Posibilitatea acordatã contribuabililor de a-și direcționa o parte din impozitul pe venit cãtre o entitate non-profit a fost una din deciziile înțelepte ale statului român. Ea ne dã fiecãruia o libertate: libertatea de a sprijini o cauzã în care credem, dar ne distribuie și rãspunderea: pe de o parte, dacã nu te "obosești" sã-i donezi, este DOAR vina ta! Pe de alta, dacã organizația folosește banii aiurea, este și vina ta.
Pentru cã ne plângem cã vrem libertate și pentru cã ținem la libertatea noastrã, e bine sã învãțãm sã ne asumãm și rãspunderi. Sã ieșim din pasivitate și din veșnicele bombãneli la adresa statului Este de un minim bun simț sã ne "obosim" și sã trimitem acești bani - produsul muncii noastre - celor care credem cã-i meritã.
De ce? Pentru cã statul e un administrator prost și asta nu mai trebuie dovedit. Pentru cã nimeni nu știe mai bine decât tine ce dorințe ai tu de la societate. Pentru cã ai șansa - atât de la îndemânã - sã susții cultura, sportul, cercetarea, voluntariatul nu doar din gurã, ca pânã acum, ci palpabil, deschis, la vedere cu ceea ce tu produci!
Pentru cã dacã-i lași acolo, e probabil ca jumãtate din ei sã fie furați.
Pentru cã, fiind câștigat cu greu, e un drept care trebuie exercitat pentru a nu-și pierde valoarea!
E atât de simplu! Informeazã-te, depãșește-ți într-o dupã-amiazã comoditatea și ajutã-i pe cei care pot face ceva bun cu banii tãi! Mai bun decât poate face statul.
Ovidiu
