FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Belarus - Romania

«12»
tavyto07.09.2010 19:51

Un meci urat. De fapt inca un meci urat, un joc fara nicio noima. Schimbarile facute mi s-au parut foarte proaste. Deac nu trebuia schimbat pentru ca a jucat bine chiar foarte bine pe alocuri, Bogdan Stacu la fel. Cei care trebuiau schimbati erau: Florescu, Bilasco cu Marica si Maftei. Daca ii schimba pe astia probabil (spre sigur) jucam altceva zic eu. Oricum nu aveam nicio asteptare de la meciul asta, speram doar sa vad fotbal si nici macar atat n-am vazut. Fratilor...e groasa!

blindica07.09.2010 19:53

Rrazvan Lucescu ne-a sapat.

Nu-mi vine sa cred cu ce echipe penibile am jucat si cat de penibili au fost romanii.

Sa-l scoti pe Stancu pastrandu-l pe Bilasco in teren? Sa-l scoti pe Torje ca sa intre Cocis...Florescu all the game,Marica intrat parca sa tinem de rezultat,in min 80.Muresan pe banca...

Omu` zici c-o face intentionat. 10 antrenori de top daca-i spun ca Florescu nu are calitati,a 2 a zi nu numai ca e titular...e capitan.

Joga Bonito07.09.2010 19:58

Doua cuvinte:

 

C-E P-E-N-A-L!

greenyes07.09.2010 20:00
Rrazvan Lucescu ne-a sapat.

Nu-mi vine sa cred cu ce echipe penibile am jucat si cat de penibili au fost romanii.

Sa-l scoti pe Stancu pastrandu-l pe Bilasco in teren? Sa-l scoti pe Torje ca sa intre Cocis...Florescu all the game,Marica intrat parca sa tinem de rezultat,in min 80.Muresan pe banca...

Omu` zici c-o face intentionat. 10 antrenori de top daca-i spun ca Florescu nu are calitati,a 2 a zi nu numai ca e titular...e capitan.

 

Schimbarea lui Stancu a fost cireasa de pe tort. Sa se spele pe cap cu jucatorii selectionati. Vad ca toti dau in jucatori de parca se seletioneaza singuri.

danimarcu07.09.2010 20:03

Meci slabut,desi am inceput mai hotarat decat adversarii de azi.

E clar ca suntem in criza in ce priveste fotbalul.

Nu avem jucatori de mare valoare iar Razvan e depasit de evenimente.

Eu nu fac parte dintre cei care-l hulesc, am crezut ca daca a facut treaba la rapid si Brasov va face si la Nationala.Se pare ca m-am inselat,el pacatuieste prin selectia pe care o face,merge mereu pe niste maini moarte cand ar putea mai bine sa incerce niste jucatori din campionatul nostru .

Un singur lucru ma mai face sa il mai "pasuiesc" macar un meci,faptul ca nu se afla sub influenta clanului Becali.Ba mai mult,se afla mereu in razboi cu ei.

Daca nu facem macar egal in Franta,probabil ca ar trebui sa-si dea demisia.

Robert Aeroth07.09.2010 20:04

Maftei era bezmetic,Chivu a fost petarda,Rat slabut,Florescu ala pfffffffffff,Radoi lemn, Bilasco nici nu l-am vazut pe teren....lipsea sa il bage pe Contra

red&blue_boy07.09.2010 20:08

Cand il mai aud si pe Dragomir ce debiteaza,ca am jucat destul de bine,ca Florescu a jucat bine...Atunci ne mai miram ca am ajuns ce suntem...

crysty1407.09.2010 20:17

Nu-nteleg de ce-l foloseste pe Rat cand, din cate am inteles, nici macar ta-su nu-l mai foloseste..

gio_stgloria07.09.2010 21:18

Pe cine mai avem pe partea stanga si ar putea juca la nationala ? La noi principala problema e mijlocul.

MoWeed07.09.2010 21:22

Un lucru e cert: nu jucam nimic si tiganel jr trebuie sa zboare repede de la nationala. Altfel ne vom trezi ca facem vreun egal cu Luxembourg

Daniel-Ionut07.09.2010 21:38

Ma repet: Suna-l pe tac-tu, Razvane suna-l pe tac-tu !

greenyes07.09.2010 21:44
Cand il mai aud si pe Dragomir ce debiteaza,ca am jucat destul de bine,ca Florescu a jucat bine...Atunci ne mai miram ca am ajuns ce suntem...

 

Asta e jucaria lor, Liga lor, fotbalul lor. Se cearta la suprafata, cand isi pierd controlul dar in rest....acu mircica tre sa plece, acu mircica e cel mai mare si tare..barosan...acu prunea ii proxenet acu e pace cu proxenetu....si tot asa....... pai nu ....totul pentru "famiglia" lor.....

tavyto08.09.2010 08:24
Un lucru e cert: nu jucam nimic si tiganel jr trebuie sa zboare repede de la nationala. Altfel ne vom trezi ca facem vreun egal cu Luxembourg

 

De fapt trebuie sa plece cam tot ce inseamna FRF si LPF. Dar foarte, foarte greu se poate intampla asta ca nasu' si mitica sunt bine infipti in scaunul lor. Daca va pleca nasu' , presedinte de la FRF va fi logic Lupescu (dinamovist) pentru ca stie ce si cum de la nasu'. Pana nu o sa se schimbe ceva acolo sus, Romania la fotbal va ramane de locul 4-5 in grupa de calificare pentru un turneu final. Eu oricum nu imi mai fac nicio iluzie.

STARforce08.09.2010 08:27

Circ,circ si iar circareala...SA PLECE TOTI!!!!

gio_stgloria08.09.2010 08:32

Stateam asa si ma gandeam , oare belarusul si albania au crescut ca joc sau am scazut noi ? Din punctul meu de vedere e o intrebare complicata, dar as inclina spre a doua rezolvare.

MoWeed08.09.2010 08:50
De fapt trebuie sa plece cam tot ce inseamna FRF si LPF.

Tot ce inseamna FRF, LPF, conducerea cluburilor puternice de la noi, arbitrii corupti, antrenori corupti si foarte prosti la juniori. Intregul sistem e corupt si viciat.

Insa, pentru rezultatele care le are acest lot de jucatori, principalul vinovat este antrenorul.

 

Stau si ma gandesc: care erau reactiile presei si oamenilor din fotbal daca era Piturca antrenor in acesti aproape 2 ani plini de umilinte?

Ronnie08.09.2010 09:05

Nu e vina lor, a fost furaciune iara :)

red&blue_boy08.09.2010 09:14
Stateam asa si ma gandeam , oare belarusul si albania au crescut ca joc sau am scazut noi ?

Clar a doua varianta,cu tot respectul pentru cele doua tari!

 

Intregul sistem e corupt si viciat.

Da,si nu de-acum,dar tot nu se schimba mare lucru referitor la cei care conduc fotbalul nostru...

 

Nu e vina lor, a fost furaciune iara :)

Arbitrul,arbitrul e de vina!!! :D

tavyto08.09.2010 09:36
Tot ce inseamna FRF, LPF, conducerea cluburilor puternice de la noi, arbitrii corupti, antrenori corupti si foarte prosti la juniori. Intregul sistem e corupt si viciat.

Insa, pentru rezultatele care le are acest lot de jucatori, principalul vinovat este antrenorul.

 

Stau si ma gandesc: care erau reactiile presei si oamenilor din fotbal daca era Piturca antrenor in acesti aproape 2 ani plini de umilinte?

 

Si antrenorul e vinovat logic, mai ales daca face selectia si primul "11" ca Razvan Lucescu. Daca era Piturca antrenor in acesti 2 ani probabil ca nu am fi avut rezultatele astea umilitoare dar reactiile presei si ale oamenilor din fotbal ar fi fost mai rele ca acum.

David08.09.2010 11:46

Este doar o problema de selectie,asta se poate spune dupa meciul cu Belarus. Romania este o echipa construita pt contraatac si pt efort fizic, nu stie sa atace pozitional, nu are cu cine. Strategia a fost gresit aleasa de Lucescu, pt ca acesta trebuia sa stie ca impotriva Albaniei si Belarusului va trebui sa construim caci adversarul se va "aricii" in propria jumatate. In primul 11 nu am avut nici un mijlocas care sa stie sa dribleze. Romania a trecut la un modul 4-4-1-1 ,cu Stancu varf retras si Bilasco atacant central. Linia de mijloc nu s-a schimbat fata de partida cu Albania,tot cu doi inchizatori ,Radoi si Florescu. A aparut insa in centrul defensivei Chivu, iar Maftei i-a luat locul ca fundas dreapta lui Contra. Ca si in meciul cu Albania,am avut un inceput tare, cu pressing agresiv,dar care s-a stins dupa zece minute. Ca si pana acum, problema a fost la mijloc,unde oricat incearca si oricat de bine intentionat este, Florescu nu poate fi conducator de joc. Acelasi lucru si despre Radoi,cu mentiunea ca acesta a avut rezervat un rol mai defensiv, avandu-l in grija pe A.Hleb si nu a participat consistent la faze de atac. Am castigat insa mai multa siguranta in aparare odata cu revenirea lui Chivu si titularizarea lui Pantilimon. Desi Tamas a avut un inceput ezitant,surprins parca de forta lui Kornilenko,si-a revenit rapid si l-a controlat,impreuna cu Chivu,fara probleme pe masivul varf bielorus. Si aseara am avut probleme cu fundasul dreapta. Maftei nu sustinea atacul, desi Torje sau Deac (cei doi schimbau intre ei) intrau mult in centru si ii lasau intreaga banda jucatorului Unirii. Acesta insa are reflexele unui stoper si nu trece decat rar linia de mijloc. In plus,pe partea lui, in prima repriza Kutuzov a creeat cele mai mari emotii. Pe stanga Rat urca, dar nu se sincronizeaza cu Deac deloc. Mijlocasul lui Shalke are viteza,face risipa de efort,dar centreaza putin si nu scate om din joc prin dribling. Stancu si Bilasco nu s-au coordonat nici ei, desi primul a avut cele mai mari doua ocazii in prima parte. Bilasco a castgat si acum foarte multe mingi la cap, dar cei trei din spatele lui au fost mereu prea departe de el pt a profita de devieri. Dupa pauza l-am pierdut si pe Torje,singurul mijlocas care mai creea ceva panica pe benzile terenului.

Belarus a jucat defensiv,la egal si a folosit un sistem 4-2-1-3 ,cu Aleksandr Hleb foarte retras ,undeva in fata celor doi inchizatori, Kisiak si Kulci ,fiind distribuit cu rolul de servant pt pivotul Kornilenko si pt cei doi mijlocasi laterali, Viaceslav Hleb si Kutuzov. Poate asta a fost si sansa noastra, ca A. Hleb a fost folosit foarte retras , departe de poarta lui Pantilimon. Sa recunoastem ca Hleb a fost slab aseara,chiar banal. Kornilenko ,desi cu un inceput bun, s-a stins repede dupa ce Tamas si Chivu "i-au luat masura." V. Hleb pare departe de talentul fratelui sau si Rat nu a avut probleme cu el, mai mult si-a facut singur probleme cu cateva pase moi in spate. In schimb Kutuzov a avut o prima repriza buna, i-a creeat dureri de sale lui Maftei, dar era o paine de mancat pe partea lui pt ca nu se replia in defensiva. Din pacate Maftei nu a urcat deloc. In rest, gazdele s-au aparat atent, Kisiak si Kulci nu au incercat nici un sut spre poarta, fundasii laterali Sitov si Iurevic au facut cam ce facea Maftei, se aparau si atat, iar la final a fost suficient.

CONCLUZIE: Ne lipseste omul cu driblingul si asta e pur si simplu o chestie de selectie. In continuare postul de fundas dreapta ne creeaza mari batai de cap, nu avem solutii nici in campionat. In schimb apararea este organizata,adversarul ajunge greu la poarta noastra. Belarus a jucat ca o echipa mediocra,nu ca una care a batut Franta. Organizata defensiv, dar previzibila in atac. Depind mult de A.Hleb, care insa a prins ieri o zi proasta. Si Kutuzov pare un jucator interesant, dar nu a fost sustinut de Iurevic, daca fundasul stanga ar fi urcat mai mult, aveam probleme.

 

www.tactic-zone.blogspot.com

«12»