Domnu' mdionis. Dvs. v-ati batut cu caramida in piept ca Halep o sa rupa norii "pe hard".
Exact unde am pretins asa ceva, domnul meu?
Nu-i mai usor sa recunoasteti ca v-ati inselat ?!
Am facut un pronostic la un anumit moment de timp bazat pe tendinta vadita din acel moment. Acel pronostic se referea exclusiv la intalnirile sale viitoare cu Maria Sarapova. Pronosticul a fost infirmat pentru ca Simona nu a gestionat bine pregatirea (fizica si psihica) a intregului sezon pe hard de anul acesta. Accept ca am oferit un pronostic eronat, i-am supraestimat capacitatea de gestiune a ei si a staff-ului sau. Pronosticul meu ramane doar amanat.
RG-ul a fost sansa ei, un joc ceva mai fericit si o suma de conjuncturi favorabile. N-a putut mai mult, asta e. Mare esti de mic, daca nu esti, cel mai probabil nu vei fi, decat daca prin absurd te mai intalnesti cu o situatie fortuita favorabila
Eroare. Repet ceea ce am spus si mai inainte: o urmaresc pe Simona inca dinainte de a deveni Simona 2.0 de dupa Madrid 2013, stiu cum joaca si stiu despre ce vorbesc. Faptul ca a ajuns in finala la RG nu este o intamplare ci un rezultat normal. La ora actuala, daca Simona se pregateste bine, poate fi batuta sistematic doar de Serena si, probabil Sarapova si Azarenka.
Nimeni nu s-a nascut "mare", la fel ca si in fotbal, forta de joc unui jucator de tenis depinde in masura esentiala de calitatea pregatirii, dincolo de calitatile individuale (care exista si pot fi puse in valoare). Simona este inca departe de nivelul maxim la care poate ajunge, are posibilitati enorme de imbunatatire a jocului de care trebuie sa profite.
Iar daca dumneata faci referire la RG ca punct de referinta al jocului Simonei, inseamna ca pur si simplu nu ai urmarit nimic din ce-a fost inainte.
Asa-i in tenis..!
Nu-i asa.
Apropo, iata un mic quiz semnificativ: ce-a facut Alehin dupa ce a pierdut titlul mondial in fata lui Max Euwe?!
P.S. : Aviz amatorilor care asasineaza lumea cu clasamentele WTA.
Interesant, care sunt aceia? Eu nu am mentionat niciodata linia de clasament a Simonei, am adus in discutie jocul ei. Totusi...
Turneele majore sunt singurele care conteaza, atat in sporturile individuale cat si in cele pe echipa
... aceasta afirmatie nu este intrutotul corecta. Actualul sistem de turnee WTA consfinteste o ierarhie (discutabila) a importantei turneelor masurata in bani si puncte de clasament. E impropriu sa singularizezi sa zicem 4 turnee de Mare Slem si sa spui ca tot restul nu conteaza.
Apropo, iata ce facura (V/I) primele 8 din WTA la turneele de Mare Slem din 2014:
Serena: 11-3* (inca mai poate sa imbunatateasca)
Simona: 17-4
Kvitova: 11-3
Aga: 11-4
Masha: 16-3
Kerber: 13-4
Jeni: 19-4
Ana Ivanovic: 9-4.
Cele mai multe victorii le are mlle. Bouchard, urmata de Simona si Sarapova. Si asta spune cate ceva.
Pe un rationament similar si nationala de fotbal a Romaniei a atins un loc 3 in clasamentul FIFA prin septembrie 1997 si culmea, fara sa fi intrat vreodata in "careul de asi" al vreunui turneu final. Asta nu insemna nici pe departe ca eram mai buni decat Franta, Brazilia, Germania, Italia, Olanda, Spania sau Croatia, echipe care daca ne prindeau ne dadeau cu terenul in cap.
Ceea ce scrii este perfect discutabil. Insa aici nu era vorba de nationala de fotbal ci de Simona Halep. Daca esti atat de sigur ca locul ei este conjunctural, numeste-mi te rog cateva jucatoare capabile sa ii "dea cu terenul in cap" Simonei in mod sistematic, altele decat cele mentionate de mine.
Domnul dionis a uitat ca el a pornit sirul de prorociri cu una scoasa parca din catrenele lui Nostradamus si care i-a fost contrazisa practic imediat. Si in ciuda acestui ghiveci de cuvinte, ceea ce uita sa ne spuna admirabilul coleg e ca o Halep de o nationalitate neromana ar fi trecut neobservata si ignorata de catre noii specialisti ai tenisului din Romania. Ca toate predictiile si obsesiile astea nou-nascute sunt cauzate de originea si nu de nu stiu ce tenis genial practicat de ea.
In ceea ce priveste pronosticul (nu prorocirea, ca nu sunt ghicitor in stele si nici Michel de Nostre-Dame), am lamurit mai sus ca el a fost exprimat strict pe baze sportive si intr-un anumit context. Imi mentin pronosticul cu efect usor intarziat. In ceea ce priveste atentia specifica pentru Simona a "noilor specialisti in tenis din Romania", e o chestiune care pur si simplu nu ma intereseaza si care nu are de-a face aici. Simona trebuie judecata pentru ceea ce stie sa faca si face ea pe teren, nu pentru agitatia unor inutili. In ceea ce priveste asa-zisa cauza a pronosticului meu, te pot asigura ca te inseli amarnic: nu are nimic de-a face cu originea Simonei ci cu aprecierea rece a posibilitatilor ei.
Domnule dionis, Halep nu e un fenomen. Au mai fost o gramada ca ea in istorie.
Am luat act ca dumneata esti incapabil sa evoluezi din incremenirea in proiect: eu nu am sustinut pe nicaieri ca Simona Halep ar fi (in acualitate) un fenomen ci am spus in clar ca este o mare sportiva, iar daca va fi sau nu o legenda a tenisului mondial, in mod sigur nu o vom stabili noi aici si acum ci vom putea incepe o discutie pe baze temeinice abia peste cativa ani buni.
Cat despre sustinerea unei steliste, permiteti-mi sa nu ma cobor chiar asa de jos. Sustin oamenii din alte considerente decat atasamentul pentru o echipa de fotbal.
Dumneata totusi te cobori destul de jos pentru a fi deranjant. Nu ti-a cerut nimeni sa o sustii pe Simona Halep pentru ca este stelista, am criticat "obiceiul de a proroci satisfacut si uscat viitoare esecuri pe linie pentru o conationala aflata totusi in topul disciplinei sale", adica obsesia de a fi detractor de serviciu pentru un sportiv cu care nu ai interactionat in niciun fel insa despre care spui ca ai vazut 2 meciuri si gata, te-ai lamurit. Dumneata propovaduiesti imposibilitatea aproape apriorica a imbunatatirii performantelor, ceea ce este aiurea din punct de vedere metodologic si contrazis constant de realitatea din sport. Un pic de reticenta ar fi cat se poate de binevenita, mai ales ca nu exista nici macar vreun alt pseudo-motiv de antipatie cum ar fi de exemplu faptul ca ar simpatiza cu alt club (in ceea ce ma priveste poti sa fii linistit: apreciam jocul Simonei cu mult inainte de a afla de simpatiile ei steliste).