FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Sedinta FRF S-a Lasat Cu Noi Regulamente

ady_ultras02.06.2009 13:56

Comitetul Executiv al FRF a decis, in sedinta de luni, care a avut loc la Mogosoaia, ca echipele ce activeaza in Liga I, sa inscrie la fiecare meci, incepand cu sezonul 2009/2010, cel putin opt jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national, informeaza site-ul FRF.ro.

 

"Incepand cu anul competitional 2009/2010, cluburile sunt obligate sa prezinte si sa inscrie in raportul de arbitraj la fiecare joc: echipele din Liga I - minim 8 jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national; echipele din Liga a 2-a - minim 10 jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national; echipele din Liga a 3-a - minim 12 jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national; echipele de fotbal in sala - minim 7 jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national; echipele din alte competitii de seniori sau juniori decat cele de mai sus - minim 15 jucatori de cetatenie romana sau formati la nivel national", a decis Comitetul Executiv al FRF.

 

Astfel, ca un jucator sa poata fi considerat ca fiind format la nivel national, el trebuie sa fi participat la competitii pentru un club din Romania pentru minim trei ani, iar varsta sa sa fie intre 15 si 21 de ani.

 

Comitetul Executiv al FRF a mai decis sa interzica cesionarea dreptului de participare in competitii, precum si orice alt mecanism juridic (comasare prin fuziune sau absorbtie, divizare) care are ca efect transferul dreptului de participare in competitii si al dreptului de transfer asupra jucatorilor, iar cluburile nu mai au voie sa isi schimbe sediul social in alta localitate decat cea declarata la FRF, cu ocazia afilierii.

 

Incepand cu anul competitional 2009/2010, cluburile sunt obligate sa foloseasca in jocurile de baraj disputate pentru promovarea din Liga a IV-a in Liga a III-a minim doi juniori in teren in acelasi timp.

 

Juniorii sunt obligati sa semneze primul contract cu gruparea la care sunt legitimati incepand cu varsta de 16 ani, si nu 15 ca pana in prezent.

 

De asemenea, FRF a decis infiintarea unui organism de executare, care sa supravegheze modul in care cluburile aplica hotararile definitive ale organismelor jurisdictionale ale FRF.

 

Regulamentul agentilor de jucatori a fost modificat pentru anul 2009/2010. Printre modificarile importante se numara obligatia FRF de a reevalua cunostintele agentilor de jucatori din cinci in cinci ani.

 

Comitetul Executiv al FRF a aprobat si contractul pe care FRF il va incheia cu Tomas de Aquinto Rivera Amoros, in calitate de antrenor principal al echipei nationale de fotbal in sala.

 

 

eu unu sunt de parere ca trebuiau luate de mult aceste decizii,vom scapa de foarte multi jucatori mediocrii de prin alte tari,tinerii nostri avand astfel sanse reale de promovare si crestere in joc, totusi putin exagerat este numarul de jucatori romani obligatorii, 8 ? in alte campionate acesta este de 6 , insa mi se pare ceva benefic pentru toate ligiile de la noi, mai ales ligiile secunde care au datoria morala de a promova tinerii jucatori.

 

speram ca la Steaua sa ramana din vara asta toja,thiago,golanski,kapetanos si emeghara care sper sa revina cat mai repede,Petre Marin mai joaca doar sezonul care vine si pune ghetele in cui.

 

Restul jucatorilor straini sa plece,poate doar pedriel sa ramana la echipa 2 inca un sezon, nu pare ca s-a acomodat complet,in rest sa ne promovam tinerii !

 

Astristul02.06.2009 14:34
eu unu sunt de parere ca trebuiau luate de mult aceste decizii,vom scapa de foarte multi jucatori mediocrii de prin alte tari,tinerii nostri avand astfel sanse reale de promovare si crestere in joc, totusi putin exagerat este numarul de jucatori romani obligatorii, 8 ? in alte campionate acesta este de 6 , insa mi se pare ceva benefic pentru toate ligiile de la noi, mai ales ligiile secunde care au datoria morala de a promova tinerii jucatori.

 

speram ca la Steaua sa ramana din vara asta toja,thiago,golanski,kapetanos si emeghara care sper sa revina cat mai repede,Petre Marin mai joaca doar sezonul care vine si pune ghetele in cui.

 

Restul jucatorilor straini sa plece,poate doar pedriel sa ramana la echipa 2 inca un sezon, nu pare ca s-a acomodat complet,in rest sa ne promovam tinerii !

Eu nu prea cred asta! De exemplu in Liga 1. Regula e ca minim 8 jucatori sa fie romani, da dar restul de 10 pot fi straini. Deci faci un prim 11 cu 10 straini + 1 roman, restul romanilor pot lua loc pe banca de rezerve. Deci in mare nu s-a schimbat mare lucru. Asa juca CFR-ul pana acum.

Ronnie02.06.2009 15:22

@Ady_Ultras

 

Din cate am inteles eu echipa este nevoita sa prezinte pe foaia de joc 8 jucatori romani. Asta inseamna ca din cei 8, 6 pot fi rezerve si 2 titulari. Nu stiu in ce tari ai vazut tu aia cu 6 jucatori, dar acolo unde este acel regulament este obligatoriu sa fie 6 jucatori de nationalitatea respectiva in teren pe tot parcursul meciului.

Robinson Rufay Zapata02.06.2009 16:57

Deja clujenii sunt revoltati. : )) E o decizie buna , asa vor fi mai bine vazuti romanii tineri si poate ca Romania va deveni din nou o forta , iar banii englezilor nu vor mai avea valoare.

ady_ultras02.06.2009 19:58
@Ady_Ultras

 

Din cate am inteles eu echipa este nevoita sa prezinte pe foaia de joc 8 jucatori romani. Asta inseamna ca din cei 8, 6 pot fi rezerve si 2 titulari. Nu stiu in ce tari ai vazut tu aia cu 6 jucatori, dar acolo unde este acel regulament este obligatoriu sa fie 6 jucatori de nationalitatea respectiva in teren pe tot parcursul meciului.

 

nu mai tin minte in ce tzari,acum vreo 3 ani am vazut chestia asta, oricum era undeva in europa si nu erau campionate slabe, dar sti si tu cate ceva, la asta cu 6 jucatori de aceiasi nationalitate in teren m-am referit si eu , asta ar fi bine la noi, 8 in teren, nu doar pe foaia de joc,