In primul rand asta este o mare porcarie juridica si administrativa, care ar trebui sa puna pe jar autoritatile, sa se lase cu arestari, persoane judecate, etc., pentru ca incalca concomitent mai multe legi printre care si constitutia (legea de care PNL, UDMR, PSD fac atata caz in scandalul udrea)
1. "Tinutul secuiesc" este o forma care contravine impartirii ad-tive a Romaniei, in legea impartirii si organizarii teritoriale a tarii nu figureaza forma
ad-tiva de "tinut".
Art.3 din Constitutie : 3) Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, în comune, orașe și județe. În condițiile legii, unele orașe sunt declarate municipii.
vede cineva forma de "tinut"?
2.Impartirea teritoriala si administrativa a tarii este exclusiv rolul si tine DOAR de competenta PARLAMENTULUI, nicio alta institutie nu poate pretinde asemenea competente, nici guvernul, nici presedintele, doar parlamentul. Parlamentul este cel care decide cum se imparte administrativ Romania.
Art.73 din Constitutie:
(1) Parlamentul adoptã legi constituționale, legi organice și legi ordinare.
(3) Prin lege organicã se reglementeazã:
...o) organizarea administrației publice locale, a teritoriului, precum și regimul general privind autonomia localã;
voi ati vazut vreo lege data de parlament care sa acorde autonomie "tinutului secuiesc".
Acum sa vedem cadrul legislativ organic, citez din LEGEA nr.351 din 6 iulie 2001
privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului național - Secțiunea a IV-a Rețeaua de localitãți
4. Unitãți administrativ-teritoriale - potrivit legii unitãțile administrativ-teritoriale sunt comunele, orașele și județele. Unitãțile administrativ-teritoriale de bazã sunt orașele și comunele care cuprind una sau mai multe localitãți.
7. Teritoriu administrativ - suprafațã delimitatã prin lege pentru județe, municipii, orașe și comune. Este constituit din suprafața agricolã (teren arabil, pãșuni și fânețe, vii și livezi), suprafața fondului forestier, suprafața ocupatã de construcții și amenajãri de infrastructurã (cãi de comunicație, altele decât cele aparținând domeniului public al statului, echipare energeticã, lucrãri de gospodãrire a apelor), ape și bãlți și suprafața aferentã intravilanului (construcții și amenajãri), delimitatã prin planurile urbanistice.
3.Insemnele de suveranitate-"steag, imn si emblema" se stabilesc de asemenea de parlament (ma rog un proces mai complicat in cazul comunelor si judetelor) si acestea se aplica DOAR pentru entitatile teritoriale recunoscute juridic de Parlamentul Romaniei. Un oras are steagul si emblema sa pentru ca orasul acela este recunoscut de parlament, plus ca schimbarea heraldica si vexilologica* se face prin publicarea in Monitorul oficial a noilor insemne.
Urmatoarele pasaje vor fi din legea adoptata de Parlamentul Romaniei si publicata in Monitorul oficial nr.64 din 2 februarie 2003.
"HOTÃRÂRE nr.25 din 16 ianuarie 2003
privind stabilirea metodologiei de elaborare, reproducere și folosire a stemelor județelor, municipiilor, orașelor și comunelor (legea provine din adoptarea unei hotarari a guvernului).
Art. 1. - (1) Stemele județelor, municipiilor, orașelor și comunelor, denumite în continuare heraldicã teritorialã, simbolizeazã, într-o formã concentratã, tradițiile istorice, precum și realitãțile economice și social-culturale locale, specifice fiecãrei unitãți administrativ-teritoriale. unde este tinutul in primul rand?
(2) Elaborarea proiectului stemei se face cu respectarea strictã a normelor științei și artei heraldice și a tradițiilor românești în domeniu, pe baza metodologiei stabilite de Comisia Naționalã de Heraldicã, Genealogie și Sigilografie a Academiei Române, denumitã în continuare Comisia Naționalã.
Art. 3. - (1) În fiecare județ se va constitui, prin ordin al prefectului, o comisie formatã din 3-5 membri, specialiști în istorie, arhivisticã și etnografie.
(2) Din comisia județeanã face parte, de drept, în calitate de expert, un specialist în heraldicã desemnat de Comisia Naționalã.
se spune undeva cine a adoptat stema respectiva si cine a elaborat-o? in ce conditii?
continuam cu alte prevederi din aceiasi lege:
Art. 5. - Propunerile de stemã, analizate de comisiile județene, se înainteazã pentru avizare, însoțite de un memoriu justificativ, sub semnãtura prefectului și a președintelui consiliului județean, birourilor zonale ale Comisiei Naționale, potrivit repartiției prevãzute în anexa care face parte integrantã din prezenta hotãrâre.
Art. 6. - Avizul Comisiei Naționale se concretizeazã prin semnãtura și ștampila președintelui acesteia, aplicate pe spatele machetei care reprezintã proiectul stemei.
Art. 7. - Proiectul stemei, avizat potrivit prevederilor art. 6, împreunã cu anexa conținând descrierea acesteia se trimit, prin adresã comunã a prefectului și a președintelui consiliului județean, Ministerului Administrației Publice, care va elabora proiectul de hotãrâre și nota de fundamentare și le va supune spre aprobare Guvernului.
Art. 10. - (1) Constituie contravenție și se sancționeazã cu amendã de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei reproducerea și folosirea unor steme neaprobate prin hotãrâre a Guvernului sau în alte situații și condiții decât cele prevãzute de prezenta hotãrâre
4."Tinutul secuiesc" isi autoproclama autonomie si ce mai vrea el cu de la sine putere, gradul de autonomie precum si atributiunile/competentele fiecarei unitati administrative se stabilesc de asemenea, prin lege organica.
5."Tinutul secuiesc" nu este nici decum o regiune istorica sa poata face apel la integritatea sa teritoriala si la traditiile ei, este parte integranta a unei regiunii.
6. Dotarea cu astfel de insemne, insemne cu profunde semnificatii de suveranitate*, a constituit de-a lungul secolelor primul pas spre autonomie si apoi spre independeta.
Acum a comentat cineva ca in România a aparut o noua forma de organizare administrativa? ca forma asta are unele principii de organizare spefic statala? ca in s-au incalcat practic 3 legi organice si Constitutia?