Omul e sărit binișor de 50 de ani. S-a muncit ceva vreme să iși curețe mașina de zăpadă. Acum se chinuie să o scoată din parcare. Mașina patinează, motorul urlă, scoate fum, dar nimic. Se dă jos.
- Băga-ți-ai **** in mă-ta cu zăpada primăriei pizdii mă-tii!
Trage un șut plin de draci in roată, dar asta nu rezolvă nimic. Apoi o vede pe tânara care trece, pășind cu grijă pe gheața de pe trotuar. Omul rânjește. Hlizește. Își scoate fesul, iși trece mâna prin cele câteva fire de păr și strigă:
- Te duc undeva, prințeso?
Tânăra il ignoră.
-'te-n aripă de bagaboantă " mormăie el. Ce țațe ai ce mi-aș băga eu intre ele
Mai dă un șut roții apoi pornește iar motorul. Aceeași poveste. Când trece mașina poliției comunitare se dă repede jos din mașină.
- Băi, pulelor! Vă doare in carici! Ce faceți voi? O frecați? Lua-v-aș fața in pulă cu primăria voastră. Sugea-mi-ați
Apare un cunoscut de al lui:
- Ce e nea Sfiosu? Nu pornește?
- Nea Sfiosu? il intreb pe nou apărut.
- Da, dom'le- imi răspunde omul. Nea Florică Sfiosu, așa il cheamă.
