FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Campionatul European de polo(Zagreb 2010)

f234567k28.08.2010 23:26

Baietii care ne-au facut sa fim bucurosi de atatea ori cand au realizat performante uriase(uriase pentru conditiile in care se pregateau si salariile de tot rahatul pe care inca le au la echipele de club si banii pe care ii primesc pentru performantele lor) iau startul astazi in Campionatul European la ora 11:00 in compania Turciei.

 

Suntem in grupa cu:

Turcia

Muntenegru

Italia

Croatia

Spania

 

Programul nationalei noastre arata asa:

Astazi cu Turcia la 11:00

Luni cu Spania la 12:30

Miercuri cu Croatia la 19:00

Vineri cu Italia la 19:00

Duminica cu Muntenegru la 19:00

 

Pentru cine nu stie, Muntenegru a castigat ultimul European, Spania a ocupat locul doi la ultimul mondial. Croatia si Italia sunt de asemenea doua echipe incredibile care te pot spulbera oricand. Suntem in iad practic!

 

Hai Romania!

red&blue_boy29.08.2010 06:48

Ce grupa avem!!!Sanse minime!

Oricum,succes baieti!

_yang29.08.2010 07:56
Pentru cine nu stie, Muntenegru a castigat ultimul European, Spania a ocupat locul doi la ultimul mondial. Croatia si Italia sunt de asemenea doua echipe incredibile care te pot spulbera oricand. Suntem in iad practic!

 

Hai Romania!

 

Totusi nu suntem nici noi chiar nimeni in polo. La ultimul mondial am intrat in primele 8, invingand pe parcurs Italia...

red&blue_boy30.08.2010 08:18

In primul meci,Romania a invins Turcia cu 12-6.

f234567k30.08.2010 10:45

Acum cateva minute Romania a batut Spania cu 11-10. Baietii s-au daruit exemplar!

red&blue_boy30.08.2010 18:53

Felicitari baietilor pentru victoria de azi.

f234567k30.08.2010 23:09

Croatia ne-a invins, din pacate, cu 13-7 dupa o prima repriza castigata de ai nostri si trei reprize castigate de croati in care am suferit multe eliminari.

Batem Italia sau Muntenegru si ne calificam.

f234567k03.09.2010 23:15

Italia ne-a batut cu 10-7. Ne-a ramas doar varianta victoriei cu Muntenegru ca sa ne calificam. Greu!

Maye04.09.2010 16:07
Italia ne-a batut cu 10-7. Ne-a ramas doar varianta victoriei cu Muntenegru ca sa ne calificam. Greu!

Mai pe scurt , avem nevoie de o victorie cu campiona europeana.

gio_stgloria05.09.2010 07:26

Ii intreb si eu pe cunoscatorii in domeniu , avem vreo sansa sa-i batem ? As incerca cota de 6 de la pariuri .

Maye05.09.2010 09:57

E greu, pentru ca si ei au nevoie de victorie.

 

Nu e chiar imposibil, baietii au demonstrat-o de mai multe ori, dar e greu.

Maye05.09.2010 16:47

La sfarsitul celui de al treilea sfert , baietii conduc campioana europeana cu 8-7.

Maye05.09.2010 17:04

Baietii nostri au terminat 9-9. Campionii europeni trageau de timp la final.

 

Bravo baieti!

Vrem locul 7 acum!

y-jam05.09.2010 17:08

Ce pacat... Avem o nationala de polo superba. Lipsa de experienta si-a spus cuvantul, dar oricum, avem potential foarte mare.

 

Narcis Selaru este cel mai bun comentator, de departe...

Maye05.09.2010 17:41
Narcis Selaru este cel mai bun comentator, de departe...

Tin sa te completez si sa spun ca la TVR sunt cei mai buni comentatori din tara.

red&blue_boy05.09.2010 18:57

Ce pacat ca n-am invins Muntenegru...

red&blue_boy11.09.2010 07:05

Romania a terminat pe 7,dupa ce-a invins din nou Spania,8-7.

f234567k11.09.2010 08:29

Polo peste handbal! Tricolorii au incheiat pe 7 la CE de la Zagreb

 

Un poloist de top al nationalei câștigă intr-un an, la echipa de club, cam cat o handbalistă medie in două luni!

 

Nationala masculină de polo a terminat pe locul 7 Europenele din Zagreb, după ce a invins ieri vicecampioana mondiala Spania, scor 8-7. Practic, această clasare ii consolidează statutul de cea mai tare selectionată din Romania, chiar si peste reprezentativa feminină de handbal, care a incheiat pe locul 8 la ultimul turneu final, CM din China (2009).

În cele două discipline, campionatele mondiale si europene stau sub semnul egalității din punct de vedere valoric. Întrucat in polo, din afara "Batranului Continent" se pot strecura in varful topului final doar SUA sau Australia, iar pe acoperisul handbalului se mai cațără doar Coreea de Sud si Brazilia. În acest context, poloistii si handbalistele, in realitate crema sportului romanesc la nivel de echipe din 2005 incoace, au intrat fară pauză numai in hora bataliilor de nivel mondial. Și dacă in primii ani luati in calcul de ProSport, trupa lui Gheorghe Tadici, respectiv Radu Voina, avea clasari peste nationala lui Vlad Hagiu, respectiv Istvan Kovacs, in ultimii ani talerele cantarului valoric, impinse de forta clasarilor la CM sau CE, s-au mai echilibrat.

 

Bani pe semicerc

Din punct de vedere financiar insa discrepantele se mentin si azi dacă avem in vedere contractele tricolorilor la echipele de club. Astfel, in medie, un poloist de la natională câștigă intr-un an (14 - 15.000 de euro) cam suma de pe două luni intrată in contul unei jucatoare medii de la nationala feminină de handbal (contracte de 6.000 - 7.000 de euro lunar). "Sunt mai multi bani in handbal decat la noi, dar bineinteles că nu ne cade bine această discrepanță", ne spune un jucator al nationalei. Comparatia se poate extinde si la sectiunea premii in bani oferite de federatiile de specialitate. Fetele au luat chiar si 3.000 de euro pentru calificarea la CM, in timp ce baietii, pentru aceeasi performanță, au citit pe ecranul bancomatului 2.000 de lei, adică nici 500 de euro.

 

prosport

handbal_vs_polo.jpg

handbal_vs_polo.jpg