Care e diferența între primul și al doilea? De educație. Simplu. Lãcãtuș, crescut și trãit în spiritul românesc postdecembrist și nu numai, obișnuit sã stea caprã în fața patronului sau al celui cu bani mai mulți. Tradiție romãneascã. Al doilea, Bergodi, a venit aici sã munceascã. Sã munceascã, spun, nu sã se aplece cuminte și sã-și dea chiloțeii jos pentru orice moft al oierului. Italianul vine cu o altã educație în spate. Vine cu un concept pe care niciun patron de club de fotbal din România nu-l va putea înțelege. O chestie pe cât de simplã pe atât de normalã: eu muncesc, tu mã plãtești și dacã greșesc sunt penalizat. TU nu poți decât sã strici ceva ce un specialist se chinuie sã construiascã. TU știi sã faci bani și sã mulgi oi. TU nu știi fotbal, de aceea mã plãtești pe mine sã fac asta pentru tine. Când îmi voi cumpãra oi, te voi chema și EU pe tine. Pe bani. Fiindcã faptul cã tu mã plãtești nu te face zeu. Ești doar cel care se pricepe la oi mai bine decât mine, precum eu mã pricep la fotbal mai bine decât tine.
"Bergodi a fãcut un gest urât, sfidãtor la adresa mea. Parcã zicea "Ce cauți aici zdreanțo, gãinare…"
ªi de-aia îl respect pe Cristiano Bergodi. Pentru normalitate. Sunt convins cã asta a încercat sã-i spunã, și clar nu avea timp de explicații detaliate în pauza unui meci pe care el era plãtit sã-l câștige. Numai ca dom' patron a înțeles atât cât educația i-a permis. ......http://www.blogocular.ro/cristiano-bergodi-Lacatus-si-dom-patron/2009/09/18/
