FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Jivko Jelev

I.N.Money11.01.2010 19:33

zhelevprofil.th.jpg

Zhivko Jelev (n. 23 iunie 1979, Stara Zagora, Bulgaria) este un fotbalist bulgar, care joacă pe post de fundas pentru clubul FC Steaua Bucuresti.

A jucat la : Ani Echipă Ap (Gol)*

1995"1996 - PFC Beroe Stara Zagora

1996 - Litex Loveci

1996"1998 - Olimpik Teteven

1998"2007 - Litex Loveci

2007"2010 - Otelul Galati

2010" Steaua Bucuresti

 

Zhivko Zhelev s-a nascut pe 23 iulie 1979 in Stara Zagora, Bulgaria si a inceput fotbalul profesionist la varsta de 11 ani, in cadrul clubului Beroe Stara Zagora. A evoluat, in sezonul 1995-1996, in trei partide pentru echipa de seniori a lui Beroe, dupa care a fost transferat de catre Litex Loveci. In perioada 1996-1998 a fost imprumutat la Olimpik Teteven, pentru care a jucat 37 de partide si a inscris 3 goluri. A revenit la Litex in 1998, pentru care a jucat, pana in 2007, in 225 de meciuri si a inscris 34 de goluri. Interesant este faptul ca, desi s-a consacrat ca si fundas central, Zhelev a evoluat ca atacant in multe partide pentru Litex, devenind cel mai prolific jucator cu profil defensiv din istoria fotbalului bulgar. La inceputul sezonului 2007-2008 a semnat un angajament cu Otelul Galati, devenind rapid unul dintre jucatorii de baza ai acestei echipe. A evoluat in 73 de partide pentru Otelul si a reusit sa inscrie de 7 ori. La nivel international, se poate lauda cu 24 de selectii si 2 goluri pentru echipa nationala U21 a Bulgariei, precum si cu sase selectii la echipa nationala de seniori a acestei tari.

 

Venirea la Steaua este un pas foarte important in cariera mea. Le multumesc inca o data celor care au facilitat acest transfer pentru mine. Le multumesc foarte mult colegilor pentru primirea facuta in vestiar. Aici am gasit o atmosfera extraordinara. Imi doream sa vin la Steaua, deoarece este un club foarte mare. Nici nu se discuta obiectivele Stelei, deoarece sunt cunoscute in fiecare an. Imi pare rau ca echipa a fost eliminata din Cupa Romaniei, dar sper sa castigam titlul de campioni la vara. Daca reusim asta, speram sa facem o figura frumoasa in UEFA Champions League. Domnul Stoichita ma cunoaste de pe vremea cand m-a antrenat la Litex Loveci, dar stie si ce am jucat aici in ultimii doi ani si jumatate, a declarat Zhelev.

 

(steauafc.com)

 

 

 

 

Adrian11.01.2010 19:35

De acum inainte, scorurile de genul 7-0 sau 5-0 vor fi mai dese in meciurile Stelei, asa cum au fost la Galati :D

Lari11.01.2010 20:59

Nu era doar vina lui Jelev ce se intampla la Galati, unde fundasii laterali faceau deseori figuratie. Nu mai vorbesc de faptul ca Grigoras nu a antrenat nicio echipa care sa exceleze prin defensiva.

 

Prea-l lauda toti. Astept sa-l vad in primele 5-6 etape.

danimarcu11.01.2010 21:10
Prea-l lauda toti. Astept sa-l vad in primele 5-6 etape.

Daca apuca sa joace.

Parca vad ca la primul luft il face Gigi franjuri...

MoWeed11.01.2010 21:47

Astept cu interes ziua in care Jiji o sa-si promoveze rudele....

Daniel-Ionut12.01.2010 08:35

Nu e ma Zhelev? :rolleyes:

KuzMaN12.01.2010 08:42

Da. Corect este Zhivko Zhelev.

Daniel-Ionut12.01.2010 08:45
Da. Corect este Zhivko Zhelev.

 

Pai... ii pocim numele baiatului... :D

Maye12.01.2010 09:32

De abia astept sa il vad lins in ureche.

MoWeed12.01.2010 09:35

Si Pippi de-abia asteapta sa-l linga in ureche? De ce crezi ca aduce numai jucatori cu care a mai lucrat? Le cunoaste urechile...

Maye12.01.2010 09:39

Acum isi doreste si niste ureche americana.De aia intretinuta cu Mc si Starbucks :D

Marius12.01.2010 09:50
Da. Corect este Zhivko Zhelev.

 

de ce, ma, esti anglofil?

 

 

Shakhtar Donetsk, nu? :)

Daniel-Ionut12.01.2010 10:07

Âaaa... schimba el repede numele omului.

AG12.01.2010 10:37

pariu k pana iarna viitoare pleaca din Ghencea ?

1on12.01.2010 10:52

Corect e "ЖивÐșо Желев". După regulile de transliterea date de Academia Romana e corect cum e scris acum.

Daniel-Ionut02.03.2010 15:08

Foarte bun bulgarul in meciul cu CFR :thumbsup:

David02.03.2010 15:49

Da,sunt de acord.

blindica29.03.2010 12:53

Parca a fost mai stabil in ultimele meciuri.Dar sa nu-l laud prea repede.

Maye01.06.2010 22:12

Primul care pleaca.

 

Argatul a declarat ca nu ii va fi prelungit contractul , iar jucatorul a confirmat vorbele slugii numarul 1.

Bogdan02.06.2010 10:55

deci acum 2 zile presa scria ca domne Jelev e stalpul apararii lu pituraca.. acum si argatul si el confirma ca pleca...

 

::)) ce mai minte presa

Daniel-Ionut02.06.2010 13:54

Pa la revedere... ce sa caute asta la Steaua?! :blink:

clausblaus02.06.2010 15:11
pariu k pana iarna viitoare pleaca din Ghencea ?

 

AG ghinionistu,nu a pariat nimeni.De ce oare?

red&blue_boy02.06.2010 18:14

Cum am mai zis,la noi nu e neaparat problema ca pleaca Jelev sau Parpas,ci pe cine aducem in loc...Daca aducem... :dry:

Lari03.06.2010 13:20

"Mi-aș fi dorit să raman aici, mai ales că nu cred că am jucat chiar rau. Asta este, viata merge inainte. Totusi, mi-a lasat un gust amar modul in care m-au tratat oamenii de la club. Nu mai sunt sanse să ramin. Și dacă s-ar razgandi si si-ar dori să mă pastreze, n-aș mai ramane eu. Am caracter si tupeu! Nu sunt carpa lor. Nu mă mai vor, sanatate si la revedere! Am lipsit o singură partida nu am gafat, am dat tot ce aveam mai bun. Nici macar nu stiu cine a luat decizia. Poate Gigi, poate Argaseala poate Piturcă", a declarat Jivko Jelev in Adevarul.

RobYnho14.07.2010 14:35
Jivko Jelev nu uită de Steaua! După ce a primit asigurari că va continua in Ghencea si din sezonul viitor, fundasul bulgar a fost anuntat in urmă cu o lună de presedintele Argaseală că roș-albastrii nu vor mai conta pe el.

 

Jelev a ajuns in Azerbaidjan, la Inter Baku, insă amenință că-și va da in judecată fostul club pentru neplata unor restante contractuale. Mai mult, aparatorul a incercat să il convingă si pe conationalul sau, Stanislav Angelov, că Liga I nu este cea mai bună variantă pentru el in acest moment.

 

Internationalul bulgar a primit mai multe telefoane in care era sfatuit să nu dea curs propunerii primite din partea Stelei, acesta fiind unul dintre motivele care l-au determinat să se gindească aproximativ 3 saptamini inainte de a da un raspuns.

 

gesepe

 

 

Unde era manipulatorul. :))