Stelisti medaliati la campionatele mondiale.
Astazi 16-08-2009, Clubul Sportiv Steaua Bucuresti a adus Romaniei o medalie de bonz la Campionatele Mondiale de Kaiac-Canoe, competitie ce are loc la Darthmouth in Canada. Performanta a fost obtinuta in proba de canoe 4 - 1000 de catre campionii nostri stelisti Silviu Simioncencu si Iosif Chirila, care, pentru atingerea acestui scop au facut front comun cu dinamovistii Catalin Costache si Andrei Cuculici.
Mentionez ca de-a lungul carierei cei doi stelisti au la activ performante notabile, Silviu Simioncencu fiind campion mondial in trei randuri si european de alte patru ori, in timp ce Iosif Chirila are un titlu de campion mondial si inca doua de campion european.
Maine au loc finalele probelor de 200 si 500 metrii, probe unde asteptam ca Romania sa aduca si alte medalii.
am dat un search pe google ca sa vad ce mai spune presa romana despre aceasta competitie, si din pacate am gasit doar un singur articol despre asta, apartinand celor de la adevarul, in timp ce marile noastre publicatii sportive, precum gsp, prosport chiar si onlinesport nu au mentionat absolut nimic despre aceasta performanta, preferand sa ne explice cum sta treaba in stana de oi. nu este ceva iesit din comun acest bronz, dar la cat muncesc componentii lotului olimpic, sincer, din partea mea merita toate laudele din lume, indiferent de locul obtinut la final...
