I)Diferenta dintre ultrasi si cetateni e simpla: e aceeasi mare si adanca prapastie dintre doua tipuri de caractere, de mentalitati. E, defapt, decalajul intre bun-simt si nesimtire, intre omul civilizat si cocalarul de rand, intre pasare si nepasare, etc etc etc. Mai bine zis e diferenta dintre omul care lupta pt idealurile sale si cel care asteapta ca implinirea acestora sa se faca de la sine, sa`i curga miere la robinet la o adica.
Acest mare decalaj vine de la modurile diferite de a intelege lumea: ei cu a lor resemnare pasiva si acel dicton "uite`l pa` nea Gigi" si noi cu a noastra atitudine creatoare si radicalism irascibil, fie ca suntem ultrasi sau simpli domiciliati in peluza. Diferenta dintre noi si ei e ca noi nu acceptam , sau preferam sa ignoram aceasta categorie de insi, pentru ca nu le suportam obiceiurile, gandirea, indobitocirea.
Si prapastia va fi cu atat mai adanca cu cat ei nu vor fi capabili sa priceapa ca noi luptam pt ceea ce ne dorim si pt ceea ce iubim. Pana atunci ne vor gasi definitii care nu trebuie sa ne supere, ci sa ne amuze"vagabonti, huligani, nebuni, descreierati si cate si mai cate...
II) Viitorul peluzelor arata sumbru, dar hai sa nu cautam motive si factori externi, hai sa ne uitam in oglinda si sa spunem cu voce tare ce vedem, hai sa ne vedem barna dn nas inainte de paiul din ochii altora. Arata atat de sumbru din n motive interne. Tot mai multi tineri care considera peluza si ultraseria un trend, o moda, o fala, fara a avea mare legatura cu echipa si spiritul ei in general. Tot mai multi emokizi cu parul facut cu placa si ochelari rayban aviator la lumina nocturnei, tot mai multi indivizi care vin pe stadion degeaba, meciul fiind pentru ei un pretext de a mai trage ceva pe nas, de a mai baga ceva in vena, de a mai fuma un joint si a bea o vodka inainte. Oameni (?) care isi creeaza prin asta o imagine pentru pitipoance etalata cu atata fast si photoshop pe hi5 si la avatar. Da bine sa fetite, le impresioneaza, le uda pe liceene. Intrebati`i pe tipii astia cate ceva din istoria echipei pe care o sustin. Am impresia ca se vor fastaci inainte de a da un raspuns si asa incomplet.
Adaugand la asta represiunea, fotbalul modern, investitorii analfabeti, mafia e absolut logic de ce unii prefera sa se dea deoparte, sa lase armele preferand sa se conserve.
Ar fi multe de zis dar nu mai am timpul necesar acum, o sa mai postez cand va fi cazul.