FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ajutor Achizitionare Aparat Foto

bodanelu28.07.2009 12:22

Sa incep:

am acum un aparat foto Fujifilm Finepix s5700 pe care vreau sa-l vand. De ce fac asta? pai e un aparat destul de destept pentru mine. Vreau o camera sa o trec pe modul automat si sa-mi faca poze si ziua si noaptea la fel. La asta modul auto era destul de slabut. E prea mare, greu de carat pe unde ma duc.

 

O sa iau in jur de 450-500 ron pe acest Fuji.

 

Ce aparat foto compact (sapuniera) sa-mi cumpar pana in 600 ron (nou sau vechi maxim 6 luni)? De ce? Eventuale poze atasate.

 

Multumesc mult.

carminastan28.07.2009 12:31

canon ixus nujt ce nr mai e acu. sunt mici si foarte ok.

http://www.cameredigitale.ro/

bodanelu28.07.2009 12:59

astea parca sunt prea compacte... si prea scumpe.

razvan2828.07.2009 13:36

Eu am un Samsung S1060 , 10 megapixeli , face poze foarte bune.

Te poti documenta in continuare daca nu iti place modelul , sunt foarte multe camere foto bune.

bodanelu28.07.2009 14:06

Update: Marca: Canon, Panasonic, Nikon, Olympus sau Sony

Radu1828.07.2009 16:15

Sony sunt cele mai smechere!Pe la 6-7 mil iti iei aparat scula!

bodanelu28.07.2009 17:24

nou? SH? model?

Fane28.07.2009 18:22

HP mamaie...incearca un HP ( are fratili tau si e jmeker )

vezi HP Photosmart R847

Vlad Bogdan28.07.2009 19:15

Sony T300 am eu si e brici :)

bodanelu28.07.2009 19:24

@Fane, Hp fac calculatoare, imprimante si alte cele. Cu aparatele foto stau mai prost.

 

@Vlad vin-o si cu argumente pls. Nu doar asa e birici si gata..

Vlad Bogdan28.07.2009 19:43

ok :P

 

 

ecran touchscreen merge fara probleme fara riscul de a apasa 2 butoane in acelasi timp

blitz dublu bate la 2 m fara probleme

multiple optiuni la capitolul subiect fotografiat (recunaostere fata , recun. zambet etc)

posibiliatatea de a realiza slide show cu muzica direct pe el

hmm 10.1 mega pix. autofocus (normal) , tot ce trebuie in pachet

 

trei minusuri : 1. are acumulator nu merge cu baterii sau acumulatori obsinuiti 2. pret mare al acumulatorilor cu care merge (aprox 180 de lei) bucata in caz ca mai vrei 1 de rezerva

3. card de memorie merg doar DUO PRO adica cele mai scumpe (gasesti sandisk la un pret rezonabil ; eu am dat pe unul de 2 gb cam 150 de lei avand in vedere ca cele sony sunt f scumpe :| )

 

 

bun review ? :)

 

 

 

aaa inca ceva http://www.sony.ro/product/dsc-t-series/ds...=TechnicalSpecs modelul pe siteul oficial :)

bodanelu28.07.2009 20:02

multam :)

Vlad Bogdan29.07.2009 05:33

au aparut acum de curand de la sony ceva modele noi care arata exact ca t300 doar ca sunt mai sumpe fiind model nou (1200-1400 de lei) si au 12 m pix rez 4000x3000 si doua difuzoare stereo :naughty:

chiar daca nu te orientezi spre t300 dsc mergi pe sony ;)

bodanelu29.07.2009 08:25

sunt prea scumpe pentru bugetul meu.

Vlad Bogdan29.07.2009 09:25

http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...-pDSCW190B.CEE9

 

 

 

are un vecin :)

zice ca e tare multumit

ady_ultras29.07.2009 09:33

iti recomand sa-ti iei sony, nu o sa ai probleme cu ele si sunt cele mai performante, iar pana in 6 milioane iti gasesti unul undeva la vreo 10mp adca nu chiar 12,slot card, etc

 

http://www.foto-magazin.ro/stire.php?id=4824

bodanelu29.07.2009 11:08
http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...-pDSCW190B.CEE9

are un vecin :)

zice ca e tare multumit

pe la asta ma oprisem si eu. Dar are lentile sony nu carl zeiss :D dar mai caut :D

plus ca sony au cardurile lor :(

 

 

 

axl05.08.2009 09:47
Le reseau pansant05.08.2009 10:48

Salutare mosu,

 

hai sa vin si eu cu un sfat.

 

Eu sunt fan Nikon, asa ca o s iti recomand doar de la firma asta, oricum ei fac cele mai bune aparate din lume (dupa germanii de la Leica) si cele mai bune lentile/obiective.

 

Pt ca nu o sa faci poze cine stie, la tine nu conteaza nici setarile si nici lentila prea mult asa ca importanta ramane distanta focala si claritatea pozei (asta e data de 2 lucruri-nivel ISO si de lentila). O poza buna iese cand ai ISO cat mai mic si distanta focala cat mai mare pt ca atunci intra cat mai multa informatie intr-un spatiu mic. Ca sa fiu mai explicit, cadrul din natura (ce pozezi tu) intra cu un nivel mai mare de detalii in fotografia ta (care de ff multe ori este o reducere si de peste 1000 de ori a ceea ce pozezi-atunci cand pozezi un bloc/casa etc).

 

 

Eu iti recomand, Nikon E4300, cu toate ca e mai vechi-scos in 2004/2005 , calitatea pozelor se apropie de nivelul profesional, desi e un aparat cat un telefon. Ai mai jos cateva poze facute cu el. Daca gasesti unul costa maxim 5 milioane. Ca un bonus la el, este ca are acumulator propriu, deci nu baterii.

DSCN8970.JPGDSCN9293.JPGDSCN9369.JPGDSCN9281.JPGPhoto_364.jpg

Photo_314.jpg DSCN8244.JPG

 

Am pus pozele astea sa vezi cum se comporta in diferite medii. Poza cu tentativa aia de castel, e facuta din autocar pe autostrada, asa ca are si un nivel de focus bun. Pozele din biserica le-am pus pt spatii intunecoase, iar poza cu gagica aia pt a vedea tu nivelul de detalii.

 

 

 

In cazul in care nu gasesti pe E 4300, iti recomand pe asta

http://www.emag.ro/foto_digitale/aparat-fo...egru--pVMA345E1

 

e un fel de stramos de-al lui E 4300, face poze la fel de bune.

 

 

 

PS: sper sa fii inteles ceva

bodanelu05.08.2009 11:09

da am inteles. Intre modelul asta de pe emag, un panasonic (au cumparat leica sau doar colaboreaza cu ei la aparate foto) si un olympus vreau sa aleg. Dar stai intai sa scap de monstrul meu...

 

 

 

razvan2805.08.2009 20:06

Cred ca mai bine Panasonic.Daca ai totusi un buget de 5-7 milioane iti recomand ori Samsung S1060 ori ceva de la Nikon/Sony.

bodanelu06.08.2009 09:23

poate sa`mi zica cineva ceva de aparatul asta:

 

PANASONIC DMC-FS4EP-K