FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ziua Imnului Național

1on29.07.2009 13:47

Deșteaptã-te, române, din somnul cel de moarte,

În care te-adâncirã barbarii de tirani!

Acum ori niciodatã croiește-ți altã soarte,

La care sã se-nchine și cruzii tãi dușmani!

 

Acum ori niciodatã sã dãm dovezi la lume

Cã-n aste mâni mai curge un sânge de roman,

ªi cã-n a noastre piepturi pãstrãm cu falã-un nume

Triumfãtor în lupte, un nume de Traian!

 

Înalțã-ți lata frunte și cautã-n giur de tine,

Cum stau ca brazi în munte voinici sute de mii;

Un glas ei mai așteaptã și sar ca lupi în stâne,

Bãtrâni, bãrbați, juni, tineri, din munți și din câmpii!

 

Priviți, mãrețe umbre, Mihai, ªtefan, Corvine,

Româna națiune, ai voștri strãnepoți,

Cu brațele armate, cu focul vostru-n vine,

"Viațã-n libertate ori moarte!" strigã toți.

 

Pre voi vã nimicirã a pizmei rãutate

ªi oarba neunire la Milcov și Carpați!

Dar noi, pãtrunși la suflet de sfânta libertate,

Jurãm cã vom da mâna, sã fim pururea frați!

 

O m-amã vãduvitã de la Mihai cel Mare

Pretinde de la fii-și azi mânã d-ajutori,

ªi blastãmã cu lacrimi în ochi pe orișicare,

În astfel de pericol s-ar face vânzãtori!

 

De fulgere sã piarã, de trãsnet și pucioasã,

Oricare s-ar retrage din gloriosul loc,

Când patria sau mama, cu inimã duioasã,

Va cere ca sã trecem prin sabie și foc!

 

N-ajunse iataganul barbarei semilune,

A cãrui plãgi fatale și azi le mai simțim;

Acum se vârã cnuta în vetrele strãbune,

Dar martor ne e Domnul cã vii nu o primim!

 

N-ajunse despotismul cu-ntreaga lui orbie,

Al cãrui jug din seculi ca vitele-l purtãm ;

Acum se-ncearcã cruzii, în oarba lor trufie,

Sã ne rãpeascã limba, dar morți numai o dãm!

 

Români din patru unghiuri, acum ori niciodatã

Uniți-vã în cuget, uniți-vã-n simțiri!

Strigați în lumea largã cã Dunãrea-i furatã

Prin intrigã și silã, viclene uneltiri!

 

Preoți, cu cruce-n frunte! cãci oastea e creștinã,

Deviza-i libertate și scopul ei preasfânt.

Murim mai bine-n luptã, cu glorie deplinã,

Decât sã fim sclavi iarãși în vechiul nost' pãmânt!

 

 

 

Strofele oficiale sunt 1, 2, 4, 11 dar țin minte cã acum câțiva ani s-a dat o lege conform cãreia doar prima și ultima sunt oficiale parcã la inițiativa lui Adrian Pãunescu (zicea cã e prea lung atunci când sunt cântate cele 4.

 

Mai jos îs puse toate variantele imnului naționale, pe care le-am gãsit.

 

 

 

Romania_3.mp3

Romania_Corul_Armatei___Desteapta_te_romane.mp3

Romania_Corul_Madrigal___Desteapta_te_Romane.mp3

Romania_Imnul_Romaniei___Desteapta_te_Romane__instrumental_.mp3

Romania_Nationala___Desteapta_te_romane.MP3

Daniel-Ionut29.07.2009 14:01

Ar fi trebuit sa pui si cand se canta imnul la EURO 08, la meciul cu Franta :yes:

Lari29.07.2009 14:09

LA MULTI ANI, Desteapta-te Romane!

 

Desteapta-te MULTI ANI, Romane!

 

...

SS Lazio29.07.2009 14:21

Trãiascã Imnul Nostru, simbol național. Trãiascã românii, traiascã ROMÂNIA.

 

TRÃIASCÃ DE-A PURUREA IMNUL, FAMILIA, CREDINÞA, NEAMUL, RASA!

 

AªA SÃ NE AJUTE Dumnezeu!

 

 

 

P.S: Doamne ajutã-le fraților de peste Prut.

NU VÃ UITAÞI FRAÞII! NU FI IMPASIBIL! FII NAÞIONALIST!

 

"Fapta, nu vorba - fã, nu vorbi!"- Cãpitanul nostru, Corneliu Zelea Codreanu

 

 

 

 

 

 

 

MoWeed29.07.2009 16:37

Aceasta zi ar trebui sa fie o sarbatoare nationala

Vlad Bogdan29.07.2009 17:21

Nu stiu cam cati stiau de aceasta zi :-? eu sincer acum 3 ani am aflat :-"

Nici la stiri nu au facut mare taraboi cu ziua asta , mai bine il dau pe cioban cum isi pune telefonu pe silentios :ce_oameni:

1on29.07.2009 18:26

De câțiva ani a fost stabilitã aceastã zi ca zi a imnului național.

Le reseau pansant01.08.2009 18:57

LEGE nr.99 din 26 mai 1998

pentru proclamarea Zilei Imnului Național al României

 

Parlamentul României adoptã prezenta lege.

 

Art. 1. - (1) Se proclamã ziua de 29 iulie Ziua imnului național al României - Deșteaptã-te, române, simbol al unitãții Revoluției Române din anul 1848.

 

(2) Ziua imnului național al României va fi marcatã de cãtre autoritãțile publice și celelalte instituții ale statului prin organizarea unor programe și manifestãri cultural-educative cu caracter evocator și științific, în spiritul tradițiilor poporului român, precum și prin ceremonii militare specifice, organizate în cadrul unitãților Ministerului Apãrãrii Naționale și ale Ministerului de Interne.

 

Art. 2. - (1) Guvernul și autoritãțile publice locale vor lua mãsurile necesare pentru ca în aceastã zi imnul național al României sã fie intonat în conformitate cu prevederile Legii nr. 75/1994, precum și pentru buna desfãșurare a acțiunilor prevãzute la art. 1 Alin. (2).

 

(2) În municipiul București și în municipiile-reședințã de județ se vor organiza ceremoniale publice de intonare a imnului național al României și de înãlțare a drapelului național, pe baza normelor convenite între prefecturi, primãrii și comenduirile de garnizoanã.

 

Art. 3. - În anul 1998, sãrbãtorirea Zilei imnului național al României se va realiza o datã cu celebrarea Zilei drapelului național, la 26 iunie, în ședințã comunã solemnã a Camerei Deputaților și Senatului.

 

Aceastã lege a fost adoptatã de Camera Deputaților în ședința din 27 aprilie 1998, cu respectarea prevederilor art. 74 Alin. (2) din Constituția României.

 

p. PREªEDINTELE CAMEREI DEPUTAÞILOR

Andrei Ioan CHILIMAN

 

Aceastã lege a fost adoptatã de Senat în ședința din 18 mai 1998, cu respectarea prevederilor art. 74 Alin. (2) din Constituția României.

 

p. PREªEDINTELE SENATULUI

Cristian Sorin Dumitrescu

 

București, 26 mai 1998.

Nr. 99.