Ce mai face Eduard Iordanescu de cand a plecat de la Vaslui? Nu ii lipseste agitatia dinaintea unui meci cu Inter Milano sau Fenerbahce?
Deocamdată stau alaturi de familie. Că tot ai pomenit de Inter, pe termen scurt mi-aș dori să fac două deplasari in interes personal, una la baza de pregatire de la Appiano Gentile si alta la Dortmund. Toate acestea pentru a mai acumula experiență.
Lumea se intreabă cat o să mai stai pe bara..
Îmi doresc să mă angrenez intr-un proiect, dar de această dată nu mai există varianta de secund. E un capitol inchis, experienta acumulată este suficienta Doresc să trec intr-o nouă etapă din cariera mea si voi merge unde mi se va propune un proiect serios si realist.
Vasluiul l-a atras cu mirajul Ligii Campionilor
Cand ai plecat de la Steaua, ai spus că nu te vei mai duce nicaieri ca secund. A urmat Vasluiul. De ce?
Asa e, insă mirajul Champions League, plus oferta financiară foarte tentantă facută de domnul Porumboiu, m-au facut să mai accept o experiență ca secund. M-am gandit că incă un an nu imi strica Din pacate, am gasit acolo o echipă noua in schimbare, care se despartise de jucatori ca Adailton, Wesley, Papp, Farkas si cu 15-16 fotbalisti noi. Adică un proiect de reconstrutie, cu bataie pe termen mediu, dar cu asteptari imediate, pe masura investitiilor. Rezultatele nu au venit, dar nici nu au fost cele mai proaste.
La fel ca in momentul plecarii de la Steaua, si la Vaslui ti s-a oferit postul de antrenor principal. De ce nu ai acceptat?
Sunt la inceput de cariera Am tineretea de partea mea si consider că vor mai veni altfel de sanse. Principalul argument pentru care am refuzat, au fost colaborarile cu antrenorii principali. Mi s-a parut normal să imi asum raspunderea si eu pentru munca depusa Nu neg că in multe momente, poate aș fi facut altfel. Și mă refer la metodica de lucru, dar mi-am asumat rolul si m-am adaptat. Însa faptul că cei care s-au ocupat de destinele echipelor mi-au propus să continui, inseamnă mult pentru mine. Înseamnă că au avut incredere in mine si munca mea a fost apreciata Steaua si Vaslui reprezintă varful competitiei noastre totusi...
Ai avut ocazia să lucrezi cu Ciobanul si cu Adrian Porumboiu. Care sunt diferentele dintre ei si cine se ocup㝠mai indeaproape de echipa
Pe langă că investesc foarte mult, amandoi investesc si mult suflet. Poate uneori această pasiune este chiar dusă la extrem. În plus, sunt si orgolii la mijloc si toate aceste amanunte ii fac uneori să mai si gresească atunci cand iși administrează echipele. Sunt de apreciat, pentru că nu multi se inghesuie in ziua de azi să bage bani in fotbal si chiar tin să le urez succes si satisfactii pe masura investitiilor.
Studiul acestei meserii in strainatate trebuie aplicat ca atare si la noi? Sau este necesară adaptarea la fotbalul romanesc? Dacă da, ce fel de adaptari ai facut tu?
Am participat la diverse cursuri de specializare afară si pot spune că am invățat multe lucruri. Se pot pune in practică chiar si la noi si chiar pot fi constructive. Cursurile pentru licenta PRO le-am urmat aici, in cadrul scolii de antrenori. Federatia a facut eforturi importante si a reusit să aducă reprezentanti de marcă ai scolilor de antrenori din Spania, Italia, Germania, Franta si Anglia. Adaptarile mele le veti sesiza atunci cand voi fi principal. Sunt un tip avid de informatie si zgarcit in a da informatii, in special in ceea ce priveste meseria mea. Poate pentru că am si muncit mult să acumulez!
Vreau să fiu angajat antrenor, nu executant!
Sunt ridicate costurile de studiu pentru un tehnician? Crezi că aspectul financiar stă in calea aprofundarii acestei meserii pentru multi dintre tinerii nostri antrenori?
Sunt costuri foarte mari si, din pacate, sunt sigur că nu multi tehnicieni si le permit. Problema este că in această meserie trebuie permanent să te documentezi si să fii la curent cu tot ceea ce e nou. Costurile deplasarilor in strainatate, taxele pentru cursuri, materialele pe care le procur permanent, abonamentele la revistele si siteurile de specialitate, toate costă bani. Partea cea mai importantă este cum adaptezi si pui in practică aceste lucruri acolo unde vei antrena.
Care sunt compromisurile pe care nu ai de gand să le faci in meseria asta?
Nu prea sunt dispus la asa ceva! Mă simt stapan pe ceea ce pot face, imi place să imi asum responsabilitatea si ca urmare vreau ca deciziile să imi apartina Simt că deja lumea mă cataloghează că aș fi rigid in relatia cu patronii. Probabil mi se trage de la Steaua, unde am luat pozitie in anumite momente. Cred că intre antrenor si patron comunicarea este foarte importanta chiar capitala Eu mereu voi fi deschis dialogului si orice idee bună va fi bine-venita dar deciziile de ordin tehnico-tactic imi vor apartine. Asa că oricine se gandeste să mă angajeze, să stie dinainte! Vreau să fiu angajat antrenor, nu executant, iar patronul să se bucure de munca mea si de rezultatele echipei.
Ai avut o singură replică la atacurile pe care managerul Stelei le-a facut la adresa ta si a tatalui tau. Știam că erati prieteni, ce crezi că l-a determinat să facă asta?
Nu am simtit nevoia să mă transform in avocatul lui Anghel Iordanescu, pentru că pe el il apară rezultatele si istoria. În ceea ce mă priveste, eu nu am nimic cu managerul Stelei si nu imi place să mă bag in treburile altora. Însa nu voi ezita niciodată să iau pozitii si să raspund chiar agresiv, atunci cand cineva mă va implica in scandaluri sau va face remarci negative la adresa mea. Asa ca in viitor, cine se gandeste să o faca să se astepte la reactii!
I-au dat echipa gresit lui Gigi, ca să câștige cu Dinamo
Din punctul tau de vedere, al antrenorului, ti-ai dori să ai parte de un manager general care intră in conflict cu fostele glorii ale clubului? Și totul creat doar cu scopul de a proteja jucatorii...
Este normal ca un manager să iși protejeze jucatorii si echipa. Însă acum nu era cazul. Erau niste obervatii pertinente si reactia managerului Stelei a fost nejustificata În plus, nu ai cum să ai un conflict cu gloriile, pentru că acestea sunt persoane atasate de club. Deci, practic, nu ai ce să aperi si de cine.
Cum te simteai la Steaua cand patronul dezvaluia echipa la televizor?
Prost, ce vrei să zic? Că bine? Dar, am folosit o dată in sens constructiv acest obicei al lui. Știam că o va face si l-am dezinformat, pentru ca la randul lui să inducă adversarul in eroare. Chiar inainte de jocul cu Dinamo, din Ștefan cel Mare . Ne-am asumat riscul că se va supara, dar cred că victoria l-a facut să treacă acel amanunt in plan secund.
Aș putea lucra cu Becali, dar nu stiu dacă si dansul cu mine
Copilaria lui Edi Iordanescu se confundă cu Steaua. Cum tatal sau era antrenor in Ghencea, Edi era mereu prezent la antrenamentele roș-albastrilor, dar si in deplasarile echipei
Cand erai mic, obisnuiai să vii la antrenamentele stelistilor?
Da, era cea mai mare satisfactie a mea. Adormeam noaptea cu gandul că a doua zi voi fi la antrenamentul Stelei.
Ce jucatori stelisti iți placeau cel mai mult?
Hagi, Lacatus Dumitrescu, Tudorel Stoica, sunt multi. Cert e că cele mai mari contre le aveam cu Bumbescu, care dezvoltase o placere in a mă agita (n.r. rade).
Ilie Dumitrescu era protectorul meu
Se stie că veneai la antrenamente alaturi de Alin Stoica. De ce crezi că el nu s-a impus niciodată la Steaua si a facut carieră in Belgia?
Alin a fost un copil talentat, insă alegerea a fost a lui si a familiei lui. Nu i-o pot comenta eu...
Ai vreo amintire de la vreun jucator important al Stelei?
Da, cu Ilie Dumitrescu! Era protectorul meu! Destinul a facut ca alaturi de el să imi incep si cariera de antrenor.
Cand ai avut prima minge de piele?
Pfuuu, e de mult, stai să imi aduc aminte... În '87. Am primit-o de la stadion, de la baieti, după ce au câștigat Supercupa Europei.
Tatal tau te lua in deplasarile Stelei?
Da, in multe.. Am avut si sansă pentru că ei erau superstitiosi. Acum, cand stau si rememorez, cred că de multe ori mă luam cu ei din superstitie, că le mergea bine cu mine. De fapt, le mergea bine pentru că erau toti foarte valorosi.
Unde ai urmarit finala Cupei Campionilor Europeni din '86?
Acasa Alaturi de prietenii mei, aveam opt ani!
Care a fost eroul tau din acea finala
Cu siguranță Duckadam.
Ce a lipsit fotbalistului Edi Iordanescu pentru a ajunge un jucator important in Ghencea?
Să am un tată mai putin celebru si o presiune mult mai mica Și dacă sunt sincer pană la capat, mult mai multă munca..
Într-o bună zi, crezi că Edi Iordanescu ar putea reveni ca principal in Ghencea?
Nu stiu, vom vedea dacă Steaua va avea nevoie de mine.
Dar ar putea lucra cu Ciobanul?
Eu da! Nu stiu dacă dumnealui ar putea...
Ce urmează in cariera
Mă voi angrena in orice proiect serios si realist care mi se va propune, chiar dacă am avut posibilitatea să imi incep cariera de principal de la cel mai inalt nivel al fotbalului romanesc. Sunt dispus să o fac de la orice nivel, unde va fi seriozitate.
34 de ani are Edi Iordanescu, el renunțand la cariera de fotbalist pe cand avea doar 26 de ani
ProSport