FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Noaptea Muzeelor

axl12.05.2009 21:32

Unsprezece muzee bucurestene isi asteapta vizitatorii

in noaptea de 16 spre 17 mai, in cadrul unei noi

editii a Noptii Muzeelor. Publicul va putea beneficia

de expozitiile consacrate, dar si de spectacole de

muzica, dans, teatru, film, proiectii in aer liber si

alte evenimente interactive. Vizitatorii pot utiliza

linia speciala RATB care face legatura intre muzee si

va circula in intervalul 21:00-04:00.

 

Iata lista muzeelor participante:

Muzeul Militar National "Regele Ferdinand I":

19.30-01.00;

Muzeul Municipiului Bucuresti: 10.00-04.00;

Muzeul National de Arta Contemporana: 20.00-05.00;

Muzeul National de Geologie: 18.00-02.00;

Muzeul National de Arta al Romaniei: 18.00-04.00;

Muzeul National "George Enescu": 20.00-05.00;

Muzeul National de Istorie a Romaniei: 16.00-04.00;

Muzeul National al Literaturii Romane: 18.00-03.00;

Muzeul National al Satului "Dimitrie Gusti":

11.00-18.00;

Muzeul Tehnic National "Dimitrie Leonida": 18.00-02.00;

Muzeul National al Hartilor si Cartii Vechi:

10.00-04.00.

Muzeul National de Arta Contemporana va impleti

expozitiile Disobedience. An ongoing video archive

(curator Marco Scotini), Fragility of Being, care

reuneste lucrari din colectia Museum der Moderne din

Salzburg, si The Devil on Tour.

 

Muzeul George Enescu ii are de partea sa pe Mozart,

Vivaldi si Haendel, la Palatul Cantacuzino fiind

programate recitaluri sustinute de Orchestra Liceului

de Muzica Dinu Lipatti. Seara va fi completata cu

ritmuri folclorice romanesti, muzica bizantina,

melodii-emblema din anii '80 si proiectia peliculei

productie TVR Media, Enescu - in inima mea, realizat

de Florica Gherghescu.

 

La Muzeul Municipiului Bucuresti se vor face ghidaje

gratuite si va fi prezentata expozitia Istoria Europei

si cea a Americii prin sigilii si documente.

 

Muzeul Satului va fi deschis doar pe timpul zilei.

 

Muzeul National al Literaturii Romane isi invita

vizitatori sa vizioneze, printre altele, expozitiile

Centenar Eugen Ionescu - Schimbarea la fata a

teatrului lumii, In spate la Taica Lazar, fotografie

de Nicu Ilfoveanu, Cultura, instalatie, de Vlad

Gherghiceanu, spectacolul Prima aventura celesta a

domnului Antipirina, dupa Tristan tara, in regia lui

Radu Baiesu, ateliere literare pentru elevi, dezbateri

literare, concerte de muzica medievala, recitaluri de

poezie si muzica, la care participa Cornelia Maria

Savu, Mihail Galatanu, Ioan Es. Pop, Bogdan O.

Popescu, Paul Vinicius, Adrian Suciu, Dan Mircea

Cipariu, Mircea Tiberian si Liviu Butoi,Traian T.

Cosovei.

 

De la ora 01.00, Cinemateca Literaturii propune Ultimul

tango la Paris in regia lui Bernardo Bertolucci,

proiectie prezentata de scriitorul si gazetarul Ioan

Grosan.

 

Muzeele Nationale de Geologie si de Istorie vor sta cu

usile deschise pana dupa miezul noptii.

 

 

 

Personal, dupa Depeche Mode ma duc la MNAC.

Bodanel13.05.2009 06:28

Si eu am vreo 2 pe lista.

maye13.05.2009 07:44

Anul trecut s-a ales o zi pentru toata tara.

Nu stiti anul acesta va fi la fel sau nu?

carminastan13.05.2009 11:29

Anul trecut a fost o mare teapa. Multe muzee au inchis pe la 1.

Apoi la Muzeul Militar National nu puteai sa vizitezi aproape nimic. Mai exact, in muzeul mare nu te lasau pentru ca citez "sunt lucruri de valoare aici si e noapte, nu se poate" L-). Exponatele de afara (tancuri tunuri si alte fiare) erau intr-o bezna totala, iti puteai rupe gatul printre boscheti pe acolo. Singurul loc in care s-a putut intra si era si lumina aprinsa fiind pavilionul de aviatie.

 

Thanks but no, thanks. Not anymore.

STARforce13.05.2009 11:37

Tara de rahat>>>muzee de rahat.....

 

Lasa ca acum repara bordurile si parculetele ca vin alegerile!

Stanici13.05.2009 12:21

Dar ce plm ne opreste sa mergem intr-o zi cu soare, sa platim suma de intrarea modica si sa ne bucuram in liniste, fara gloata, de exponatele de pe acolo?!

Ronnie13.05.2009 12:27

Axl, cica nu mai vine Depeche Mode sambata. S-a imbolnavit unu'.

g_funk2813.05.2009 12:48
Axl, cica nu mai vine Depeche Mode sambata. S-a imbolnavit unu'.

 

 

nu e chiar atat de grav...eu sper ca vor veni

bodanelu13.05.2009 13:32

si organizatorii au sufletul cat un purice...

carminastan13.05.2009 13:58

Nu e vorba de bani. E farmecul noptii :P. Ca asa am mai platit si am fost.

Si e vorba de cum intelege romanul sa organizeze acest eveniment.

 

Dar ce plm ne opreste sa mergem intr-o zi cu soare, sa platim suma de intrarea modica si sa ne bucuram in liniste, fara gloata, de exponatele de pe acolo?!

 

axl14.05.2009 18:12

Pu!La dracu'! S-a anulat concertu', daca-l prind pe Gahan ala prin Mangalia numa' la ficat ii dau!

Le reseau pansant14.05.2009 19:54
Dar ce plm ne opreste sa mergem intr-o zi cu soare, sa platim suma de intrarea modica si sa ne bucuram in liniste, fara gloata, de exponatele de pe acolo?!

pai asta e la noi mentalitatea, hai ba ca e gratis, de ce sa dam douaj da mii la intrare. Dar pe urma injuram ca de ce arata atat de rau muzeele iar exponatele sunt dupa timpul lui burebista. Unele muzee pur si simplu cred ca vor disparea, soarta cea mai rea o are de departe Muzeul Tehnic din parcul Carol.

 

Muzeul este construit in 1909/1911 dupa muzeul Tehnic din Munchen si are unele colectii de valoare mondiala (niste automobile, motoare de vapoare si submarine, etc)dar din cauza lipsei de fonduri si a unei intretineri mai acatarii multe din exponate/artefacte s-au cam deteriorat, a se citi rugini. In plus probleme serioase sunt si la acoperis care cica trebuie sa pice in vreo 3, 4 ani.

 

In fine, traim in Romania unde dam de 10 pe an bani sa asfaltam aceiasi strada dar pentru un muzeu "nu e fonduri".

 

m*iue udreo cu turismul tau cu tot

 

Lari14.05.2009 20:09
daca-l prind pe Gahan ala prin Mangalia numa' la ficat ii dau!

 

Da' mai lasa-l mah si pe el sa bea cativa ani... :ce_oameni:

Bodanel15.05.2009 05:43

Si eu m*iue Udrei cu tichetele ei cu tot.

lbj15.05.2009 11:30

**** udrei oricum :P

supervladiTM15.05.2009 15:16
**** udrei oricum :P

 

Merge, merge! :D Asta ar trebui sa fie primul obiectiv.