FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Avion prabusit la Tuzla, 11 militari au murit

Marius05.07.2010 18:44

Un avion Antonov 2 al Armatei s-a prabusit luni seara pe aerodromul de la Tuzla. 11 oameni au murit si alti trei au fost fost grav raniti. Acesta este probabil cel mai grav accident care a avut loc pe un aerodrom din Romania, dupa anii '90.

In avion se aflau 14 persoane care participau la o misiune de antrenament a parasutistilor.

 

Una dintre victimele accidentului aviatic de la Tuzla este chiar comandantul Scolii de Aplicatie pentru Fortele Aeriene de la Boboc "Aurel Vlaicu", comandorul Nicolae Jianu.

 

Din primele informatii se pare ca ar fi vorba de o eroare umana, iar accidentul a avut loc pentru ca pilotul ar fi grabit decolarea, iar avionul s-a ridicat la un unghi prea mare, de 45 de grade.

 

Initial s-a crezut ca 10 persoane si-au pierdut viata, dar procurorii au descoperit inca o persoana decedata in avion.

 

Ministerul Apararii a confirmat ca 10 persoane au murit, iar alte trei au fost grav ranite in urma accidentului aviatic. Comunicatul MApN precizeaza ca la bord se aflau membri ai Fortelor Navale.

 

"Avionul AN-2, care apartinea Scolii de Aplicatie pentru Fortele Aeriene din Boboc, executa o misiune de zbor pentru antrenamente de parasutare si s-a prabusit luni, in jurul orei 17.40, pe aerodromul Tuzla. In urma catastrofei aviatice, 10 militari si-au pierdut viata, iar alti 3 au fost raniti", se arata in comunicatul MApN.

 

Doi dintre supravietuitorii accidentului aviatic de la Tuzla se afla in drum spre Capitala, unde vor fi internati la Spitalul Militar, iar cea de-a treia victima se afla in stare critica si nu poate fi transportata.

 

Prin ordin al ministrului Apararii Nationale, Gabriel Oprea, a fost numita o comisie de investigatie tehnica pentru cercetarea imprejurarilor producerii acestei catastrofe aviatice.

 

Marian Beciu, medic coordonator Ambulanta Constanta, a declarat la Realitatea TV ca au fost trimise opt ambulante. Ranitii au suferit mai multe traumatisme si arsuri, iar unul din ei este in coma.

 

Medicul a adaugat ca au fost gasite 10 trupuri carbonizate dupa stingerea incendiului.

 

Traian Oprea, seful ISU Constanta, a spus ca aparatul de zbor nu a apucat sa ia altitudine, si a ratat decolarea. Avionul s-a prabusit in timpul decolarii, la capatul pistei, ceea ce inseamna ca rezervorul era plin cu carburant.

 

Anton Marin, secretar de stat in ministerul Transporturilor, a precizat ca este vorba de o misiune militara si nu poate sa dea mai multe informatii.

 

Ionut Serbanescu, fost director al aerodromului Tuzla, a declarat la Realitatea TV ca avionul apartine Armatei si este folosit pentru transportul trupelor sau antrenamentul parasutistilor.

 

El a explicat ca avionul nu s-a prabusit din cauza vechimii si ca este vorba de un avion foarte bun. AN2 au fost produse din 1964 pana la jumatatea anilor 1990 si poate sa aterizeze fara motor in cazul unei defectiuni, a mai spus Ionut Serbanescu.

 

"Este folosit in continuare tocmai pentru ca este foarte bun. (...) Cu acest avion vor zbura si nepotii nostri", a adaugat Serbanescu.

 

Un procuror militar a mers, luni seara, la locul accidentului aviatic de pe Aerodromul Tuzla, pentru a ridica probe si a vedea care au fost cauzele accidentului, au declarat pentru NewsIn reprezentanti ai Ministerului Public. El va decide daca incepe o ancheta in legatura cu moartea militarilor in timp ce efectuau un exercitiu aviatic, potrivit acelorasi surse.

 

http://www.ziare.com/stiri/avion/avion-pra...8-morti-1027355

Le reseau pansant05.07.2010 19:05

Foarte trist, pacat de ei ca erau baieti tineri. Dumnezeu sa ii ierte.

 

Pe mine ma inspaimanta totusi de ce mama ma-sii se mai foloseste aparatura de la rusi, astia au aceiasi tehnologie din timpul lui Hrusciov, aceleasi catastrofe tehnice denumite avioane, auzi si tu fabricat din 1964, la americanii doar portavioane sunt singurele "arme" care au o vechime mai mare de 50 de ani si sunt functionale, in rest totul este depasit dupa 15 ani.

 

Sper sa se dea la fier vechi cat mai repede harburile astea comuniste luate de la rusi, mama naibii de boeinguri nu se aude never ca s-a prabusit vreunul in schimb avioanele rusesti pica de zici ca sunt mustele dupa ce s-a dat cu insecticid.

axl05.07.2010 19:05

Dumnezeu sa-i ierte, unul dintre ei era din Mangalia.

Spun cu mana pe inima ca scafandrii de lupta sunt printre, daca nu cele, mai bine pregatite trupe de elita din Romania. Erau niste baieti extraordinari, genul de oameni pe care-i vrei langa tine si la betie si cand se lasa cu bataie. Multi dintre ei au sute de zile de Irak sau Afganistan.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca si sa aduca usurare familiilor.

STARforce05.07.2010 19:43

Dumnezeu SA II IERTE!!!De ce nu mor carnatii astia cu burtile revarsate???DOAMNE VINO DOAMNE!

RobYnho05.07.2010 19:51

Dumnezeu sa-i odihneasca !

Marius05.07.2010 19:56
Pe mine ma inspaimanta totusi de ce mama ma-sii se mai foloseste aparatura de la rusi, astia au aceiasi tehnologie din timpul lui Hrusciov, aceleasi catastrofe tehnice denumite avioane, auzi si tu fabricat din 1964, la americanii doar portavioane sunt singurele "arme" care au o vechime mai mare de 50 de ani si sunt functionale, in rest totul este depasit dupa 15 ani.

 

Sper sa se dea la fier vechi cat mai repede harburile astea comuniste luate de la rusi, mama naibii de boeinguri nu se aude never ca s-a prabusit vreunul in schimb avioanele rusesti pica de zici ca sunt mustele dupa ce s-a dat cu insecticid.

 

Aici te contrazic putin. Din primele informatii avionul prabusit ar fi fost construit prin 80 si ceva. E drept ca designul e destul de vechi, insa An-2 nu este in niciun caz o "catastrofa" de avion. Ba dimpotriva as spune.

 

Pentru o tara ca Romania indraznesc sa spun ca sunt avioane aproape perfecte, cu un cost de operare minim si performante rezonabile. Are el un motor ceva mai sensibil, insa repet, costul de a opera un An-2 este muuuult mai mic decat cel al unui Spartan de exemplu. Asta ca sa nu mai discutam de costurile de achizitie. Si decat sa nu zbori deloc sau sa zbori cu un An-2, marea majoritate a celor implicati in "fenomen" prefera tehnologia de pe vremea lui Hrusciov.

Le reseau pansant05.07.2010 20:25
Aici te contrazic putin. Din primele informatii avionul prabusit ar fi fost construit prin 80 si ceva. E drept ca designul e destul de vechi, insa An-2 nu este in niciun caz o "catastrofa" de avion. Ba dimpotriva as spune.

 

Pentru o tara ca Romania indraznesc sa spun ca sunt avioane aproape perfecte, cu un cost de operare minim si performante rezonabile. Are el un motor ceva mai sensibil, insa repet, costul de a opera un An-2 este muuuult mai mic decat cel al unui Spartan de exemplu. Asta ca sa nu mai discutam de costurile de achizitie. Si decat sa nu zbori deloc sau sa zbori cu un An-2, marea majoritate a celor implicati in "fenomen" prefera tehnologia de pe vremea lui Hrusciov.

 

La general ti-as da dreptate, stiu ca costurile de operare si intretinere depasesc uneori costurile de achizitie. De exemplu un portavion american de clasa Nimitz costa undeva la 7/10 miliarde de euro, ei bine operarea si intretinerea lui costa undeva la 5 milioane de euro pe zi, ceea ce il face intr-o perioada de timp foarte scump.

 

La fel si cu francezii, Franta are cel mai are buget militar din europa, ori desi este tara cea mai "militaroasa" a continentului cu aproape 3,5% din PIB alocat pt Armata tot nu au bani si nu reusesc sa puna in functiune singurul lor portavion (de prin anii 90 tot prin santiere navale) este tinut.

 

Revenind la noi, asa in mare se pot spune multe despre avioanele rusesti, multe sunt bune, ca invovatii, conceptie sunt bune dar cand esti in zbor mai rar, totusi nu trebuie sa ne fie teama de cuvinte, avioanele rusesti nu sunt bune, chiar daca sunt mai ieftine. Indiferent cum sunt costurile, un avion fabricat acum 30 de anii, cu tehnologia anilor '60 e complet depasit, orice s-ar spune.

 

Stiu ce presupune zborul unui/cu un avion incepand de la tipul de combustibil, nr de ore de zbor/pilot, inspectiile tehnice ale fiecarui zbor inainte si dupa, uneori chiar astfel de detalii facand diferenta (spre exemplu imi spunea un prieten ca pana sa vina americanii la Constanta unele avioane nu zburau ca nu aveau combustibil, noroc cu americanii ca ne-au dat si noua).

 

Totusi nu trebuie sa se uite ca tehnologia rusilor e mediocra, ca e depasita de mult fata de ceea ce dezvolta boeing sau airbus, sau celelalte firme americane de aviatie militara.

danimarcu05.07.2010 20:54

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati in acest tragic accident!

 

Despre discutiile referitoare la avionul prabusit,cred ca e mai indicat sa asteptam raportul anchetei,si apoi sa dam vina pe avion.Se stie foarte bine ca de multe ori accidentele de avion sunt din culpa umana.

f234567k05.07.2010 21:05

Dumnezeu sa-i ierte pe acesti EROI !

Fane06.07.2010 05:53

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.

Mihai06.07.2010 06:10

Dumnezeu sa-i ierte

MoWeed06.07.2010 07:17

Dumnezeu sa-i ierte! Au murit saracii de tineri...

 

 

Despre discutiile referitoare la avionul prabusit,cred ca e mai indicat sa asteptam raportul anchetei,si apoi sa dam vina pe avion.Se stie foarte bine ca de multe ori accidentele de avion sunt din culpa umana.

De acord. Mai mult, defectiunile tehnice apar de cele mai multe ori din cauza intretinerii proaste si, tinand cont ca An-2 este destul de utilizat si in aviatia utilitara, un defect in designul avionului ar fi dus la mai multe prabusiri.

Sa asteptam mai intai concluziile anchetei.

red&blue_boy06.07.2010 08:47

Dumnezeu sa-i ierte!Pacat...Asta tragedie...

Alex88pl06.07.2010 09:03

Sa le fie tarana usoara..

 

Se pare ca sunt 12 morti si 2 raniti.

Daniel-Ionut06.07.2010 09:08

Dumnezeu sa-i ierte...

Pacat, mare tragedie, niste tineri eroi ai Romaniei :no:

 

PS:si in presa de azi, pe prima pagina apare Irinel ca vrea un baietel de la Moni :ce_oameni:

Marius06.07.2010 12:57
Revenind la noi, asa in mare se pot spune multe despre avioanele rusesti, multe sunt bune, ca invovatii, conceptie sunt bune dar cand esti in zbor mai rar, totusi nu trebuie sa ne fie teama de cuvinte, avioanele rusesti nu sunt bune, chiar daca sunt mai ieftine. Indiferent cum sunt costurile, un avion fabricat acum 30 de anii, cu tehnologia anilor '60 e complet depasit, orice s-ar spune.

 

Stiu ce presupune zborul unui/cu un avion incepand de la tipul de combustibil, nr de ore de zbor/pilot, inspectiile tehnice ale fiecarui zbor inainte si dupa, uneori chiar astfel de detalii facand diferenta (spre exemplu imi spunea un prieten ca pana sa vina americanii la Constanta unele avioane nu zburau ca nu aveau combustibil, noroc cu americanii ca ne-au dat si noua).

 

Totusi nu trebuie sa se uite ca tehnologia rusilor e mediocra, ca e depasita de mult fata de ceea ce dezvolta boeing sau airbus, sau celelalte firme americane de aviatie militara.

 

Aici te contrazic din nou. Avioanele de conceptie rusa au fost/ sunt foarte bune la capitolele design, constructie, robustete, fiabilitate, cost de operare. Singura lor buba majora era si mai este si acum intr-o oarecare masura electronica deficitara. La An-2, avionul in cauza, acest lucru e nesemnificativ.

 

Da-mi voie sa-ti spun ca ce-ti spunea amicul tau despre Mihail Kogalniceanu sunt prostii. Pana sa "vina americanii", baza 57 era aproape de o restructurare din temelii. Avioanele de acolo, in speta MiG-ul 29, nu mai zburau de multicel si asta din cauza lipsei pieselor de schimb. Romania a comandat si primit acest avion la sfarsitul anilor '80, inceputul anilor '90. Aparatele au venit insotite de un lot de piese de schimb, consumabile, toate de la rusi. In timp, datorita politicului, tara noastra n-a mai primit din partea rusilor un raspuns pozitiv la solicitarile de piese de schimb, astfel ca s-a ajuns in situatia "canibalizarii" avioanelor, cele mai moderne din dotarea fortelor noastre aeriene. Concret, un avion la care "pica" ceva serios, era tras pe linie moarta si dezasamblat pentru a le tine pe celelalte functionale.

 

Prietenul tau o fi vazut MiG-urile 21 care mai fac exercitii cu americanii, aduse de la Fetesti, Bacau sau C. Turzii, insa nici la alea problema mare nu e combustibilul, ci resursa de zbor care a cam fost depasita.

 

Si ca sa incheiem, An-2 este in acest moment perfect pentru unele cerinte ale Fortelor Aeriene. Ca sa faci cateva exercitii de lansare parasutisti nu iti trebuie nici Boeing si nici Airbus (de fapt, nici nu cred ca exista avioane de acest tip produse de cele doua companii), iti trebuie un avion care sa te duca la 3-5.000 de metri cu 10-15 oameni la bord cat mai ieftin.

 

P.S. Singurele care ar putea inlocui An-2 in acest moment sunt nou-cumparatele C-27 Spartan, insa alea sunt numai 2 in tara (vor fi in total 7).

JDERUL07.07.2010 08:49

 

 

Dumnezeu sa-i ierte!

 

 

 

 

An-2 este un avion foarte sigur si usor de manevrat.

Maye07.07.2010 10:16

Mare pacat.

 

Acestia sunt adevaratii eroi ai neamului!