Titlul acestui topic nu se vrea a fi o replicã la aforismul lansat de patiserul ghiuleștean, sau vreun apropo șãgalnic la Corsicanu?.
Criza economicã, reducerea salariilor, concedieri în masã, arestarea lu? Gigi, certuri interminabile și replici tãioase, de campanie electoralã, ale acestor imbecili siniștri care ne conduc, toate astea la un loc alcãtuiesc plaja generalã a dezbaterilor compatrioților lui nenea Iancu.
Între timp planeta se mișcã. S-a mișcat în Armenia, s-a mișcat în Turcia, în Japonia, în Indonezia, în America, iar ieri s-a mișcat și-n Italia, toate astea în ultimii zece ani, și, fãrã urmã de îndoialã cã în curând vor fi zguduite și plaiurile mioritice, conduse de niște nãtângi decerebrați care dorm pe ei.
Încã mai avem școli și spitale din chirpici, construite pe vremea lui Cuza, marea majoritate a românilor locuiesc în cãmãruțele de beton și BCA construite în urmã cu 20-30-40 de ani (peste care au trecut deja trei cutremure majore: 1977, 1986, 1990). Iar de cei care locuiesc în vreo casã sau bloc ridicat dupã 1990, Dumnezeu cu mila. În aceste cutii de beton rece, care pot deveni oricând niște veritabile capcane ale morții, dormim noi, dorm pãrinții, copiii, nevestele sau soții noștri, prieteni, iubite, iubiți cu cãței și pisici...
Observ cã societatea româneascã se burzuluiește crâncen atunci când vine vorba de problema câinilor vagabonzi, enigma Elodiei, rãpirea Magdei Ciumac, freza lu' Naomi sau blugii cu penix ai lu' Dani.
Așa cã strig și eu ca prostu': ALOOO, PLANETA SE MIªCÃ, IAR PE NOI NE AªTEAPTÃ SCUFUNDAREA ÎNTR-UN MARE CÃCAT!
