Salut,
Stie careva un azil de batrani prin Bucuresti sau imprejurimi ?
Ceva informatii despre cele de la stat si care e procedura de internare pt o batranica?
Salut,
Stie careva un azil de batrani prin Bucuresti sau imprejurimi ?
Ceva informatii despre cele de la stat si care e procedura de internare pt o batranica?
Pai, in primul rand ai nevoie de o cerere din partea solicitantului. Apoi o declaratie pe propria raspundere ca nu are copii sau intretinatori legali; in cazul in care are intretinatori legali, acestia trebuie sa dea o declaratie cu motivele pentru care nu isi pot ingriji parintele si sa prezinte eventualele acte medicale daca sunt bolnavi.
Doi la mana: copie dupa buletin, certificat de nastere, certificat de casatorie (hotarare divort/sau certificat de deces al sotului, in caz contrar), talon de pensie recent.
Trei la mana: recomandare medicala de la medicul de familie, certificat medical din care sa rezulte ca s-au efectuat analizele medicale: EKG, RBW (sau VDRL) , radiografie plamani si o adeverinta care atesta ca nu sufera de alte boli infectocontagioase.
Patru la mana: adeverinta de venit impozabil (act de stare materiala de la Circa Financiara), situatia locativa (dupa caz) si o ancheta sociala de la primaria de sector.
Toate actele astea se depun intr-un dosar la Serviciul de Ingrijire la Domiciliu a Persoanelor Varstnice din cadrul Directiei Generale de Asistenta Sociala.
Cam astea ar fi hartogaria, cat despre locatii sunt sigur ca va interveni un bucurestean. Succes!