgrade,ca si-a luat tricou cu Steaua acum :D

 

big_05_brandan_2010.jpg

TibyTiby28.05.2011 16:05

Un jucator bun.. printre putinii de la Steaua.. :-s

edynho18.07.2011 13:18

Acum serios , ce a facut baiatul asta la Steaua pana acum de il tot laudati unii? As vrea sa vad niste statistici.

David 9618.10.2011 06:00

Brandan pare a fi un jucator foarte bun, nu trebuie sa lipseasca din primul 11, e folositor echipei.

edynho18.10.2011 09:13

Da , fata de cum spuneam mai sus , mi-am schimbat putin parerea , e mult peste sezonul trecut , a avut multe centrari da goluri dar.... tot nu mi se pare un jucator "special" , cu toate astea e in primii 4-5 la ora actuala de la Steaua

bogdinho'18.10.2011 13:02

Adevarul e ca s-a descurcat foarte bine ca fundas central. Dar pe posturile de fundas stanga si mijlocas central mi se pare o epava ! Sunt doua posturi care cer mult efort si travaliu , iar la Brandan nu o sa vedem asa ceva niciodata.

 

 

Lari26.01.2012 12:09

Brandan e cel mai fericit transfer al Stelei din această iarna Nu Chipciu, nu Parvulescu, nu Chiriches Ci Brandan. Din superficialitate, din fudulia care i-a scrijelit adesea blazonul, Steaua a fost cat pe ce să-l piardă pe Brandan. O despartire naucitoare picată exact in momentul fertil in care argentinianul iși gasise rostul in echipa iși pusese jiletca de baiat bun la toate in casa tocmai de pus acolo unde-i ardea mai tare buza lui Ilie Stan.

 

La mijloc sau in centrul apararii, pe flancuri, la loviturile libere, la cornere. Altii iau foc dacă-i clintesti un centimetru din locul lor calduț: nu e postul meu, nene... De la calificarea din grupa Europa League la a fi privit drept jucatorul numarul unu al Stelei in toamnă n-a mai fost decat un pas. Urmat, bizar, de un tratament de care n-au avut parte nici macar fratii Costea pe cand le statea in gat tuturor, colegi, antrenori, tribună: "Brandan nu e indispensabil". Puneti-vă in pielea argentinianului. Cand vezi, initial amuzat, cate concesii face patronul doar, doar i-o fi pe plac lui Wesley, iar pe tine, liderul de pe gazonul in care a mijit primavara europeana te priveste aproape indiferent, se uită prin tine ca prin sticla nu-i pasă dacă pleci si mai scoate si un profit firav din cat a dat pe tine in pachetul Urziceni, ei bine, atunci chiar că te mai apucă dorul de duca Fie si in China, dacă spre Vest, chiar si undeva prin Liga a doua, drumul e blocat dacă nu esti impresariat de fratii Becali (vezi cazul Latovlevici).

 

Tot ce contează acum e că Brandan ramane. Ramane unul dintre veteranii vestiarului desi dacă a trecut un an si jumatate de la sosirea la Steaua, unde e un dever mai abitir ca in Gara de Nord. Ramane una dintre putinele certitudini ale unei Stele doldora mereu de promisiuni cu care ar putea să incropească incă două-trei echipe. Brandan ramane, dar ramane probabil si cu un ghimpe in suflet. N-ar fi devenit un subiect de tarabă dacă n-ar fi fost provocat de patronul ca un armasar in calduri după Wesley.

 

P.S. La televizor toti jucatorii au salariul maxim de 120 de mii de euro pe an. Inclusiv Wesley atat ar fi avut. Doar la televizor...

 

Mihai Ciuca

kid4dia26.01.2012 21:19
Adevarul e ca s-a descurcat foarte bine ca fundas central. Dar pe posturile de fundas stanga si mijlocas central mi se pare o epava ! Sunt doua posturi care cer mult efort si travaliu , iar la Brandan nu o sa vedem asa ceva niciodata.

 

 

Sa zici de Brandan ca e epava, e cea mai mare aberatie posibila .. Esti paralel cu fotbalul ..fara suparare :)

 

Daniel-Ionut31.01.2012 10:30

Argentinianul Stelei e cel mai mic dintre cei 5 copii ai familiei Brandan din suburbia Merlo din Buenos Aires. S-a indragostit de fotbal de la 6 ani, cind a mers pe stadionul lui Boca, dar a trebuit să renunte la el o perioadă din cauza lipsei banilor.

 

 

La 14 ani, si-a anuntat parintii că alege fotbalul, si nu scoala, moment in care mama lui a vrut să-l omoare in bataie, iar tatal sau i-a transmis o amenintare pe care o tine minte si azi.

 

Pe fotbalistul Brandan il stiti. L-ati tot vazut jucind in ultimii ani in Romania. A fost bun la Urziceni, a fost cel mai bun in tur la Steaua. E un tip carismatic, probabil n-a refuzat si nici nu s-a uitat vreodată urit la vreun ziarist atunci cind a fost solicitat pentru un interviu. Se stiu insă putine lucruri despre Pablo Brandan cel dinainte de a deveni fotbalist important si chiar de dinainte de a ajunge in Romania.

 

"Aaaa, vreti să vorbim despre viata mea? Foarte tare, chiar imi face placere" e prima lui reactie cind e anuntat despre tema dialogului. Fata i se luminează la fiecare intrebare despre mama si tatal sau, dar si despre fratii, surorile si baiatul lui. "Familia mea e totul pentru mine, familia mea e cel mai important lucru".

 

"N-am avut bani, dar am avut o copilarie frumoasă"

Se gindeste 8-10 secunde si porneste cu amintirile pe care le are. sunt tocmai din Merlo, o provincie a metropolei Buenos Aires. "Nu te gindi că e un cartier, Merlo e imens, e cit tot Bucurestiul!". Povestea vrea să o inceapă de cind avea 5-6 ani. "Cum a fost copilaria mea? Frumoasa fericita Atunci cind esti copil nu stii de probleme, nu stii de necazuri, nu ai responsabilități. Asa eram si eu atunci, imi traiam copilaria ca orice copil. Plus de asta, eram si privilegiat pentru că si fratii mei, si surorile mele erau mai mari ca mine, mergeam peste tot cu ei, aveau grijă de mine".

 

 

"M-am indragostit iremediabil de fotbal din momentul in care am fost dus de fratii mei pe stadion la un meci al Bocai. Aveam 6 ani si eram fascinat de ce se petrecea in tribune si pe teren"

 

Nu numai că n-a curs numai lapte si miere in copilaria lui, dar Pablo iși aduce aminte si de lucrurile complicate de atunci. "Partea economică a familiei nu era stralucita Bine, nici nu prea cheltuiam bani, că plecam ziua de acasă cu fratii mei, mergeam prin cartiere să jucam fotbal cu copiii si ne intorceam seara", spune Brandan.

 

"Uram să merg la scoală"

El explică si cum se impaca pasiunea pentru fotbal cu scoala. "Hmmm, cam greu pentru că nu mi-a placut deloc, dar deloc, să merg la scoală! Ce materie mi-a placut? Tu esti nebun? N-auzi că uram scoala?", zice si explică apoi sistemul de invățămint din Argentina: "Atunci se facea scoală primară 7 clase, plus 5 secundare si apoi facultate. Acum e 9 clase primare, plus 3, plus facultate". Școala si fotbalul au continuat să nu se inteleagă insă intre ele in cazul sau.

 

"Visul copilariei? Să ajung mare fotbalist, să joc la Boca, la River, să imbrac tricoul echipei nationale in care atunci juca Maradona. Acum imi dau seama că eram atit de innebunit după fotbal incit chiar nu am alte amintiri, alte jocuri ale copilariei"

 

"La 10 ani, m-am dus cu varul meu la Huracan, la o echipă de fotbal intr-un cadru organizat. Am dat probe si le-am trecut, dar faceam zilnic naveta cam o oră si 45 de minute dus, la fel intors. De multe ori nu-mi ajungeau banii pe care ii primeam zilnic pentru bilet si mincare. A trebuit să renunț după 6-7 luni, varul meu a ramas acolo. Atunci am simtit că s-a rupt ceva in mine, eram nevoit să spun adio fotbalului si să urmez doar scoala".

 

"Tata m-a amenintat că mă ia la muncă"

Brandan a trecut de cele 7 clase primare. Urmau cele 5 clase secundare. "Am facut doar 3 dintre cele 5 secundare. Aveam 14-15 ani, m-am dus la parinti si i-am anuntat că renunț la scoală pentru fotbal. În acel moment, mama a vrut să mă omoare. Nu concepea să nu termin scoala, să nu merg la facultate. N-a vrut să auda A intervenit tatal meu, m-a luat deoparte si mi-a dat o amenintare de o tin minte si astazi, mai ales că tonul a fost unul dur. Mi-a zis că mă lasă să merg la fotbal, dar dacă se va intimpla ca macar o dată să afle că am absentat de la un antrenament sau că am facut vreo problema mă ia de acolo, nici nu mă mai dă la scoală si mă ia cu el la muncă grea zi de zi ca să-mi cîștig existenta".

 

"Prima dată cind m-am simtit mindru in fata parintilor că nu i-am dezamagit alegind fotbalul, si nu scoala, a fost atunci cind, desi aveam 16 ani, am fost selectionat la nationala Under 20 a Argentinei. Eram atit de fericit cind i-am spus mamei si am vazut-o că se bucură pentru mine..."

 

Brandan s-a intors la Huracan, locul unde ajunsese cu varul sau cu cîțiva ani inainte. "Am gasit acolo acelasi antrenor, poate a fost si un destin in toate. Mă stia, mi-a dat sanse, m-a apreciat si din acel moment simteam că plutesc de fericire. O perioadă am continuat să fac naveta, imi era mai usor insa că nu mai aveam pe cap scoala. Apoi, m-am mutat si veneam acasă doar simbata, după meci, iar luni plecam iarăși".

 

"Aș schimba un singur moment al vietii mele"

Poate cel mai greu moment al carierei s-a petrecut după ce a implinit 17 ani. "Am primit ofertă din Spania. Trebuia să plec din tara mea, atit de departe de familie. Am avut insă noroc că am mers la o echipă in care erau multi argentinieni, stiam limba, clima era buna Totusi, imi lasam parintii departe, fratii mei, surorile, tot ce imi era drag". A revenit insă in Argentina pentru că nu s-a adaptat si n-a confirmat. "Mi-a ramas in suflet o parere de rau că atunci n-am stiut să mă impun. Asa, rememorindu-mi viata, poate acela e singurul moment in care dacă aș putea să schimb, aș schimba, in rest nimic, sunt fericit de tot!".

 

"Cind am plecat de acasa parintii mi-au dat un sfat pe care l-am urmat intotdeauna si anume să dau totul pentru cel de lingă mine, să-l ajut cind ii e greu, să-i ofer tot ce am pentru că sigur o să primesc inapoi o rasplată si mai mare. Le multumesc, au avut dreptate"

 

"Copilul meu nu are voie să renunte la scoală"

Acum are doi copii, iar baiatul e innebunit după fotbal. "Pfa, are 4 ani si imi zice in fiecare zi că el vrea să fie ca mine, să joace cu stingul, să fie al doilea Brandan. Nu-l fortez să facă fotbal sau să facă altceva", zice, după care zimbeste si adaugă serios: "Nu voi accepta insă să facă la fel ca mine, să renunte la scoală! Școala e importanta are nevoie de ea, indiferent dacă va ajunge sau nu fotbalist". Deocamdată e la gradiniță, iar Pablo, tocmai din Dorinta de a-l avea mereu aproape, l-a adus in Romania si i-a gasit o gradiniță cu predare in limba spaniola

 

Școală de fotbal pentru copiii din Merlo

La 15 ani distanță de momentul in care renunta la scoală pentru fotbal, Brandan stie deja si ce-i va rezerva viitorul. Chiar dacă e la peste 8.000 de kilometri departare de casa viitorul il vede deja tot acolo, la Merlo, unde la 6 ani pleca alaturi de fratii sai să joace fotbal cu copiii din alte cartiere. "Nu vreau să mai vad copii care vor să joace fotbal si să nu aibă unde! Știu prin ce am trecut si vreau să fac o scoală de fotbal acolo. Mai am doi prieteni, care vor si ei să investeasca Le voi da copiilor sansa pe care eu n-am avut-o in Merlo, să ramină lingă familie, să meargă la scoala dar si la fotbal, nu să fie nevoiti să plece de acasă in altă parte".

 

"Mi-ar placea ca după ce mă las de fotbal, oamenii să-și aducă aminte de Pablo Brandan ca despre un fotbalist care a fost corect cu fotbalul si care nici macar n-a incercat vreo secundă să-l pacaleasca iar atunci cind oamenii vor vedea imagini cu mine să-și dea seama de asta"

 

 

Îngenunchează in fata lui Maradona

Brandan a crescut vazindu-l la televizor pe Diego Maradona. "În 1986, cind Argentina a cîștigat Campionatul Mondial, aveam doar 3 ani, nu l-am vazut, dar apoi am crescut cu el. El nu e om in Argentina, e zeu! Niciodata nici o altă persoană nu va putea fi mai iubită decit el. E atit de mare Diego incit, in Argentina, la el acasa si atunci cind greseste față de cineva, toti, dar toti!, vor spune că el a avut dreptate. I se iartă tot, intotdeauna, indiferent ce face. V-am zis, e zeu", spune Brandan.

 

Vrea să revină cu Steaua in Ghencea

Argentinianul din lotul lui Ilie Stan s-a referit ieri si la situatia Stelei, care nu va mai putea evolua in retur pe Arena Nationala "Asta e rau. Eu aș vrea să revenim pe Ghencea, e fantastic acolo, conditii, tot. Dacă nu, conducerea să gasească o solutie stabila nu să incepem să ne plimbam de colo-colo pentru că s-a vazut in tur. Cind ne-am plimbat, n-am avut rezultate, cind am avut stadionul nostru, am mers bine".

 

CV Pablo Brandan

- va implini 29 de ani pe 5 martie

- a mai jucat in cariera sa la Huracan, Deportivo Alaves, Independiente, Burgos, Argentinos Junior, Instituto Cordoba

- a venit in Romania in iarna lui 2007, la Unirea Urziceni

- a cucerit un titlu cu Urziceniul si a jucat in Champions League

- s-a transferat la Steaua in vara lui 2010 pentru 800.000 de euro

- are 116 meciuri in Liga 1 si 5 goluri marcate

Daniel-Ionut05.03.2012 09:20

Fost jucator, plecat la chinezi.

ebonyc05.03.2012 10:43
Fost jucator, plecat la chinezi.

 

Uite asta e o veste noua pentru mine.