Dacă media care are altă opinie decît Pițurcă in chestiunea șefului FRF laudă un jucător, atunci antrenorului i se pare că cineva incearcă să-i impună selecția. Și e foarte posibil ca fotbalistul să nu pupe naționala. Cu cît joacă mai bine și cu cît presa marchează acest lucru, cu atît are șanse mai mici să fie convocat. De aceea, un articol care să-i ofere fotbalistului un tratament corect din partea lui Pițurcă ar trebui să sune in acest fel: Iacob, o soluție nefericită Chiar dacă nu a fost convocat, Victoraș Iacob este cel care a pierdut meciul cu Coasta de Fildeș. Cînd a vorbit despre "mentalitatea deficitară a unora dintre fotbaliști", Pițurcă s-a referit in primul rînd la el. Și pe bună dreptate! PE BUNĂ' DREPTATE! Iacob e genul de atacant care se incurcă in minge și cînd n-o are. Apoi, se vede clar că nu se potrivește stilului "naționalei". Un fotbalist bun e empatic și intră in combinații chiar și cînd lotul e in Franța, iar el in apartamentul său din cartierul Militari. Iacob n-a făcut asta! Mai e și atitudinea. Cele cîteva goluri decisive marcate pentru Steaua l-au făcut să stea cu nasul pe sus. De pildă, la imn a rămas in poziția șezut. Martori sînt vecinii de scară. Plus că, dacă e să spunem lucrurile pînă la capăt, și e timpul s-o facem!, atacantul a fost surprins cu o bere in mînă cu o jumătate de oră inaintea partidei. Pițurcă a promis de la inceput că va tăia in carne vie! S-o facă! Să terminăm odată pentru totdeauna cu fumurile de vedetă! Și nici un fotbalist să nu-și mai permită să facă ce-a făcut Iacob la finalul meciului. În loc să accepte schimbul de tricouri, el a inchis televizorul.
Poate cineva sa ma lamureasca ce este cu respectivul articol...Am inteles ca e vorba despre cum ar trebui sa arate un articol despre un jucator pt ca Piturca sa il ia la nationala dar nu inteleg unele subtilitati despre bere,inchis televizorul/schimb de tricouri....
Poate sunt intr-o pasa proasta si nu prind esenta...Ma poate lamuri cineva...
Multumesc
