FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Piturca? Demisia de onoare...

«12»
greenyes30.03.2009 17:36
Inceputul demolarii Stelei a fost atunci cand "generalii" au dat-o din mana-n mana pana in strunga ciobanului!

 

M am referit STRICT LA JOCUL ECHIPEI (poti verifica din nou ce am scris), la efectul pe care la avut "stilul Pitruca" asupra stilului DE JOC al Stelei.....nu am mentionat NIMIC de management ul clubului.... dar...nu poti nega faptul ca de multe ori interpretezi ce scriu altii asa cum vrei. Ce ai scris mai sus legat de ce am spus referitor la "efectul Piturca" asupra jocului Stelei este inca o dovada in acest sens!

 

poti sa-i ceri demisia lui Piturca, poti sa afirmi ca est un antrenor mediocru (nu slab pentru ca totusi este singurul antrenor din istorie ce a calificat Romania la 2 campionate europene) poti sa nu-l repspecti pe Piturca dar nu trebuie sa-l jignesti cat a jucat la Steaua si-a facut datoria de atacant fiind golgheter

 

Arata mi un pasaj in care l am jignit?????

xray_rom30.03.2009 17:46
xray

Dupa parerea mea Piturca nu are caracter ,atata ii reprosez ,nu zic nimic despre calitatile lui de selectioner ,a avut si bune si rele ,a fost cam singuru care a reusit ceva cu nationala de tineret.Nu vreau sa plece acuma desi suntem pe penultimu loc in grupa si din cauza lui ,dar daca aceasta calificare nu va putea fi obtinuta (matematic nu ne vom putea califica) atunci ar trebui sa isi dea demisia ,a avut un obiectiv nu a reusit sal atinga AFARA .

Asta cu caracterul e subtire motivata, dar este parea ta si nu poate nimeni sa ti-o schimbe.

In rest, ai dreptate. Cand nu-ti indeplinesti obiectul..OUT, indiferent cum te numesti. In viata nu conteaza ce ai fost si ce ai facut, ci numai ce poti sa faci acum. Dar asta nu inseamna ca trebuie scos in suturi si jigniri pe poarta federatiei si din memoria nationalei si a Stelei(nu ma refer la tine).

 

PS.

Ceea ce nu inteleg multi din cei care dau cu noroi in fostele glorii steliste, unii chiar facatori de texte, ca daca nu existau acei jucatori minunati ca Iordanescu, Hagi, Lacatus, Piturca, etc si antrenorii care au facut ca Steaua sa reprezinte ceva in fotbalul romanesc si european, astazi postau editoriale pe site-ul de la Fulgeru Bragadiru.

crysty1430.03.2009 18:56

Sper sa te inseli...

Harald30.03.2009 19:08
ceri demisia de onoare unei persoane care a fost prinsa trisand la jocuri de noroc??? care onoare?

 

era o vorba care spunea ca viciile sunt constante..

zloty30.03.2009 19:28
era o vorba care spunea ca viciile sunt constante..

sa se duca la casino ,dar cand faci pe james bond cu camera in pachetu de tigari , scuza-ma daca numai om de onoare nu-l consider

xray_rom30.03.2009 19:30
Spui ca il absolv pe Piturca de orice vina? Gresesti iar logica si felul tau de a vedea lucrurile ma uimesc,sincer de la tine asteptam o altfel de opinie,nu vreau ceva favorabil insa ceva mai echilibrata. Ok,asta e!

Atunci cand esti selectionerul nationalei se presupune ca ai cea mai larga paleta de oferte legat de jucatori. Ai de ales dintr-o multime de mediocrii,buni,foarte buni, fotbalisti sau pur si simplu posesori de carnet de fotbalisti. Atunci cand singurul lucru care te domina si nu iti da pace e cat de mult joaca Codrea,spre exemplu,e grav. Se vede de la o posta ca habar nu are ce sa faca cu resursele pe care le are la dispozitie si mai ales cu capitalul urias de sustinere de care s-a bucurat. Daca te numesti selectioner nu ai interese si meschinari cu fotbalistii,daca ai caracter il iei si pe ala de la Avantul Prabusirea din divizia onoare iar daca intradevar ai vreo urma de barbatie in tine le dai peste nas acestor gigei,porumbei si celorlalti ca ei....asta am vrut sa spun stimate coleg. Doar atat.

 

p.s degeaba il aperi pe Piturca,e dovedit faptul ca e antrenor de rezultat si nimic altceva.

Tu nu ai inteles la ce m-am referit. Reciteste, te rog, ce am scris si sunt sigur ca vei realiza.

Aia cu absolvitul era o ironie, pt ca asa reiese din contextul din care te-am citat.

75% din text ai pus mersul prost al nationalei pe seama lui Piturca ca in final sa spui ca nationala este oglinda fotbalului bolnav din Liga 1, ceea ce poate fi adevarat, dar de asta nu mai este vinovat Piturca.

Deci prin deductie logica, cauza mersului prost al nationalei este fotbalul bolnav din Liga 1, baza de selectie si nu Piturca. De asta am spus ca l-ai absolvit pe Piturca de vreo vina.

Asa reiese din ceea ce ai prezentat tu. Eu nu am comentat adevarul sau falsitatea afirmatiilor tale, ci conflictul de inteles asupra vinovatului din expunerea ta:)

Repet, nu am spus ca Piturca este rau sau bun asa cum gresit ai inteles.

 

PS. Hai sa-ti spun printr-un exemplu sa ma intelegi de ce am spus ca filipica ta are inconsecvente in a arata vinovatul.

Un profesor(Piturca) este desemnat(de FRF) sa selecteze dintr-o clasa(campionat+restul lumii) un grup de elevi si sa-i pregateasca pt olimpiada. La olimpiada, dezastru.

Evident ca vinovat este profesorul, asa cum ai spus si tu de Piturca.

Dar daca in final spui ca olimpicii sunt oglinda unei clase de tampiti, deja vina profesorului aproape ca dispare, pentru ca poate exista decat una din 2 variante de vinovatie:

1) Ori elevii sunt normali si buni, dar profesorul slab.

2)Ori elevii sunt timpiti si scoti olimpici din ei ...cand o face plopul mere indiferent daca esti bun sau slab ca profesor.

 

enjoy30.03.2009 20:01

@mariusmihet

o vita Holstein este de regula de calitate, cu caracter si "nepatata", nu poate fi comparata cu mizeriile astea!

xray_rom30.03.2009 20:48
Nationala lui Piturca e bolnava,el ar fii trebuit sa o scape de aceasta boala insa se complace in ea. Este intradevar,in opinia mea, rexlexia fotbalului romanesc insa asta nu inseamna el e mai putin vinovat. Sunt si jucatori care ar da si sufletul din ei sa joace la nationala insa nu sunt luati in seama. DE CE? Pentru ca nu sunt reprezentati de stim noi cine...asta nu o spun doar eu ci marea majoritate a oamenilor. Sunt adevaruri care ne place sa le tinem ascunse pentru ele dor...dor tare!! De dragul a tot ce a facut Piturca pentru Steaua ar trebui sa ne prosternam cu totii? Eu unul nu,restul....fiecare cu turta lui!!!! Daca era antrenor bun atunci trebuia sa schimbe tot,chiar si mentalitatea unor jucatori care vin din fotbalul bolnav de la noi iar atunci puteai sa spui ca, clasa e varza insa profu e tare nene....

Sunt in parte de acord cu tine, dar am si o parere usor diferita. Ca si profesorul la scoala care nu-ti poate da si cei 7 ani de acasa, cred ca nici un antrenor de nationala nu are timpul necesar schimbarii mentalitatilor.Nici nu cred ca isi propune, pt ca ii alege pe cei care au menntalitatea dorita de el.

 

Intotdeauna jucatorul de pe banca sau cel neconvocat va fi mai bun decat cel din teren:)

Oricum, numai cu sufletul nu se face performanta asteptata de noi.Uite la Nicolita.Isi da sufletul pe teren, dar nu e suficient. Selectia trebuie facuta pe valoare sportiva si nu sentimentala.

Evident, fiind numai 25-30 cei alesi, din vreo 2-300, suspiciuni si nemultumiri vor fi si daca Sfantul Petre ar fi selectioner:)

 

Sa-ti mai spun ceva.Pana si nemultumirea, a noastra, a lor este un factor de progres.:)In rest nimic nou sub soare. De mii de ani suntem mereu nemultumiti pe toti si pe toate.Fiecare generatie a avut societatea ei bolnava...si cand credea ca a vindecat-o...au venit copii ei sa o vada tot bolnava:)Nemultumirea genereaza dorinta de schimbare, iar schimbarea inseama progres si nu plafonare.

 

Fotbalul, daca este bolnav, nu-l vindeca un om, indiferent cum se numeste ala. Tine de sistem si autoreglarea lui, nu de o vointa sau o dorinta individuala.

danimarcu30.03.2009 21:57
Salutare!

 

Piturca nu e un antrenor slab, chiar ai dreptate e execrabil, e cel mai slab antrenor din fotbalul romanesc!!!!CE a facut ca jucator? A fost vreun Hagi, sau Lacatus, sau Boloni, sau stiu eu cati alti stelisti si nu numai putem da drept exemplu?A fost ?Nu nici cum a fost un pomanagiu, statea la pomana, tot timpul, a dat golul acela rusinos cu spatele , a-ti uitat?

Vorbesti prostii!

In primul rand nu vad legatura intre fotbalistul si antrenorul Piturca...

In al doile rand,sunt gramezi de antrenori mai slabi decat el in Liga 1.

Despre fotbalistul Piturca,pot sa spun ca nu a fost un geniu,dar a dat goluri memorabile si a avut un rol important in castigarea CCE despre care iti place sa iti amintesti cu mandrie...

Golul acela cu spatele de care vorbesti a fost de fapt dat cu ceafa,si a mai fost si anulat pe nedrept,in meciul Galata-Steaua 1-1.Si de ce ma rog crezi matale ca a fost rusinos un gol care nici macar nu a fost validat ? :thumbdown:

Piturca trebuie sa plece.Asta e clar.Romania nu joaca nimic,selectia se face pe pile, etc.E clar ca e timpul ca la Nationala sa vina ori un antrenor tanar(Dan Petrescu, poate Hagi),ori unul mai experimentat,dar musai strain!Unul care sa nu mai faca ceea ce comanda impresarii sau ferefeii.Piturca nu poate reconstrui nimic,mentalitatea lui nu se mai schimba.

Totusi,nu merita sa fie improscat cu noroi...

xray_rom31.03.2009 00:47
M am referit STRICT LA JOCUL ECHIPEI (poti verifica din nou ce am scris), la efectul pe care la avut "stilul Pitruca" asupra stilului DE JOC al Stelei.....nu am mentionat NIMIC de management ul clubului.... dar...nu poti nega faptul ca de multe ori interpretezi ce scriu altii asa cum vrei. Ce ai scris mai sus legat de ce am spus referitor la "efectul Piturca" asupra jocului Stelei este inca o dovada in acest sens!

 

Acum esti tu tendentios:) Sincer,nu te-am interpretat. Pur si simplu am spus care este si parerea mea de unde a inceput declinul Stelei si ca joc si ca management, asa cum si tu ti-ai spus-o pe a ta. Desi nu sunt de acord cu ea, o respect!

 

Acum ca nationala schioapta, prea il vopsim pe saracul Piturca in fel si ... stil. A ajuns un dusman al poporului microbist. Acelasi popor care-i aclama calificarile si victoriile. Mai mult, vad ca nu mai este Becali "groparul" Stelei, ca i-a luat fata Piturca:)

 

Pentru Piturca performantele vorbesc si nu noi. In istoria fotbalului romanesc Piturca va ramane antrenorul care a calificat nationala mare la 2 turnee finale si pe cea mica la 1. Punct! In rest, "stilul Piturca" prost sau bun, "barbugiu", etc raman pentru chibitzat pe forum sau la o tabla-n Cismigiu:)

Calificarea Stelei in sferturi, in semi-finala UEFA si apoi dupa 10 ani in CL are si amprenta lui Pitzi pe ea...cu stilul ala pe care-l infierezi tu acum:)

 

Am mai spus-o undeva mai sus. Este corect! Trebuie sa plece de la nationala daca nu isi indeplineste obiectul! Si 99,9999% nu-l indeplineste.

Ca Lacatus, care a facut greseala sa se reintoarca la Steaua in plin conflict suporteri vs Becali si Piturca s-a ambitionat sa mai ramana la nationala dupa turneul final, desi lumea a inceput sa-l conteste. Presa a facut si ea paiele pentru foc, inventand scandaluri la nationala, etc. Le stii prea bine. In atmosfera de rahat din federatie si din jurul nationalei, calarita cu nesimtire si minciuni de presa sportiva si de scandal, este clar ca nu se poate face performanta.

Ca un facut, mai toate erau nascocite inaintea meciurilor. Ultima facatura, presupusul scandal cu Mutu din ajunul meciului cu sarbi.

 

Piturca trebuia sa plece invartindu-se! Pierduse si presa si o parte semnificativa din suporteri.

 

Dar asa este in viata. Gresesti, platesti!:)

campion_european31.03.2009 11:13
Salutare!

 

Piturca nu e un antrenor slab, chiar ai dreptate e execrabil, e cel mai slab antrenor din fotbalul romanesc!!!!

CE a facut ca jucator? A fost vreun Hagi, sau Lacatus, sau Boloni, sau stiu eu cati alti stelisti si nu numai putem da drept exemplu?A fost ?Nu nici cum a fost un pomanagiu, statea la pomana, tot timpul, a dat golul acela rusinos cu spatele , a-ti uitat?

Ce anume sa ne mai arate? In lipsa lui Goian, l-a bagat pe Radoi mijlocas si am luat 2 goluri, dupa care l-a schimbat in fundas, dar era prea tarziu deja.

Pe Max Nicu, desi chiar jucatorii sperau sa-l vada in teren l-a lasat balta!!! Ca sa nu mai zic altceva ca ma ia batul cand ma gandesc la cat e de bun.

AFARA CU EL SI CU CEI CARE L-AU ADUS!!!! SA-I PLATEASCA EI CLAUZA DE 200000 EURO!

Nu barbugiul a calificat echipa/echipele de care spui, ci doar jucatorii, valoarea pe care o au ca jucatori si ca oameni. S-a si vazut inca odata:Pasa Mutu, Gol Marica. Executia tehnica a golului 2 de catre Mutu si golul lui Stoica, nu va e clar de valoarea jucatorilor?Nici acum?

Stoica a dat autogol, asta nu arata valoare, arata lipsa de experienta, au gresit si altii mai mari ...

 

 

Tinere domn, Piturca a jucat la Steaua 5 sezoane si a inscris 137 de goluri. Daca tot l-ai comparat cu Lacatus, acesta din urma a jucat 14 sezoane si a inscris 98 de goluri. Cam 'uriasa" diferenta, nu-i asa? Bine acum o sa-mi zici ca au jucat pe posturi diferite si asa si este dar oricum Piturca ramane al doilea marcator din istoria Stelei dupa Puiu Iordanescu. Ce as mai vrea si eu un "pomanagiu" d-asta acum la echipa......Ar merge ca uns. Fata de clubul nostru si-a facut datoria cu varf si indesat. In rest...nu imi sta in fire sa pun verdicte clare"e beton" sau "e varza" dar inclin sa cred ca e foarte limitat. Adica maximul la atins prin calificarea la Europene si prin finala jucata cu tineretul. Este clar timpul sa plece imediat dupa meciul cu Austria indiferent de rezultat

 

 

@moderatori: schimbati ora de incepere a meciului cu Gloria. Va incepe la 18:30

Virgil31.03.2009 11:23

"Pițurcã trebuia dat afarã dupã înfrângerea cu Lituania, acum e prea târziu. Ar trebui sã plece singur, dar e prea nesimțit" - Ionel Ganea fost internațional

crysty1431.03.2009 11:32

In sfarsit unu' care spune lucrurilor pe nume...de fapt asa e Ganea.

cristian8631.03.2009 12:08

Pitzi a fost un atacant exceptional,

un antrenor mediu spre bun,

dar timpul lui a trecut ...

MoWeed31.03.2009 12:36

A declarat astazi ca nu va pleca oricare ar fi rezultatul cu Austria. Onoarea nu conteaza pentru el...

Gica Chioru31.03.2009 14:36

Cat tembelism, cica demisie de onoare... Auzi, daca are onoare isi da demisia... cat jigodism e in tara asta, cata ipocrizie... numai jeguri. Daca FRF vrea antrenor nou sa-l demita. Ce inseamna poorcaria asta? Inteleg sa-l santajeze jigodiile de la FRF dar voi? Ce sula lu Hector va cacati voi in pantaloni ca sa-si dea ala demisia daca are onoare? cand a calificat Nationala cu un lot de rahat si a castigat 10 milioane cum a fost? Sa plateasca FRF-ul si sa-l demita, nu va mai cacati pe voi atat.

xray_rom31.03.2009 15:37
Cat tembelism, cica demisie de onoare... Auzi, daca are onoare isi da demisia... cat jigodism e in tara asta, cata ipocrizie... numai jeguri. Daca FRF vrea antrenor nou sa-l demita. Ce inseamna poorcaria asta? Inteleg sa-l santajeze jigodiile de la FRF dar voi? Ce sula lu Hector va cacati voi in pantaloni ca sa-si dea ala demisia daca are onoare? cand a calificat Nationala cu un lot de rahat si a castigat 10 milioane cum a fost? Sa plateasca FRF-ul si sa-l demita, nu va mai cacati pe voi atat.

Fa-ti repede testamentul. Vei fi executat fara sentinta!:))))

 

Mi-a placut ce ai spus. Asta este adevarul!

Bantuie ipocrizia de a cere cuiva sa renunte la 1 mil de E, cand s-ar iesi in strada, cu furci si topoare, pentru 100 RON in plus la leafa:))

 

In lumea civilizata spre care tindem, niciodata un antrenor nu-si da demisia. Ori este demis, ori cad la intelegere si se incheie cu acordul ambelor parti. Multi antrenori s-au imbogatit din ... demiteri:))

Asa cum angajatorul se protejeaza, prin clauze, sa nu fie lasat balta si angajatul se protejeaza sa nu fie la toanele angajatorului.

Onoare intra in discutie NUMAI in cazul unui "gentleman's agreement". Esenta unui gentlemen's agreement este aceea cã se bazeaza pe onoare al parților pentru împlinirea sa, mai degraba decat sã fie in vreun fel executoriu.

piturca200231.03.2009 15:37
Cat tembelism, cica demisie de onoare... Auzi, daca are onoare isi da demisia... cat jigodism e in tara asta, cata ipocrizie... numai jeguri. Daca FRF vrea antrenor nou sa-l demita. Ce inseamna poorcaria asta? Inteleg sa-l santajeze jigodiile de la FRF dar voi? Ce sula lu Hector va cacati voi in pantaloni ca sa-si dea ala demisia daca are onoare? cand a calificat Nationala cu un lot de rahat si a castigat 10 milioane cum a fost? Sa plateasca FRF-ul si sa-l demita, nu va mai cacati pe voi atat.

asta inseamna sa te uiti prea mult la stiucan si radulescu

Harald31.03.2009 18:07
Fa-ti repede testamentul. Vei fi executat fara sentinta!:))))

 

Mi-a placut ce ai spus. Asta este adevarul!

Bantuie ipocrizia de a cere cuiva sa renunte la 1 mil de E, cand s-ar iesi in stada, cu furci si topoare, pentru 100 RON in plus la leafa:))

 

In lumea civilizata spre care tindem, niciodata un antrenor nu-si da demisia. Ori este demis, ori cad la intelegere si se incheie cu acordul ambelor parti. Multi antrenori s-au imbogatit din ... demiteri:))

Asa cum angajatorul se protejeaza, prin clauze, sa nu fie lasat balta si angajatul se protejeaza sa nu fie la toanele angajatorului.

Onoare intra in discutie NUMAI in cazul unui "gentleman's agreement". Esenta de un gentlemen's agreement este aceea cã se bazeaza pe onoare al parților pentru împlinirea sa, mai degraba decat sã fie in nici un fel executoriu.

 

ai dreptate in ce spui aici cu gentleman's agreement, dar mai exista si antrenori care isi dau demisia dupa o infrangere rusinoasa a echipei. Cred ca aici onoarea e mai degraba fata de suporteri, nu fata de "federali" cu care are contract.

Marius31.03.2009 19:03
ai dreptate in ce spui aici cu gentleman's agreement, dar mai exista si antrenori care isi dau demisia dupa o infrangere rusinoasa a echipei.

 

Ce exemple ai?

 

Si o infrangere la un gol diferenta suferita in fata Serbiei nu e rusinoasa. Putem aduce in discutie meciul cu Lituania, insa eu continui sa cred ca a fost un accident, dovada parcursul ulterior al balticilor

Hassan31.03.2009 19:28

Piturca nu are onoare, o stim din '99 cand ne batea capul cu mitrita falemi linkar etcetcetc si pusesem noi pancarta aia cu "seceta de 4 ani" sau cat erau si tot nu se prindea sa plece nemernicul..

 

Despre jucatori/valoare etc este foarte clar ce s-a intamplat, sunt identici aproape jucatorii care au fost la Europenele din 2006. Singura diferenta e ca de atunci, cand erau cat de cat in forma, mai mult de jumatate au ajuns rezerve la echipele lor de club de mijlocu clasamentului italian, divizia B din Franta sau coada clasamentului din Germania/Spania. Sau, sunt numiti de ziarele germane "cel mai scump si dezastruos transfer facut vreodata de o campioana"

 

In campionatul intern se joaca cum se joaca (vezi dorel Stoica si f.costea titulari vai ce bine au jucat), deci din urma n-are cine sa vina si sa se bata cu jucatori care joaca totusi la echipe mult mai valoroase din Europa

 

Vina lui Piturca, o stie toata lumea, este fixismul. el are niste principii, si niste jucatori, la care nu renunta nici mort-copt. Cred ca, chiar si cu un picior rupt si morti de beti, codrea, cocis, rat, marica ar fi titulari! Avem o linie de mijloc fixata si 10 ani de-acum incolo daca ramane el antrenor, dar nu domne, el il schimba pe Banel cu Florin costea (zero absolut in meciuri internationale cu miza) extrema dreapta....bravo mai!

 

In timp ce se intampla toate astea, un baiat care joaca la liderul la zi al Bundesliga, cu mult prea mult bun simt, sta la cozi prin 2 ambasade, depune un juramant in pripa, isi face in urgenta o tona de acte, si vine la nationala. Aici intra in plin in bisericute, interese, n-are nici un prieten dar macar se amageste cu gandul ca va juca pentru tara lui, pentru care a facut toata tevatura asta...\

 

Dar, dupa ce "ochiul lui piti" isi da seama la antrenamente de ce nu si-a dat seama toata presa germana si antrenorul liderului Hertha Berlin, acest baiat se trezeste singur in vestiar la Constanta, cautand de nebun un tricou pe care nimeni nu i l-a pregatit, nici macar nu l-au anuntat ca nu e pe banca. Se duce trist la tribuna oficiala, neinvitat de nimeni. E prea simtit ca sa zica ceva, astfel incat mama lui care stie ce a insemnat toata nebunia cu actele ii bate obrazul aceluiasi Piturca in presa....

 

Bine ai venit in Romania, Max Nicu. Fa-ti un bine si refuza sa intri in teren cu Austria, pleaca acasa si evolueaza in Mannschaft. Ei te merita mai mult...

 

La revedere, Victor Piturca. Nu vei demisiona dar vei fi demis din cauza incompetentei tale. Sper sa ajungi la vreo rivala de-a noastra sa o nenorocesti....

 

 

 

xray_rom01.04.2009 06:50
ai dreptate in ce spui aici cu gentleman's agreement, dar mai exista si antrenori care isi dau demisia dupa o infrangere rusinoasa a echipei. Cred ca aici onoarea e mai degraba fata de suporteri, nu fata de "federali" cu care are contract.

Spune-mi unul si-l mananc pe paine:)

«12»