FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Carte Despre Fenomenul "ultras"

dinexterior197425.12.2009 20:27

Salut, scriu o carte despre fenomenul ultras din Romania si, in virtutea acestui fapt am nevoie de ajutorul vostru, al celor care ati construit si reprezentati miscarea pe meleaguri mioritice. Desigur in masura in care sunteti interesati. Ca urmare am redactat un set de intrebari ale caror raspunsuri imi vor facilita munca. Precizez ca:

 

1. Intrebarile reprezinta din punct de vedere personal doar elemente de reper, deci daca se considera ca trebuie mentionate unele lucruri care nu au legatura cu intrebarile multumesc anticipat

 

2. Acest mesaj va fi postat pe o serie de site/uri si forumuri de profil

 

 

 

 

 

 

 

1. Cum ai defini termenul ultras?

 

2. Ce presupune viata de ultras?

 

3. Care sunt regulile care ghideaza grupul ultras(legi nescrise, modalitate de a fi acceptat, ierarhie, sedinte etc)? Le respecta ultrasul roman?

 

5. Care este clubul rival al clubului dvs.? Dar brigazi ultras?

 

6. Descrieti detaliat incidente cu a.jandarmi b. ultrasi adversi romani c. ultrasi straini d. rivali din peluza proprie care v/au marcat activitatea de ultras.

 

7. Realzati un istoric ultras al propriei peluze, tinand cont de anii de infiintare a gruparilor actule, perioada de cativitate ale unor foste grupari, capturi banere, pierderi bannere, succese/insuccese de alta natura etc

 

8. Care grupari din peluza proprie au orientari de extrema dreapta sau de extrema stanga? Cum coabiteaza?

 

9. Exista posibilitatea infratirii intre gruparii cu orientari politice extremiste diferite?

 

10. Care peluza/grupare o respectati sau cu care brigada sunteti infratiti din Romania sau strainatate?

 

p.s: Rog nr de telefon, nume de cod sau real si mentionare peluzei si gruparii pe care o reprezentati

 

Mailul la care ma puteti contacta este: ***

 

bodanelu25.12.2009 21:33

ceri cam multe...

 

Maye25.12.2009 21:37

N-ai sa vezi.

crysty1425.12.2009 21:44

intrebarea 4 banuiesc ca nu era asa de importanta.

dayra25.12.2009 22:43

parere proprie si personala, nu cred ca ti-ar detalia cineva incidentele, sedintele, conflictele din interior...etc, sa-ti mai dea si nume si nr de telefon...si toate astea doar ca "sursa de inspiratie", vorba aia "what happens at football, stays at football" :D

incercarea moarte n-are, dar gandeste-te ca la ce intrebari ai, ti-ar trebui raspunsurile unor actuali/fosti lideri de brigada/peluza sau ale unor ultrasi mai vechi, "trecuti" prin fenomen.

p.s o idee buna, dar cred eu ca o astfel de carte ar avea succes daca ar fi scrisa de cineva care este sau a fost implicat in asta, asa sa scrii doar ce iti povestesc altii...e mai dubios

S.S.Lazio26.12.2009 12:02

si asa afla jandarmeria despre tot si toate , mai vrei si carte ..?:) suna la 112 !

dragos_ghinea26.12.2009 14:16

la 8 un singur exemplu: fetitele liliachii si baietii maronii. violetii aveau pe steagul de gard c.v.u.s.c. daca nu ma insel, o zvastica dar intr-un format putin diferit, dar o ard in prietenii cu rapizii...

 

ps: e aiurea sa scrii o carte despre fenomen daca nu sti nimic despre el..

noname30.12.2009 11:44

daca gasesti pe cineva care iti raspunde la intrebarile alea, sa ne zici si noua, sa propunem excluderea :blink:

zoloz200506.01.2010 09:17

incearca la Dinamo ca lor le place sa apara pe net :clap::punk: