cu: Ce alegi intre un meci din primul tur in Cincinnati si o după amiază la pescuit cu prietenii, cu o ladă frigorifică plina
JO-WILFRIED TSONGA: E asa de evident, că nu-i nevoie să mai raspund.
cu: Ai vreo porecla
DOMINIKA CIBULKOVA: Cibulka. E de la numele meu, Cibulkova, care in slovacă inseamnă ceapă
cu: Ce rol are publicul si reactiile lui?
ROGER FEDERER: Depinde de moment. Cand stau jos in pauze,de obicei nu-l aud, incerc să-mi relaxez mintea si corpul. Apoi, in timpul punctului, e asa de liniste că devine straniu de multe ori. Dar cand se termină punctul si se aud urale, imi place să primesc acest impuls. Nu mă deranjează cand publicul il aplaudă pe adversarul meu, asta inseamnă de obicei că oferim un spectacol de calitate.
cu: Ca jucator profesionist, ai destul timp pentru hobby-ul tau principal, pescuitul?
RAFAEL NADAL: Problema cu pescuitul e urmatoarea: trebuie să te duci dimineata. N-am nicio problemă să mă trezesc dimineata devreme, dar am antrenament dimineata. Și unchiul meu n-o să fie foarte fericit dacă ii spun: Știi, mă duc la pescuit acum. Mă antrenez mai tirziu
cu: Dacă ai avea ocazia să pui o intrebare unui jucator, ce ai intreba si pe cine?
DAVID FERRER: Aș vrea să-l intreb pe Roger Federer, in ciuda aparentului sau calm, ce simte in momentele grele ale unui meci. La ce se gandeste, ce se intamplă in mintea lui?
cu: Folosesti lotiune cu factor de protectie solara
RAFAEL NADAL: Nu. Ar trebui, dar nu pot. Nu pot să joc, am senzatia că pielea mea e lipicioasa Nu-mi place, e ingrozitor. Tot timpul imi ating fata, nasul, si apoi si mainile-mi devin lipicioase. Nici macar la antrenament nu folosesc. Poate ar trebui
cu: Care e melodia pe care o asculti cel mai mult in această perioada
MARIA SHARAPOVA: Never let me go de Forence and the Machine
cu: Care e visul tau favorit?
MARIA SHARAPOVA: Să stau la plajă si să beau o Pina Colada. Numai că apoi te trezesti si esti inapoi in lumea reala.
cu: ..și esti mahmura
MARIA SHARAPOVA: Eu nu. Poate tu.
cu: Care e primul lucru pe care-l faci cand ajungi acasă după un turneu?
ANDREAD SEPPI: Primul lucru pe care-l fac e să deschid geanta, scot rufele murdare si i le dau mamei mele să le pună la spalat.
cu: Mama ta incă iți spală rufele?
Andreas Seppi: Da. E stilul italian. (Rade)
cu: Ai vreun citat favorit?
JANKO TIPSAREVIC: Da. L-am citit recent. Nu cine esti te face special, ci ceea ce faci
cu: Ai obsesii sau superstitii pe teren?
JANKO TIPSAREVIC: Cateodata dacă nu-mi place un copil de mingi, refuz să iau mingi de la el. (rade)
cu: La ce alte lucruri te pricepi in afară de tenis? Fotbal?
ROGER FEDERER: Sunt destul de bun, dar mai slab de pe partea stanga
cu: Golf?
ROGER FEDERER: Aș putea fi foarte bun, dar nu am timp si nici rabdare să joc acum. Poate in viitor.
cu: Poker.
Nu, nu joc.
Scrabble?
Hm, nu, nu-mi place.
Gatit?
Nu, nu sunt bun deloc. Dar mă pricep să fac curățenie. Sunt foarte bun la dat cu aspiratorul.
cu: Ai prieten?
JULIA GOERGES: Urmatoarea intrebare. (rade)
cu: Ce planuri de viitor ai?
MILOS RAONIC: Trebuie să mă tund. Neaparat.
cu: Care e visul vietii tale?
JUAN MONACO: Să fiu presedintele echipei mele de fotbal.
cu: Ce-ai facut cu rachetele si echipamentul purtat in timpul finalei câștigate din 2009?
SVETLANA KUZNETSOVA: Nu-mi amintesc. Nu mai stiu, cred că am dat rachetele unor prieteni, si echipamentul poate-l mai am pe acasa Cand esti tanar, nu apreciezi cu adevarat o victorie mare ca aceasta. Abia apoi, cand vezi ce greu e să repeti performanta, iți dai seama de adevarata ei valoare.
cu. Anul acesta, dacă câștigi, o să pastrezi rachetele si hainele?
SVETLANA KUZNETSOVA: Cu siguranță.
cu. Cine e mai emotionat, tu sau Sasha, cand vă urmariti unul pe celalalt jucand?
MARIA SHARAPOVA: Cred că eu imi ascund mai bine emotiile. Și mă descarc mai tarziu. Nu stiu. Singurul lucru pe care pot să-l spun cu siguranță e că prefer să joc decat să mă uit.
cu: Vreau să fac un film si aș vrea să mă ajuti să distribui in toate rolurile jucatori si jucatoare de tenis.
NOVAK DJOKOVIC: Ok.
cu: În rolul eroului principal care arată bine?
NOVAK DJOKOVIC: Roger Federer
cu: Personajul negativ, care este infricoșător.
NOVAK DJOKOVIC: Del Potro
cu: Femeia frumoasă care se dovedeste a fi o tradatoare.
NOVAK DJOKOVIC: Sharapova
cu: Copilul genial
NOVAK DJOKOVIC: Tomic
cu: Cel mai bun prieten al eroului principal.
NOVAK DJOKOVIC: Tomas Berdych
cu: Glumetul inofensiv
NOVAK DJOKOVIC: Tursunov.
cu: Ai vreo porecla
FABIO FOGNINI: Brontolo. E piticul morocanos din Albă ca Zapada si cei sapte pitici. Cand eram mic eram cam leneș si mă plangeam tot timpul.
cu: Și acum esti la fel?
FABIO FOGNINI: Nu! Ei bine, un pic.
cu: Preferi să câștigi jucand ca o maimuță sau să pierzi jucand ca un zeu?
FABIO FOGNINI: Hm. De exemplu Federer, joacă frumos. Mie-mi place să mă uit la el jucand. Dar joacă prea frumos, are prea mult stil. Dacă aș juca cu el, aș prefera să câștig jucand ca o maimuță decat să pierd jucand ca un zeu.
NICOLAS MAHUT (după victoria la Roddick din primul tur): Cand am vazut că joc cu Roddick, am crezut c-o să pierd, ca pană acum. Am jucat de patru ori cu el. La Queens in 2007, am avut minge de meci si ati vazut ce s-a intamplat. Acum, cand il voi vedea in vestiar, mă voi simti mai bine. N-o să mai am senzatia că sunt un porumbel si el trage in mine.
ANDY MURRAY, (după ce a fost informat că unul dintre jurnalistii britanici pe care-l cunostea a declarat pe Twitter că tricoul lui Andy de la RG este plicticos): Camășile in care a venit la serviciu de-a lungul anilor au fost deseori foarte dubioase, deci in mod clar n-o să stau acum să-i ascult parerile despre moda
cu: Ce-ți trecea prin cap cand câștigai impotriva lui Mattek-Sands?
SLOANE STEPHENS: Mă gandeam că mama mea, cum e ea foarte rasfățata o să vrea să zboare acasă la clasa 1, asa că trebui să continui să câștig.
cu: Urmatorul tau adversar va fi Andreas Seppi.
NOVAK DJOKOVIC: E intr-o formă grozavă in ultimul timp. A câștigat turneul de la Belgrad. Deci e foarte celebru in Serbia. (zambeste) Cred că jumatate din tară o să-l sustină pe el, pentru că a câștigat trofeul. Nu, nu, glumesc.
cu: Ai vreo sansa (impotriva lui Roger Federer)
DAVID GOFFIN: Dacă spun da, o să fiu considerat arogant, dacă spun nu o să se spună că-mi lipseste ambitia. Vom vedea.
cu: Cum iți revii după un inceput de sezon mai putin reusit?
SAMANTHA STOSUR: Sunt foarte multi factori extra-tenis care influentează felul in care joci. Australian Open a fost un dezastru. Dar după ce-am plecat am realizat că nu e sfarsitul lumii si că mai sunt incă 9 luni de jucat anul acesta si lucrurile pot să se schimbe. Dacă-ți pastrezi simtul realității si pui lucrurile in perspectiva poti să intorci situatia.
cu: Urmatorul tau adversar, David Goffin, a marturisit că esti idolul lui.
ROGER FEDERER: Nu e prima data E ciudat, trebuie să marturisesc. E bizar. Mă bucur să aud asta, totusi. Dar o să fie un meci neobisnuit, acum că mi-ati spus asta. Multumesc mult.
cu: Cine face iți face planul de joc: tatal tau, antrenorul Hogstedt, sau tu?
MARIA SHARAPOVA: Sunt varză cand vine vorba de planuri de joc. Cred că e singurul lucru care-l enervează (pe Hogstedt) la mine. Intru pe teren si fac ce mă taie capul. Și apoi, după meci, mă intreabă: Tu vorbesti serios? Pai ce sens are? De ce m-ai angajat? Dar mi-am cerut scuze in avans cand l-am angajat, asa că intelege.
cu: Ți-a placut atmosfera ostilă de pe stadion? (in meciul câștigat cu Gasquet)
ANDY MURRAY: Nu mi s-a parut exagerata A fost ca la un meci de fotbal. Mi-a placut. Nu stiu de cand nu m-am mai distrat asa pe un teren de tenis. Nu m-am speriat doar pentru că publicul voia să pierd.
cu: Ce ai scris pe cameră după meci?
DAVID FERRER: Am scris La multi ani! E ziua logodnicei mele.
cu: Aceeasi zi cu Rafa?
DAVID FERRER: Nu, nu, Rafa a fost ieri. Și-n plus imi place de Rafa, dar nici chiar asa de mult.
cu: După primul set ai mai câștigat doar două game-uri. Ce s-a intamplat?
NA LI: Nimic nu s-a intamplat. Am incercat să pun mingea in teren si n-am reusit.
cu: Ce turneu ti-ar placea să câștigi pană la sfarsitul carierei?
DMITRY TURSUNOV: Mi-ar placea să câștig Kremlin Cup. Dar dacă nu se poate, mă multumesc si cu Roland Garros-ul.
cu: Ce lovituri ai vrea să imprumuti de la alti jucatori?
NICOLAS MAHUT: Reverul lui Djokovic, dreapta lui Nadal, serviciul lui Federer si voleul lui Paul-Henry Mathieu. Glumesc, ultima parte a fost o glumă: voleul lui Michael Llodra.
cu: Crezi că ai putea să lovesti si pe dreapta si pe stanga cu o singură mana
MARION BARTOLI: (Rade) Probabil, dar nu aș mai juca la acelasi nivel. Probabil aș pierde usor la jucatori de club. Cine stie, poate după ce mă retrag. Desi cred că e periculos: aș putea lovi pe cineva de langă teren, mai ales pe rever.
cu: Ai inotat vreodată cu rechini?
SAMANTHA STOSUR: Nu. E mai mult o legendă cu rechinii in Australia. Noi acasă nu facem mare caz de asta.
cu: Dar rechini in circuit, la Roland Garros, ai vazut?
SAMANTHA STOSUR: (rade) Da, am vazut câțiva. Trebuie să fiu atenta
cu: Cine crezi că este cel mai atragator jucator?
SAMANTHA STOSUR: (rade) Sunt câțiva Dar stii cine cred că are cea mai sexy voce? Un arbitru: Kader Nouni. E francez!
cu: Cu cine te intelegi bine in circuit?
STAN WAWRINKA: Cu jucatorii elvetieni si cei francezi: Jo, Gael.
cu: Petreceti timp in afara terenului?
STAN WAWRINKA: Da, cu Gael joc fotbal pe Playstation.
cu: Cine e mai bun?
STAN WAWRINKA: Eu. El alege cele mai bune echipe, dar tot degeaba.
cu: Ati stat vreodată in aceeasi cameră de hotel la turnee?
STAN WAWRINKA: Nu. Dar stiu că in camera lui e mereu haos. La fel si-n bagaje.
cu: Dacă ii pun aceleasi intrebari lui Gael, o să raspundă la fel la ele?
STAN WAWRINKA: Probabil. În afară de Playstation " o să sustină că el e mai bun. Dar amandoi stim că nu-i adevarat.
cu: Ai facut vreodată vreo pasiune pentru vreo jucatoare de tenis?
DMITRY TURSUNOV: Dar de ce să lasam la o parte jucatorii?
Joseph, copil de mingi la Roland Garros: Cateodată jucatorii pleacă repede de pe teren pentru că sunt suparati, si uită lucruri. Rachetele rupte le dam arbitrului si după meci facem o tragere la sorti intre noi copiii de mingi, ca să vedem cine le primeste.
Un prieten mi-a povestit odată că a fost copil de mingi la un meci al lui Tsonga. Într-un moment incordat din meci, cand i-a adus prosopul, Jo i-a spus: Stai putin cu mine, nu mă lasa acum singur, e un moment important, imi dai mingile mai tarziu.