FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cum Si-a Facut Becali Averea

«12»
Lari14.02.2013 14:32

Ciobanul este acuzat de mai multi lucratori ai firmei ARCOM, al carui actionar majoritar este, că a uitat să le platească salariile, unele dintre acestea fiind restante incî din 2011.

 

Mai mult, angajatii spun că finantatorul roș-albastrilor ar incasa un milion de dolari de la Guvern, bani pe care acesta nu i-ar trimite mai departe catre plata salariilor,

 

Salariul e: 600 $ diurna (total lunar), plus 1.000 de lei pe cartea de munca Există o restanță din anul 2011, luna octombrie, pentru toti angajatii. Știm foarte bine că ARCOM S.A. primeste 1.000.000 $ de la Guvern doar pentru filiala Krivoi Rog, iar Becali ne fură salariul. Firma are datori la banci, nouă ne blochează banii si a intrat in insolvență. Noi nu avem bani si murim de frig si de foame. Traim in conditii mizere. Nu avem apă calda gaze si nici caldură suficientă in locuinte, aici fiind temperaturi de -20 grade. Vă rugam să il intrebati in numele nostru pe patron: «Becali, dacă iei 1.000.000 $ pe an de la Guvern, unde sunt salariile noastre?», a declarat un angajat.

Lari21.02.2013 15:17

Ciobanul trebuie să dea statului roman peste 3,5 milioane de euro, reprezentand TVA-ul pentru tranzactiile cu terenuri facute intre 2004 si 2008. Decizia a fost luată de Curtea de Apel Bucuresti.

 

Tranzactiile efectuate de Becali au fost verificate de ANAF, in 2009 si 2010, Fiscul stabilind suma pe care patronul Stelei o are de platit catre stat. Ulterior, Becali a incercat fară succes să convingă justitia să micsoreze TVA-ul datorat.

 

Între 2004 si 2008, Becali a vandut 53 de terenuri, unele mostenite, altele cumparate, din care ar fi câștigat peste 200 de milioane de euro. TVA-ul aferent acestei sume, plus majorarile de intarziere, ar fi de aproximativ 3,5 milioane de euro.

Lari23.02.2013 15:40

Curtea de Apel Bucuresti a respins cerea deputatului Ciobanul de a fi diminuată suma pe care acesta trebuie să o platească statului roman, aproximativ 3,5 milioane de euro, reprezentand TVA-ul pentru tranzactii cu terenuri facute in perioada 2004-2008.

 

Contactat de Gandul, Ciobanul a declarat că va face recurs, pentru că suma stabilită de Fisc ar fi prea mare: "Eu mă lupt pentru un principiu. Ei spun că TVA-ul se aplică la suma din contract, dar o decizie a Curtii Europene spune că suma este cu TVA inclus. Dacă judecatorul spune că trebuie să platesc, o să platesc. Eu oricum mai am de recuperat de la stat 2,5 milioane de euro, deci ar mai trebui să dau doar un milion", a declarat Becali.

 

"Mi-au pus sechestru pe un hectar de pamant. E nimic, eu am 250 de hectare. Mi-au blocat si cateva conturi, chiar si unul de la Bruxelles, dar n-au ce lua de acolo", a adaugat patronul Stelei.

Lari08.03.2013 00:41

Ciobanul a deschis un proces și cere magistraților să fi e improprietarit cu 2,4 hectare din moșia contesei Montesquiou. El a platit 750.000 de euro pentru drepturi litigioase. Primaria a descoperit nereguli și nu vrea să-i recunoască proprietatea.

 

Deputatul Ciobanul, maestrul combinațiilor imobiliare din județul Ilfov, a luat o țeapă de 750.000 de euro intr- o afacere privind o parte din mosia Baneasa. Terenul care a apartinut contesei Maria de Montesquiou- Fezensac, unul dintre urmașii muschetarului d'Artagnan.

 

Latifundiarul a cumparat de la mai multi mostenitori drepturile litigioase pentru 2,4 hectare, dar primaria nu vrea să-l improprietarească din cauza unei anchete a procurorilor.

 

Drepturile litigioase

 

Documentele au fost folosite și intr-un alt dosar de improprietarire. Ciobanul a crezut că dă lovitura pe 4 septembrie 2006, atunci cand a platit suma de 700.000 de euro pentru drepturile litigioase privind un teren de 24.000 de metri patrati. Vanzatorii Adrian Oprescu, Constanța Bobocioiu, Niculina Petre și Anca-Rozeta Lazar sunt moștenitorii fostului proprietar Toma Stan.

 

Cesionarul intelege să suporte riscurile prezentate, pretul cesiunii fiind datorat indiferent de solutia dată cererii adresată Primariei Sectorului 1 Bucuresti, noi, cedenții, negarantandul pe cesionar in soluționarea favorabilă a cererii inregistrate la această instituție, se arată in contractul de vanzare- cumparare.

 

Două zile mai tarziu, pe 6 septembrie, cel de-al cincilea mostenitor al lui Toma Stan, Mihail Petre, primeste de la Becali suma de 50.000 de euro in schimbul drepturilor litigioase.

 

Clauzele contractului

 

Prin semnarea prezentului contract, eu, George Becali, mă oblig să il substitui pe cedent in toate drepturile ce ii revin in calitate de persoană indreptățită la masuri reparatorii, este una din clauzele stipulate in contract. Practic, atunci cand a semnat contractul, Becali a acționat ca un adevarat moștenitor in fața legii. Cei care i-au vandut drepturile nu mai aveau nicio pretenție de pe urma moștenirii. Ei au incasat banii și nu i-au mai interesat procesele latifundiarului.

 

După ce a preluat drepturile litigioase, la 23 ianuarie 2007, avocatii lui Ciobanul au instiintat Primaria Sectorului 1- Serviciul Fond Funciar, Cadastru si Registrul Agricol că deține drepturile litigioase asupra celor 2,4 hectare și a solicitat reconstituirea dreptului de proprietate. O expertiză facută de un specialist, pe banii lui Ciobanul, arată că Toma Stan a fost improprietarit, in perioada 1921-1926, cu 13.800 de metri patrați in urma Reformei Agrare. Alti 10.000 de metri patrati au fost achizionati de acesta pe 20 noiembrie 1934 pentru suma de 20.000 de lei.

 

Parte din moșia Baneasa

 

Terenurile au facut parte din moșia Baneasa care a aparținut contesei Maria de Montesquiou-Fezensac. În 1962, Toma Stan a cedat pamanturile Gospodariei Agricole Colective 8 Martie Baneasa.

 

Cesionarul ințelege să suporte riscurile prezentate, prețul cesiunii fi ind datorat indiferent de soluția dată de Primarie. CONTRACT NOTAR

Dosar pentru fals in declarații

 

În aprilie 2007, Subcomisia locală de aplicare a Legilor Fondui Funciar din Primaria Sectorului 1 l-a anunțat pe Ciobanul că a amanat cererea acestuia de improprietarire. Funcționarii au observat că actele de proprietate au fost folosite de moștenitorii lui Toma Stan pentru eliberarea unui alt titlu de proprietate la Comisia Otopeni, de 5 ha.

 

Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Direcției Generale a Poliției a deschis un dosar pentru savarșirea infracțiunii de fals in declarații. Din martie 2010, dosarul este la Parchetul de pe langă Judecatoria Sectorului 1. Ciobanul este nemulțumit și cere magistraților să oblige Primaria să-l improprietarească sau, dacă nu se poate, să primească despagubiri.

 

Urmașul mușchetarilor și legaturile cu Romania

 

Maria Bibescu, contesă de Montesquiou -Fezensac (1845- 1929), a fost soția contelui Odon de Montesquiou -Fezensac și matușa prințului George- Valentin Bibescu. Ea era fiica Mariticai Vacarescu si a domnitorului Țării Romanesti, Gheorghe Bibescu.

 

După abdicarea tatalui sau, Maria Bibescu a moștenit moșia Baneasa. Maria si Odon Montesquiou "Fezensac au avut patru baieti si o fata Fiul acesteia, Ferdinand de Montesquiou-Fezensac, a fost unul dintre prietenii lui Mateiu Caragiale, autorul Crailor de Curtea-Veche.

 

În prezent, Aymeri de Montesquiou- Fezensac d'Artagnan (71 de ani) este unul din sefii familiei nobiliare. El a fost deputat european si ocupă fotoliul de senator din partea Partidului Radical. Politicianul este descendent al varului primar al lui d'Artagnan, Pierre de Montesquiou-Fezensac, conte d'Artagnan (1611- 1653), insuși eroul cartilor lui Alexandre Dumas.

 

Din mai 2012, contele are dreptul să poarte numele muschetarului. În timpul unui interviu cu o jurnalistă de la presseurop.eu, el i-a marturisit relatia cu Romania. O matușă de-a mea este din familia Bibesco...!, a explicat acesta.

 

Puiu Popoviciu controlează moșia contesei Maria de Montesquiou

 

Cea mai mare parte a mosiei Baneasa, care a apartinut contesei Maria de Montesquiou, este controlată de omul de afaceri Puiu Popoviciu. De altfel, milionarul a fost trimis in judecată pentru fapte de corupție pentru modul in care a pus mana pe aproximativ 224 de hectare de teren in nordul Capitalei. În 2006, Becali, care avea interese in zona s-a dus si a facut un denunț la Parchet, in care a aratat cine sunt complicii lui Popoviciu.

 

Frauda facută de profesorul Alecu, in cardășie cu Puiu Popoviciu, constă in faptul ca desi era ilegal, au facut asociere si au subevaluat terenul... Un prejudiciu de aproximativ 1.000.000.000 de euro adus statului, cel mai mare din istoria Romaniei, acuza Becali.

 

Evenimentu' Zilei

foreverstea13.03.2013 14:24

Numai el o sa stie cum si-a facut averea si cum si-a inmultit-o, el spune ca prin vinderea de terenuri si alte afaceri dar poate sa fie si altceva la mijloc, dar atata timp cat s-a descurcat si a ajuns unde este, bravo lui, om destept, inseamna ca il duce capul ;)

besliud13.03.2013 15:44

Lari te rog din tot sufletul, nu mai folosi in context Deputatul PNL ca vomit, ma stric la burta si ma cac in cada!!! Ciobanul este un Gheorghe nu George daiasi foc ca de patriot ce este el, ca ii este rusine de numele Gheorghe, care de altfel este un nume pur romanesc!!!

Lari13.03.2013 15:48

A fost un copy-paste.

 

Deci canta la alta masa. :D

besliud13.03.2013 16:16

Da mane dar puteai macar sa editezi si tu cu ****! :))

florinon13.03.2013 17:04

clar ca Gigi are oamenii lui cum toti oamenii mari au marionetele lor , chiar credeti ca in Romania se poate face avere cinstit ?

rtj13.03.2013 19:45

@foreverstea:

Din cauza oamenilor ca tine, care ridica in slavi toti cretinii, am ajuns in halul asta, si ca stelisti si ca romani. Ti se pare normal sa furi si sa fraieresti? Esti de acord cu lucrurile astea? Le sustii? Daca da, tu nu faci parte dintre noi, romanii, esti doar populatie, un numar pentru statistici, o miorita balaie..

 

@florinon:

Se poate, stai linistit. Prin munca poti sa ajungi orice, atata timp cat acorzi atentie educatiei, cunosc foarte multe exemple. Problema e ca o mare parte din "romani" nu ar munci nici daca ar fi ultimul lucru de facut. Astazi este o "rusine" sa muncesti, sa castigi un ban cinstit fara sa iei si tu o mita, o atentie, o maslina, ca doar, deh, daca fac altii, de ce sa nu fac si eu? Si in plus, poti avea o viata decenta, plina de bucurii chiar daca nu strangi averi.

Lari09.04.2013 13:10

Administratia Finantelor Publice scoate pentru a treia oară la vanzare prin licitatie publică Uzina Mecanică Dragășani S.A, detinută de Ciobanul.

 

Licitatia se va organiza pe 24 aprilie. Pretul de pornire pentru constructia de 618 mp si terenul intravilan de 722 mp este de 138.972 lei, fară TVA.

 

Ciobanul detine 90,7% din actiunile SC UM Dragășani, in valoare de peste 8,1 milioane de lei. În 2012, Înalta Curte de Casatie si Justitie l-a obligat pe patronul Stelei să platească penalități de 307.000 de euro, pentru că nu a respectat obligatiile asumate prin caietul de sarcini al privatizarii.

 

Deoarece nu a platit, statul a dispus in octombrie 2012 inceperea procedurii de executare silită a uzinei si a scos la vanzare mai multe active pentru a recupera o parte din datorie.

Lari14.05.2013 22:58

Un procuror DNA a solicitat marti la Înalta Curte de Casatie si Justitie condamnarea deputatului George Becali la inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice, in dosarul schimbului de terenuri cu MApN.

 

Marti, instanta supremă finalizează dezbaterile in acest dosar iar in pledoaria finală reprezentantul DNA a cerut condamnarea tuturor inculpatilor la inchisoare cu executare: George Becali, fostul ministru al Apararii Victor Babiuc, Dumitru Cioflina fost sef al Marelui Stat Major General si secretar de stat in MApN, si Ioana Cristina Babiuc, fiica fostului ministru Victor Babiuc.

 

În plus, procurorul a cerut ca pedeapsă complementară degradarea militară a lui Dumitru Cioflină si plata de catre inculpati a unor despagubiri catre Ministerul Finantelor - George Becali si Dumitru Cioflină - 423.000 dolari, George Becali si Victor Babiuc - 448.000 dolari, reprezentand diferenta de valoare intre cele două terenuri schimbate cu MApN; George Becali si Dumitru Cioflină - 21.000 dolari, reprezentand valoarea unui teren de 1,07 ha pe care Becali nu l-a mai dat MApN - si mentinerea sechestrului asigurator pus pe bunurile inculpatilor.

 

Procurorul a aratat că George Becali si ceilalti inculpati au fost achitati in mod gresit de instanta de fond, instanță care nu a tinut cont de mai multe probe aflate la dosar.

 

În opinia DNA, prescrierea faptelor in cazul lui Becali intervine in iunie 2014 iar in cazul celorlalti inculpati, in lunile iunie-iulie 2013.

 

Urmează ca si avocatii să iși tină pledoariile, după care instanta va ramane in pronuntare.

 

George Becali si Victor Babiuc nu asistă la proces, ultimul invocand motive de sanatate.

 

George Becali a fost trimis in judecată de procurorii DNA pentru savarsirea infractiunii de complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice, in formă calificată si continuata iar Victor Babiuc, fost ministru al Apararii Nationale in perioada decembrie 1997-2000, este acuzat de abuz in serviciu contra intereselor publice in formă calificată si luare de mita

 

De asemenea, Dumitru Cioflină este acuzat de abuz in serviciu contra intereselor publice, in formă calificata iar Ioana Cristina Anca Babiuc, fiica fostului ministru, a fost acuzată de complicitate la luare de mita

 

Procurorii sustin că prejudiciul cauzat statului prin efectuarea a două schimburi de terenuri este de aproximativ 900.000 dolari.

 

Ministerul de Finante s-a constituit parte civilă in proces cu suma de peste 940.000 dolari iar in vederea recuperarii acestei pagube procurorii au instituit sechestru asigurator asupra unor bunuri mobile si imobile ale lui Cioflina Becali si Babiuc.

 

Pe 24 mai 2014, un complet de trei judecatori de la instanta supremă i-a achitat pe inculpati, pe motiv că infractiunii ii lipseste unul dintre elementele constitutive.

 

Decizia judecatorilor a fost luată cu unanimitate, insă hotararea a fost atacată cu recurs de procurorii anticoruptie.

 

Agerpres

MoWeed15.05.2013 08:16
Pe 24 mai 2014, un complet de trei judecatori de la instanta supremă i-a achitat pe inculpati, pe motiv că infractiunii ii lipseste unul dintre elementele constitutive.

:ohmy:

Sper sa nu fie un caz de "gura pacatosului adevar graieste"

Adrian15.05.2013 08:44

Lari, wtf is that?

LDS15.05.2013 10:52

E vorba despre o gresala de data, atata tot. Hotomanii astia au fost achitati in instantele inferioare, dar acum se da verdictul final, pe data de 20 Mai, din cate stiu eu.

Lari19.05.2013 23:32

Ciobanul a fost impiedicat de Politia de frontieră să parasească Romania duminică seara

 

Patronul Stelei se afla pe o pistă privată din cadrul aeroportului Otopeni si se pregatea să se imbarce intr-o aeronavă cu directia Israel, tară ce nu are contract de extradare cu Romania, cind a fost oprit de Politie. Becali a primit interdictie de a iesi din tară si a fost dus direct la Parchet pentru audieri intr-un nou caz, in care e acuzat de abuz in serviciu si inselaciune. Este vorba despre o actiune de privatizare la Avicola Iasi.

 

Becali anuntase din cursul zilei de ieri că intentionează să plece din tara azi urmind să fie cunoscut verdictul in Dosarul Terenurilor MApN.

MoWeed20.05.2013 05:13

Se cam aduna dosarele pentru Jiji....

Lari20.05.2013 16:07

Ciobanul a fost condamnat definitiv, luni, de instanta suprema la trei ani de inchisoare cu executare in dosarul schimbului de terenuri cu MApN, iar fostul ministru Victor Babiuc si fostul sef al Statului Major General Dumitru Cioflina au primit cate doi ani de inchisoare, tot cu executare.

 

Cazul schimbului de terenuri

Lari21.05.2013 18:28
Cum a dat Becali spagă generalilor Armatei, intr-o sacoșă veche și ruptă


Pentru a primi rapid avizele de la ofiteri, Ciobanul a donat 100 de milioane de lei. DNA a mai descoperit că a vandut un teren, la un preț mic, fiicei lui Victor Babiuc

Mai multi ofiteri superiori din Armata Romană au povestit la DNA modul in care generalul "colonel ® Dumitru Cioflină si fostul ministru Victor Babiuc ar fi facut presiuni asupra lor pentru ca să avizeze schimbul ilegal de terenuri cu Ciobanul.

Generalul Ion Sandulescu a aratat că a avizat schimbul de terenuri în urma admonestarii mele de catre general Cioflină Dumitru. Ofiterii au mai declarat la DNA despre cum Becali a sponsorizat Armata cu bani pentru un monument.

Sacosa cu bani

Maiorul Aurel Ivan a declarat că totul s-a intamplat inainte de Ziua Aviatiei. La Ferma Rosia a venit Becali George insotit de tatal sau (probabil) cu un autoturism personal, marca Mercedes, si mi-a lasat intr-o sacoșă degradată o sumă de bani. Acesta mi-a relatat că in sacoșă se aflau 100 milioane lei pe care să-i predau geneneralului Sandulescu Ion, a povestit Aurel Ivan.

Să nu fii fraier, acceptă banii!

Generalul Ion Sandulescu si-a adus aminte de acesti bani. După emiterea acestor avize favorabile, la o perioadă mai mare de timp, numitul Becali George i-a trimis colonelului Preda 100 milioane de lei sponsorizare pentru un memorial al aviatiei.

Eu, in primă faza nu am fost de acord cu suma de bani, intrucat doream ca acesta să participe direct la construirea monumentului, dar in urma discutiilor purtate cu generalul Cioflină Dumitru, care mi-a spus «să nu fiu fraier, să accept banii si să-i bag intr-un cont la o banca ca sponsorizare», am acceptat suma de bani,
a povestit generalul Ion Sandulescu, la DNA.

Aurel Ivan a dat detali inedite despre modul in care s-au desfășurat negocierile, iar Ciobanul era foarte agresiv. Becali s-a manifestat si cu privire la plasamentul terenului pe care urma să-l primeasca acesta fiind in aproprierea Șoselei Pipera. În acea zonă exista retea de energie electrică deoarece cu această sursă era alimentată ferma, a povestit Aurel Ivan.

Unul dintre sefii Statului Major al Aviatiei, Mihai Iliescu, a explicat că in discutiile cu colegii comentau despre schimbul de terenuri că era dezavantajos pentru MApN si din punct de vedere economic deoarece un metru patrat de teren la ferma Rosia costa aproximativ 30 de dolari, iar terenul de la Ștefanesti (care am inteles că era o mlastină) valora aproximativ un dolar metru patrat.

A recunoscut mita mascată

Ce s-a intamplat cu banii este un mister. Unii ofiteri au declarat că i-au inchis intr-un fiset. Atunci cand a fost audiat, Becali a declarat: Semnatura de la rubrica sponsor a fost executată de catre mine, plata a fost efectuată in numerar, nu-mi amintesc cuantumul sumei, precizez că suma mi-a fost restituită prin ordin de plată. Becali a fost acuzat că i-a vandut un teren, la un preț simbolic, Ioanei Babiuc, fiica lui Victor Babiuc. Tanara a fost acuzată de complicitate, dar a fost achitată de judecatori.

Evenimentul Zilei
Lari22.05.2013 13:52

"Romania libera" prezinta, in exclusivitate, un document din anul 1997 gasit in arhiva Judecatoriei Buftea din care rezulta intentia institutiilor statului de a grupa suprafete de teren in zona Pipera-Tunari, parcele care aveau sa-i fie date lui George Becali in cadrul celui de-al doilea schimb de terenuri dintre acesta si MApN. Este vorba de avizul numarul 162 din 8 octombrie 1997, prin care secretarul de stat Adrian Dobrescu de la Ministerul Agriculturii a avizat schimbul. MApN a primit 70.000 de metri patrati pe tarlaua nr. 15 Pipera-Tunari, grupand, astfel, cele peste 20 de hectare disparate de terenuri avute in administrare in acea zona.

 

Documentul este dovada premeditarii viitoarei tranzactii dintre MApN si Becali.

 

George Becali a inaintat MApN o oferta de schimb abia in vara anului 1998. El a oferit la schimb suprafete de teren din stefanestii de Jos, pe care nu era proprietar.

 

Le-a cumparat abia dupa ce a avut siguranta ca oficialii din conducerea MApN vor aviza tranzactia.

 

Terenurile in cauza erau revendicate, iar schimburile erau interzise de lege. Altfel spus, institutiile statului nu le puteau schimba intre ele pentru ca nu erau proprietarele terenurilor. Nici Ministerul Agriculturii nu avea voie sa avizeze tranzactia.

 

Fostii proprietari au facut plangeri penale, dar pana la descoperirea acestui document, dosarele au fost inchise pe motiv ca nu exista "intentia" savarsirii vreunei infractiuni.

 

¢ George Becali este acuzat ca ar fi vandut terenuri din Pipera, desi stia ca acestea

erau revendicate de catre fostii proprietari. Potrivit legilor, prin schimburile realizate cu MApN - care era doar administratorul terenurilor - Becali nu a devenit proprietarul acestora, ci "copermutant", un fel de administrator.

 

¢ La "inzestrarea" lui George Becali

au contribuit, prin avizarea unor schimburi nelegale, Ministerul Agriculturii, SCAI Mogosoaia SA, Ministerul Apararii Nationale, alte institutii ale statului

 

¢ De la Agentia Domeniilor Statului, institutia care ar trebui sa detina arhivele cu circulatia suprafetelor confiscate de statul comunist, au disparut documentele schimburilor de terenuri

 

Terenuri grupate abuziv la Pipera

 

"Romania libera" detine un document din anul 1997 din care rezulta intentia institutiilor statului de a grupa parcele de teren in zona Pipera-Tunari, parcele care aveau sa-i fie date lui George Becali in 1998-1999, in cadrul celui de-al doilea schimb de terenuri dintre acesta si MApN. In presa au existat relatari despre aceste schimburi, dar este pentru prima data cand apare un document care demonstreaza ca institutiile statului sunt cele care au grupat deliberat terenurile din Pipera.

 

Reporterii nostri au gasit documentul la arhiva Judecatoriei Buftea. Este vorba de avizul numarul 162, din data de 8 octombrie 1997, prin care secretarul de stat Adrian Dobrescu de la Ministerul Agriculturii a avizat schimbul. MApN a primit 70.000 de metri patrati pe tarlaua nr. 15, A286/2 Pipera-Tunari, grupandu-si astfel cele peste 20 de hectare disparate de terenuri avute in administrare in acea zona. Ulterior, aceasta suprafata i-a fost data lui George Becali in cadrul celui de-al doilea schimb cu Apararea Nationala. Gruparea compacta a terenurilor faramitate operata de MApN inainte de formularea ofertei de catre Becali poate fi considerata o dovada a premeditarii viitoarei tranzactii cu latifundiarul din Pipera.

 

A oferit la schimb un teren pe care nu era proprietar

 

George Becali a inaintat la MApN o oferta de schimb la data de 29 august 1998, iar actele au fost semnate la notar in luna iunie 1999. Becali a dat la schimb o suprafata de peste 20 de hectare de teren din stefanestii de Jos.

 

In august 1998, cand a facut oferta, Becali nu era proprietarul terenului, dupa cum se afirma intr-un raport de audit al MApN. Le-a cumparat abia dupa ce a avut siguranta ca oficialii din conducerea MApN vor aviza schimbul. Terenurile schimbate intre ele erau revendicate, iar schimburile erau interzise de lege. Cu alte cuvinte, institutiile statului nu le puteau schimba intre ele pentru ca nu erau proprietarele terenurilor. Nici Ministerul Agriculturii nu avea voie sa avizeze schimbul. S-au incalcat legile proprietatii. Fostii proprietari au facut plangeri penale, dar dosarele au fost inchise pe motiv ca nu exista "intentia" savarsirii vreunei infractiuni.

 

Documentele schimburilor au disparut din arhive

 

Gasirea avizului din 1997 al Ministerului Agriculturii (adica anterior realizarii celui de-al doilea schimb) rastoarna spectaculos situatia. Nu e de mirare ca acest document a disparut din arhivele Ministerului Agriculturii si ale ADS. Cel putin asa rezulta din raspunsurile primite de redactia noastra.

 

Oficial, Ministerul Agriculturii ne-a anuntat ca toate documentele schimburilor au fost transmise la ADS, iar ADS ne-a raspuns ca nu are nici un document al schimburilor respective. Adrian Dobrescu, cel care a semnat acel aviz, in prezent consilier la Ministerul Agriculturii, ne-a declarat ca nu a stiut de faptul ca acele terenuri erau revendicate. "Intra in atributiile mele sa semnez, din moment ce la dosar exista avizul Oficiului de Cadastru si ale biroului juridic de la minister. Eu nu sunt prieten cu Ciobanul. Daca as fi fost prieten cu el, acum as fi fost un om bogat", ne-a declarat Dobrescu.

 

 

"Institutiile statului mi-au furat proprietatea"

 

Unul dintre cei ramasi fara teren la Pipera este Costache Trifu. El sustine, cu documente, ca fosta sa proprietate se afla pe tarlaua 15 din Pipera, era administrata de catre SCAI Mogosoaia SA si a ajuns in proprietatea familiei Becali dupa schimburile realizate de catre MApN.

 

"Eu am fost actionar la SCAI Mogosoaia SA, unde a ajuns terenul familiei mele, confiscat de comunisti. In 1995, odata cu legea arendei, am fost obligat sa arendez la SCAI Mogosoaia pe o perioada de cinci ani, dupa care urma sa fiu pus in posesia terenului, pe vechile amplasamente. Prin schimburile succesive, facute, in dispretul legilor, chiar de catre institutiile statului, terenul meu a ajuns in posesia familiei Becali, care l-a instrainat. Eu mi-am castigat dreptul la proprietate prin instanta de judecata, dar toate institutiile statului isi bat joc de noi.

 

Schimbul dintre SCAI Mogosoaia SA, care administra proprietatea mea, si MApN este ilegal, este nul de drept. De asemenea, este nelegal si nul de drept schimbul dintre MApN " care a preluat in administrare terenul meu si care nu avea acte de proprietate pe acel teren " si George si Luminita Becali, care au ajuns astfel in administrarea proprietatii mele fara ca eu sa fiu intrebat. De altfel, Luminita Becali nu a semnat actele la notar. Pe deasupra, nu este un schimb de terenuri intre proprietari, ci intre permutant si copermutant", sustine Trifu.

 

"Bodyguarzii lui Becali m-au amenintat"

 

Ion Valeanu are, pe hartie, terenuri de milioane de euro in Pipera. In realitate, insa, este sarac, obligat sa munceasca in strainatate ca sa aiba bani pentru procesele de revendicare a proprietatilor sale. O parte din terenuri i-au fost concesionate lui George Becali, fara ca el sa fie consultat. Era vorba de o bucata din Balta Saulei din Pipera. "Eram la pescuit, pe terenul meu din Pipera-Tunari, pe bucata mea de luciu de apa, cand m-am trezit cu bodyguarzii lui Ciobanul. Eu am acte ca sunt proprietarul luciului de apa din dreptul terenului meu, dar nu am fost pus in posesia luciului de apa deoarece intreaga Balta a Saulei i-a fost concesionata lui Ciobanul, probabil de catre fosta IAS Mogosoaia. Asa mi s-a spus de la Primaria Voluntari. Eu le-am spus bodyguarzilor ca pescuiesc pe terenul meu, iar ei mi-au spus ca, daca nu plec de acolo, poate ca ma obliga sa si platesc. Asa am ajuns ca pe proprietatea mea sa-si bata joc Becali de mine. Sa-mi rada in nas oamenii lui si sa ma ameninte pe proprietatea mea", ne-a declarat Valeanu.

 

FAPTE

 

Abuzurile savarsite de mai marii MApN, care au semnat schimburile de terenuri cu George Becali, sunt cuprinse intr-un raport de audit intocmit de specialistii Apararii. Intre nereguli, enumeram:

 

» Terenul oferit de MApN la schimb era revendicat in instantele de judecata.

» Schimbul s-a facut fara Hotarare Guvernamentala.

» S-au incalcat mai multe prevede-ri legale, intre care figureaza art. 5, Alin. 2 din Legea 18/1991, art. 12, Alin. 3 din Legea 54/1998 si art. 11 din Legea 213/1998, care interzic schimburile de terenuri apartinand domeniului public. Facem preciza-rea ca terenurile administrate de catre MApN, potrivit art. 2 si 5 din Legea 18/1991, sunt terenuri cu des-tinatie speciala ce apartin domeni-ului public. (...) Terenul dat de catre MApN la schimb cu un particular incalca flagrant legea si loveste in interesele proprietarilor de drept care si-au revendicat terenurile.

 

"Liturghia" dupa Becali

 

» Rep.: Sunteti acuzat de unii fosti proprietari, ca Trifu sau Valeanu, ca ati ajuns in posesia terenurilor lor prin schimburile pe care dumneavoastra le-ati facut cu SCAI, cu MApN.

 

Ciobanul " Ce schimb? Ce SCAI? Ce MApN? Doamne fereste! Ce legatura are SCAI cu MApN-ul? Nu inteleg ce spuneti. stiu ca Trifu isi revendica terenurile, dar nu inteleg ce inventati dvs. Nu-i problema mea ce a schimbat SCAI-ul cu MApN-ul, ce au facut ei, eu n-am habar.

 

» Rep.: Totusi, niste oameni au ramas fara proprietati. Cum comentati aceasta dvs., care ii ajutati pe saraci?

Ciobanul " Stati putin! Pe cine am pacalit, pana la urma? Pana acum ati spus ca am pacalit statul, cand eu spuneam ca acolo au avut terenuri fostii proprietari. t( ) Cei care au avut acolo terenuri, au venit la mine si i-am mai despagubit odata. Trifu si Valeanu asta n-au avut acolo, d-aia n-au venit. ( )

 

» Rep.: Poate ca oamenii nu voiau sa va vanda acele terenuri

 

Ciobanul " Ei n-au avut nimic acolo, mint daca spun ca au avut.

 

» Rep.: Ati concesionat Balta Saulei de la SCAI Mogosoaia?

 

Ciobanul " Ce legatura are SCAI cu balta ?

 

» Rep.: De la cine ati concesionat balta?

 

Ciobanul " De la Piscicola. si tot concesionez. Eu cumpar tot si nu va intreb pe voi si nici pe procurori, asa sa scrieti, da? ( )

 

» Rep.: Dar acolo au avut acte si fostii proprietari, spre exemplu Valeanu, pe care l-au amenintat bodyguarzii dvs., era pe terenul lui, are acte

 

Ciobanul " E mincinos, e inventat de voi si sunteti niste mincinosi si dvs. si Turturica. Valeanu, care spune ca a fost amenintat de bodyguarzii mei, e un mincinos. Sa vina in fata mea si sa jure pe Biblie ca l-au amenintat bodyguarzii mei. si voi sunteti niste mincinosi. Bai, comunistilor, bai!

 

» Rep..: Pai, aceste terenuri nu credeti ca au apartinut cuiva, unor proprietari, nu? si au fost confiscate de comunisti

 

Ciobanul " Care e problema mea? Ce esti, tu, ba? Judecatoare?

 

» Rep.: Doamne fereste, eu incerc doar sa va iau un punct de vedere.

 

Ciobanul " Esti o nenorocita, care minti ca i-a amenintat bodyguarzii mei. ( ) Tu esti o handicapata de comunista, ca toti de la "Romania libera" sunteti niste comunisti. si niste securisti si tu, si Turturica asta!

 

» Rep.: Dar terenurile astea ale fostilor proprietari, care au ajuns in proprietatea dvs., au fost confiscate de securisti si comunisti

 

Ciobanul " Da, si ce vrei de la mine? Eu am cumparat de la oameni, nu de la comunisti.

 

» Rep.: Pai, n-ati luat de la Armata?

 

Ciobanul " si ce, n-am dat teren la schimb, si n-am dat banii la oameni? Iar Trifu, asta, e inventat de voi

 

» Rep.: Actele sunt de la instanta de judecata.

 

Ciobanul " N-ai de la instanta nimic. Pai pe parcela 15, uita-te tu.

 

» Rep.: Va rog respectuos, domnule

 

Din acest moment George Becali s-a lansat in injurii de o vulgaritate extrema. Din respect pentru cititorii nostri, nu le reproducem. Izbucnirea lui Becali este cu atat mai grava cu cat toata convorbirea telefonica a avut loc in timpul Sfintei Liturghii de la muntele Athos, care s-a auzit in permanenta in fundal.

 

Primarul Rababoc: "Unii se considera inselati de Becali"

 

Primul schimb de terenuri dintre MApN si George Becali a fost parafat in octombrie 1996 de catre generalul Dumitru Cioflina, seful Marelui Stat Major General al Armatei, pe motiv ca o unitate militara din stefanesti ar avea nevoie de teren pentru a construi un obiectiv militar. Numai ca acel presupus obiectiv militar nu era prevazut in nici un buget, dovada ca nici nu a fost construit. E un mister cum a ghicit gen. Cioflina faptul ca Becali are terenuri la Stefanesti si ca este dispus sa le schimbe cu cele detinute de catre MApN la Pipera, deoarece la primul schimb, din 1996, Becali nu a facut nici o oferta scrisa.

 

Initial, am crezut ca gen. Cioflina a aflat de terenurile de la stefanesti ale lui Becali de la cumnatul sau, Rababoc, primarul comunei. Rababoc insa a negat. A recunoscut doar faptul ca i-a improprietarit pe rromii comunei cu terenurile pe care le-a cumparat apoi George Becali si taman acele terenuri au fost date la schimb cu cele de la Pipera administrate de catre MApN. "Acum, exista unii nemultumiti, care se considera inselati de Becali, ca nu au luat bani destui. Dar la Politia din comuna nu exista nici o plangere ca ar fi fost fortati sa vanda", sustine Rababoc. Plangerile unora dintre vanzatorii de terenuri catre Becali, care se considerau inselati, au ajuns insa la Parchetul Buftea, unde au fost clasate.

 

Romania Libera

__________________________

 

La 12 ani după ce presa a descoperit tunul imobiliar facut de Becali cu Armata, justiția a facut dreptate. Între timp ziaristul care a scris despre asta a plecat din presa după ce fusese sancționat pentru descoperirea lui de atunci.

 

T arzie satisfacție pentru ziariștii care au descoperit și scris despre subiectul schimbului de terenuri dintre Becali și MApN acum 11-12 ani. Tarzie pentru că acela care a fost primul " la ziariști e o chestie să fii primul pe un subiect, unii au și murit din cauza asta " nu mai este azi ziarist. E purtatorul de cuvant al Poliției locale din București.

 

Razvan Popa, caci despre el e vorba, era la vreme aceea ziarist de investigații la Adevarul, la crucișătorul presei romanești (condus de defunctul Dumitru Tinu și de CTP). A descoperit intamplator subiectul și l-a dezvoltat. Azi a fost invitat, prin telefon, să povestească istoria, la TVR. A incercat, la un moment dat, să-și spună și el oful: acela că deși și-a facut bine treaba, a descoperit un tun imobiliar facut de una dintre cele mai de incredere instituții ale statului " Armata " a fost promovat ca rasplată de la Investigații la secția utile a ziarului. Pentru cine nu știe, secția utile e un soi de anexă cu fraieri a oricarei publicații, un loc in care nu trebuie să știi decat să faci copy/paste după comunicate de presă sau să copiezi informații de genul cand se oprește apa caldă sau ce tramvaie sunt deviate și pe unde.

 

Evident mutarea de la Investigații la Utile a unui reporter e o sancțiune. Nu cunosc raționamentul ei de atunci, pentru că TVR nu l-a lasat pe Razvan să povestească mai mult. El a apucat să spună doar atat, că după acea anchetă a fost mutat. Pe moderatorul de la TVR l-a interesat mai mult faptul senzațional, acela că Becali l-a amenințat atunci pe Razvan cu moartea. Lucru care probabil că nu l-ar fi dezarmat pe Razvan așa cum a facut-o lipsa de susținere din propria redacție. Iar asta este de fapt cauza principală pentru care Romania nu mai are acum jurnaliști de investigație. Oricum nu angajați in instituții de presa

 

Nu s-a intamplat numai la Adevarul să fie oprite anchete sau să fie trecuți ziariști pe linie moarta Iar faptul că Razvan a ieșit și el in cele din urmă din presă poate nu se datorează numai acestui lucru, dar e sigur o circumstanță care i-a facut pe mulți să renunțe. E bine că macar după 12 ani justiția ajunge să-i condamne pe faptași. Niciodată nu e prea tarziu. Pentru Razvan poate că e o palidă satisfacție. Tarzie. Pentru stat e egal cu zero, chiar dacă prejudiciul se va recupera. Pentru Becali, Babiuc și Cioflină vor fi câțiva ani la sanatoriu, cu reducerea aferentă datorată varstei, după care se vor intoarce pe gramezile lor de bani. Presa oricum s-a dus dracu intre timp in Romania. Macar justiția să funcționeze de acum inainte. Poate cu ceva celeritate ar fi și mai bine.

 

dollo.ro

Lari27.05.2013 22:38

Ciobanul s-a dat in spectacol la DNA, in 2007, atunci cand a fost interogat cu privire la schimbul fraudulos de terenuri facut cu generalii din Armata Romana Evenimentul zilei prezintă in premieră pasaje din interogatoriul acestuia si modul arogant in care a raspuns la intrebari.

 

Procurorii aveau date că terenurile din Ștefanestii de Jos, oferite de acesta la schimb catre MApN, nu aveau actele in regula deoarece erau procese de revendicare pe rol. Nu mai tin minte si nu e problema dumneavoastră proprietățile pe care le detin, a raspuns, cu tupeu, Becali.

 

Sponsorizarea Armatei

 

Initial, patronul echipei Steaua Bucuresti a explicat că nu-și mai aminteste nimic despre sponsorizarea de 100 de milione de lei vechi, pe care a oferit-o Armatei, pentru ca tranzactiile să fie facute mai rapid. Pus in fata contractului, Becali a admis. Semnatura de la rubrica sponsor a fost executată de catre mine, plata a fost efectuată in numerar, nu-mi amintesc cuantumul sumei, precizez că suma mi-a fost restituită prin ordin de plata a tinut să precizeze latifundiarul.

 

Mi-a fost prezentat procesul " verbal si precizez că aspectele consemnate sunt reale, iar semnatura de la rubrica am predat suma de 100 milioane lei imi apartine. Asa semnam eu, Becali Ion. A mai explicat, fară a fi convingator, Becali. Atunci cand intrebarile au ajuns la Ioana Babiuc, fiica ministrului, careia i-a vandut un teren de 700 de metri patrati la un preț simbolic, Becali a raspuns in bataie de joc.

 

Tupeu maxim

 

Întrebarea procurorului DNA: Precizati cine a modificat planul de situatie intocmit de MApN, in vederea perfectarii schimbului de terenuri prin inserarea unor mentiuni suplimentare, respectiv individualizarea suprafetei de 700 mp? Raspunsul a venit prompt, de la Becali: Bunicul meu a inviat din groapă si după ce l-a facut, s-a dus iar in pamant!.

 

În momentul in care procurorii au inceput să pună intrebarile sensibile, Becali a oprit interogatoriul si a facut pasul inapoi: Nu mai tin minte. Întrucat nu mai suport psihic continuarea audierii, solicit continuarea declaratiei la o altă data pentru care solicit să fiu citat procedural.

 

Rechinii imobiliari

 

Ciobanul s-a dat de gol la DNA despre combinatiile imobiliare si s-a victimizat. Eu am facut sute de vanzari si cumparari, nu cunosc imprejurarile, nici nu am stiut pană acum trei luni că Babiuc are o fata cand am vazut in presa iar suprafata asta de 700 metri, semnam in două secunde si plecam. De vanzarile de terenuri se ocupau cateva zeci de persoane, nu-mi amintesc numele acestora. Am cumparat 300 " 400 de ha la un preț de 10 ori mai mic in acea perioada parte din ele le aveti depuse de mine la dosar... Precizez că tinerilor si saracilor am inteles să le vand la un preț mai mic, s-a laudat Becali.

 

EvZ

«12»