FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Golgeterii stelisti ai campionatelor

Virgil02.02.2010 14:05

De la inceput si pana in ziua de azi:

 

1. Ion Alecsandrescu, 1956, 18 goluri

 

2. Gheorghe Constantin, 1959/1960, 20 de goluri

 

3. Gheorghe Constantin, 1960/1961, 22 de goluri

 

4. Gheorghe Constantin, 1961/1962, 24 de goluri

 

5. Cornel Pavlovici, 1963/1964, 19 goluri

 

6. Gheorghe Tataru II, 1970/1971, 15 goluri

 

7. Anghel Iordanescu, 1981/1982, 20 de goluri

 

8. Victor Piturca, 1987/1988, 34 de goluri

 

9. Gavril Pele Balint, 1989/1990, 19 goluri

 

10. Ilie Dumitrescu, 1992/1993, 24 de goluri

 

11. Ion Vladoiu, 1995/1996, 25 de goluri

 

12. Sabin Ilie, 1996/1997, 31 de goluri

 

13. Claudiu Nicu Raducanu, 2002/2003, 21 de goluri

 

 

f234567k02.02.2010 14:57

-Unde ti-ar place sa locuiesti?

-Intr-un block notes :gathering:

Alex88pl02.02.2010 15:23

pacat de sabin Ilie..putea sa ajunga mare

Marius02.02.2010 15:24
-Unde ti-ar place sa locuiesti?

-Intr-un block notes :gathering:

 

de fapt, tin minte ca a fost ceva de genul:

 

- ti-ar placea sa te muti intr-un bloc notes?

- da, normal, daca apartamentele ar fi plm...

f234567k02.02.2010 15:26
putea sa ajunga mare

Asta patesti cand dai de o scorpie ca Leta.

Virgil03.02.2010 10:07

E usor sa remarcam ca marele Gheoghe Constantin, a carui porecla absolut meritata era Profesorul, a castigat in trei campionate consecutive titlul de golgeter.

O performanta pe care au mai atins-o regretatul Stefan Dobay de la Ripensia Timisoara in editiile 1932/1933, 1933/1934 si 1934/1935, urmata de un nou titlu in 1936/1937. Stefan Dobay urma sa devina impreuna cu Ilie Savu antrenor al proaspetei divizionare CCA Bucuresti.

Un alt mare perfomer a fost Dudu Georgescu de la Dinamo, care a castigat titlul de golgeter 4 editii consecutive, respectiv 1974/1975 cu 33 de goluri,

1975/1976 - 31 goluri, 1976/1977 cu 47 goluri(!!!) si 1977/1978 cu 24 de goluri.

Sper ca cine cunoaste isi imagineaza ca Dudu a marcat 47 de goluri intr-o editie cu ajutorul adversarilor, pentru a castiga trofeul Gheata de Aur oferit de UEFA.

AG03.02.2010 10:13
de fapt, tin minte ca a fost ceva de genul:

 

- ti-ar placea sa te muti intr-un bloc notes?

- da, normal, daca apartamentele ar fi plm...

daca apartamentele ar avea 3 camere

David04.02.2010 18:05

Cornel Pavlovici?

Virgil11.02.2010 12:29

Da, Cornel Pavlovici.

vladi_8913.07.2010 10:26

Pacat de Gheorghe Constantinescu, Dumnezeu sa il ierte!

 

Gheoghe Constantin, nu Constatinescu, cer scuze!

Alexbrasov16.07.2010 16:21

nu e asa greu sa dai gol , o faza de gol se construieste in echipa , nicidecum un golgheter nu isi merita pe deplin acest statut , ci tre sa imparta cu toata echipa

Adrian16.07.2010 17:02

Steaua a avut in intreaga ei istorie multi atacanti foarte buni care nu au iesit golgeteri din motive care tin de dinam0.

 

Daca ne gandim la Florea Voinea, Viorel Nastase, Marcel Raducanu, Hagi, Adi Ilie sau chiar Danciulescu. Noi am avut multi atacanti foarte buni, chiar mai buni decat golgeterii prefabricati ai lui dinam0.

 

Season Winner Goals

1947"1948 Romania Gheorghe Popescu I 10

1948"1949 Romania Petre Moldoveanu 10

1950 Romania Nicolae Dragan

Romania Petre Moldoveanu 7

1951 Romania Nicolae Dragan

Romania Petre Moldoveanu

Romania Petre Badeantu 9

1952 Romania Victor Moldovan 10

1953 7

1954 Romania Iosif Petschovsky 7

1955 Romania Nicolae Tataru 16

1956 Romania Ion Alecsandrescu 18

1957"1958 15

1958"1959 13

1959"1960 Romania Gheorghe Constantin 20

1960"1961 22

1961"1962 24

1962"1963 Romania Florea Voinea 14

1963"1964 Romania Cornel Pavlovici 19

1964"1965 Romania Carol Creiniceanu 9

1965"1966 Romania Cornel Pavlovici 11

1966"1967 Romania Florea Voinea 16

1967"1968 13

 

Season Winner Goals

1968"1969 Romania Florea Voinea 17

1969"1970 Romania Gheorghe Tataru 16

1970"1971 15

1971"1972 6

1972"1973 Romania Viorel Nastase 9

1973"1974 19

1974"1975 Romania Anghel Iordanescu 19

1975"1976 23

1976"1977 Romania Viorel Nastase 17

1977"1978 Romania Anghel Iordanescu 19

1978"1979 Romania Marcel Raducanu 13

1979"1980 23

1980"1981 7

1981"1982 Romania Anghel Iordanescu 20

1982"1983 Romania Septimiu Campeanu 12

1983"1984 Romania Marius Lacatuș 13

1984"1985 Romania Victor Piturcă 19

1985"1986 29

1986"1987 22

1987"1988 34

1988"1989 Romania Gheorghe Hagi 31

1989"1990 Romania Gavril Balint 19

 

Season Winner Goals

1990"1991 Romania Dan Petrescu 13

1991"1992 Romania Ilie Stan 12

1992"1993 Romania Ilie Dumitrescu 24

1993"1994 17

1994"1995 Romania Adrian Ilie 11

1995"1996 Romania Ion Vladoiu 26

1996"1997 Romania Sabin Ilie 31

1997"1998 Romania Catalin Munteanu 17

1998"1999 Romania Ionel Danciulescu 15

1999"2000 14

2000"2001 Romania Claudiu Raducanu 12

2001"2002 14

2002"2003 21

2003"2004 Romania Adrian Neaga 13

2004"2005 Romania Nicolae Dică 11

2005"2006 15

2006"2007 Romania Valentin Badea 13

2007"2008 Romania Nicolae Dică 9

2008"2009 Greece Pantelis Kapetanos

Romania Bogdan Stancu 11

2009"2010 Greece Pantelis Kapetanos 15

 

 

198081.jpg

 

Al saselea de la stanga din randul de sus e Viorel Nastase. Cel din dreapta lui va las pe voi sa imi ziceti cine e. :)

In sezonul 1980-1981, Nastase a fost golgeterul lui TSV Munchen marcand 14 goluri in 23 de meciuri.

Totusi, sa imi spuneti cine e cel din dreapta lui (adica al saptelea din stanga):D

Alexandru H.16.07.2010 17:36

:whistle: Inca o exagerare marca Adrian.

 

Daca si Dudu Georgescu e prefabricat, atunci imi mananc palaria imaginara de pe cap. Ca o noutate, obsesia dinamovista pentru Gheata de Aur nu a aparut in anii 70, cand Dudu a castigat-o, ci la finalul anilor 80, cand performantele europene ale Stelei trebuiau intr-un fel egalate. Daca ar fi fost o obsesie veche din anii 70, ne-am fi asteptat ca marea echipa Dinamo din 1982-1984 sa creeze si niste golgheteri artificiali, ca deh, era usor: Dinamo defila prin clasament.

 

Intre Constantin si Piturca, noi nu am avut niciun atacant de genul lui Dudu. Care, atentie, la echipa nationala a jucat de 3 ori mai putin decat Hagi si a inscris doar cu 14 goluri mai putin decat el. A avut ghinionul unei perioade in care se juca putin si se recurgea la tot felul de "one-time wonders".

 

Sper ca nu te refereai nici la Dumitrache.

 

Adi, e desigur Rudi Voller.

Adrian16.07.2010 17:52

Scuteste-ma cu supergolgeterii dinamuisti pentru care lucra intreaga echipa si din fata carora se dadeau la o parte toti adversarii. Si, da, ma refer aici si la Dudu si Dumitrache.

Si asa, de chichi, Hagi era mijlocas, nu atacant. Pentru Hagi nu muncea intreaga echipa.

 

Intr-o echipa cu Rudi Voller, Nastase a fost golgeter. Cei care il cunosc pe neamt stiu ce realizare e asta.

Alexandru H.16.07.2010 17:56
Scuteste-ma cu supergolgeterii dinamuisti pentru care lucra intreaga echipa si din fata carora se dadeau la o parte toti adversarii. Si, da, ma refer aici si la Dudu si Dumitrache.

Si asa, de chichi, Hagi era mijlocas, nu atacant. Pentru Hagi nu muncea intreaga echipa.

 

Vezi ca nu degeaba a luat vreo 2 trofee de golgheter Hagi la Sportul Studentesc... ca muncea intreaga echipa pentru el. Nu asta e problema.

 

Ceea ce se reproseaza dinamovistilor in cazul Camataru e faptul ca munca echipei a fost suplimentata cu acorduri secrete incheiate cu echipele adverse. Daca l-ar fi lasat sa inscrie de capul lui, si doar sa contribuie cu pase de gol, nu ar fi fost nimic in neregula.

Adrian16.07.2010 18:02

Eu nu am vorbit despre Hagi cel de la constanta su de la sportul. Eu am vorbit de Hagi de la Steaua. Juca pentru el echipa? Nu cred.

Erau, totusi, la Steaua oameni cu caractere puternice. Nu puteai sa ii spui lu' unu' ca Tudorel sa joace pentru Hagi.

Alexandru H.16.07.2010 18:08
Eu nu am vorbit despre Hagi cel de la constanta su de la sportul. Eu am vorbit de Hagi de la Steaua. Juca pentru el echipa? Nu cred.

Erau, totusi, la Steaua oameni cu caractere puternice. Nu puteai sa ii spui lu' unu' ca Tudorel sa joace pentru Hagi.

 

Nu stiu ce inseamna pentru tine a juca o echipa pentru un jucator. Pentru mine inseamna ca pasele il cauta in majoritate pe el atunci cand pare ca se afla intr-o pozitie buna de a marca. Nu vad nimic ilegal sau imoral in chestia asta. A-l acuza pe Dudu ca vai, a primit multe pase de la colegi, e de-a dreptul comic: de unde trebuia sa le primeasca, de la adversar?

 

Cazul Camataru a fost unic in perioada aia, de aceea a creat si un scandal monstru. Contrar pareristilor, fotbalul occidental avea idee despre ce se intampla prin Romania, despre centrele de putere, despre scandalurile din fotbal. I-au dat lui Dudu fara nicio problema 2 ghete de aur dar la Camataru s-a iscat nebunia. De ce? Foarte simplu, pentru ca si o capra ignoranta stia ce intelegeri facuse Dinamo.

Adrian16.07.2010 18:57

Vezi ca ai uitat de Mateut. Supergolgeter care, odata iesit din tara, s-a facut de rahat. Hopa! Deci Camataru nu era caz singular. Iar Mateut nu era in nici un caz un jucator pe final de cariera atunci cand a iesit din tara.

Alexandru H.16.07.2010 19:44
Vezi ca ai uitat de Mateut. Supergolgeter care, odata iesit din tara, s-a facut de rahat. Hopa! Deci Camataru nu era caz singular. Iar Mateut nu era in nici un caz un jucator pe final de cariera atunci cand a iesit din tara.

 

Mateut a ajuns gheata de aur la un an parca dupa Camataru. Este exact acelasi sistem. Ba mai rau, Camataru macar dovedise la Craiova si la echipa nationala ca e un jucator bun; Mateut era varza.

 

Sa nu exageram deci si sa anulam valoarea jucatorilor buni atunci cand vorbim de sistemul Dinamo.

Robert Aeroth11.08.2010 21:56

Nu imi vine sa cred ca o sa spun asta dar are drepate Alex H.