FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

De la lume adunate și-n catrene prelucrate. (14)

fcsteaua.ro25.03.2009 14:12

Marius Lãcãtuș: "De-abia la finalul returului vom vedea dacã vom fi clasați pe un loc rușinos."

 

La finalul de retur,

Rupți în coate și în... dos,

Uitându-ne prin prejur,

Vom lãsa ochii în jos...

 

 

Gigi Becali: "Eu ma nevoie de conducãtori ca Corleone."

 

Ca Corleone sã conduci,

Cã calea ți-e deschisã larg,

Ca comandant, mai sus sã urci,

Ca cãpitanul pe catarg...

 

 

Gigi Becali: "Miticã a reușit sã fie exact cum nu sunt eu: blând ca prumbelu' și șiret ca un șarpe."

 

El, blând ca porumbelu', șiret ca șarpele,

Tu, prost precum o oaie, codoș ca babele,

Tot dând cu oiștea-n gard, îți faci viața un chin,

ªi faci spume la gurã, precum un babuin...

 

 

Gigi Becali: "Când faci o faptã bunã, Dracu' înnebunește, face clãbuci."

 

A-nnebunit Aghiuțã,

Dumnezeu deloc nu-l cruțã,

Cã-i trimite în infern,

Un cioban oligofren...

 

 

Gigi Becali: "Nu vreau sã mã bag, pentru cã e orgoliul lui Marius. Dar dacã mã bag eu, câștig absolut toate meciurile pânã la finalul returului. Nu sã mã bag la tacticã sau așa, doar sã îi dau foaia cu titularii."

 

Dã-i lui Marius numa' foaia,

Fã "Fiara" blândã ca oaia,

Iar în caz cã te ignorã,

Intrã Argãsealã-n horã...

 

 

Gigi Becali: "M-am ales cu un dosar penal din participarea în Champions League. Am sã fac bine Stelei, dar în alt mod. Nu vreau sã mai risc banii mei. M-am ales numai cu înjurãturi: **** Becali, **** Becali și sã plece din Ghencea, numai așa mi-au spus."

 

Gigi nu-și riscã arginții,

Dar nu știe cum sã spuie,

Nu-i un as într-ale minții,

ªi e sãtul și de ****...

 

 

Gigi Becali: "Nu am crezut cã este un cuvânt așa porcos, de aceea am zis sã îl reproduc în direct pe post. ªtiam cã se uitã și copii, dar am zis sã îl zic așa cum e el."

 

Nu e cuvântu' porcos,

Cât e Gigi urduros,

Spus de el, nu-i o insultã,

Nici naiba nu-l mai ascultã...

 

 

Gigi Becali: "Când aveam patru ani, tata a lãsat sticla de vin roșu pe masã și s-a culcat. A uitat sã o bea și a rãmas pe masã. Eu am luat-o și hap, coma alcoolicã."

 

Peisaj bucolic,

C-un cioban alcoolic,

Ce-a cãzut în comã,

Înecat în vomã...

 

 

Gigi Becali: "Toatã familia plângea. A venit doctorul si a zis: >. Mi-a facut o injecție, mi-am revenit și de atunci nu mai îmi place bãutura."

 

Doctor de-aș fi fost, parol,

Te injectam cu formol,

Fãceam și țãrii un bine,

Scãpa și Steaua de tine...

 

 

Dorinel Munteanu: "Nu știu ce a gândit Mirel Rãdoi când a semnat cu Al Hilal."

 

Nu știm ce-a avut în cuget,

Cã de-am ști, n-am tãinui.

O fi vorba de buget?

Putem, totuși, bãnui...

 

 

Mirel Rãdoi: "Nu se putea sã am și bani mulți și performanțã și sã fiu și la mine acasã."

 

Banii ghiotura îți vin,

Performanțe? Mai puțin.

Asta-i viața, ca maneaua,

Unde-s bani îți faci safteaua...

 

 

Dorinel Munteanu: "Aveți mare grijã când vã alegeți patronii!"

 

E nebunu' din Pipera,

Mai e Borcea, hahalera,

Copos, Jean, sau Porumboyu,

Poate Marean, garoiu'?

 

 

Cornel Penescu: "Am împãrțit frãțește punctele cu fratele Gigi."

 

Tu le-ai împãrțit frãțește,

Gigi rãu te suduiește,

Cã l-ai ars la mãmãligã,

A pierdut trenu' de Ligã...

 

 

Sport. Ro: "Cum îi facem pilaf sârbesc? Cu Mutu-tei și cuptorul la Max-im! :)"

 

Cum facem pilaf sârbesc?

Trebuie sã silabisesc:

Mu-tu-tei cup-tor Ma-xim,

Treaba-i nașpa: O pãțim!

 

 

Cãtãlin Tolontan: "CCA pedepsește arbitrii pentru cã au dormit la mãnãstire și nu la hotel. Alexandru Tudor a fost anunțat ieri de cãtre șeful arbitrilor cã va fi reținut de la delegãri pentru cã a înnoptat la Mãnãstirea Tismana, înaintea meciului Pandurii - Brașov."

 

Tudoricã zis Brad Pitt,

A înnoptat la un schit,

Peste noapte, a stat sã-nchine,

Cu diverse angeline...

 

 

Pro Sport: "Dinamoviștii îi ironizeazã pe steliști! Borcea și Dãnciulescu dau tonul distracției!"

 

Pe strada ªtefan cel Mare,

Niște conducte sunt sparte,

Din ele țâșnește-n zare,

Doar umor de calitate...

 

 

Sport. Ro: "Turcu se mutã în Mangladeș. Unde e Mangladeș?"

 

Mangladeșul ancestral,

Îl simțim subliminal,

Omu', cã-i român sau turc,

Dã cu mangla la ciubuc...

 

 

Pro Sport: "Dacã nu merge în Ligã, Borcea taie în carne vie! Se pregãtește revoluția din ªtefan cel Mare!"

 

Revoluția caninã,

Poate fi numai benignã,

O manea, un kitsch, un râs,

Pe șleau spus: Un MARE fâs...

 

 

Fathi Taher: "Acum am venit la birou și nu mai sunt la curent cu nimic. Trebuie sã îl duc pe Copos la un doctor, sã vãd ce e în capul lui..."

 

Sã-l duci la veterinar,

Pe coțcarul cofetar,

Chiar de ești de-aceeași teapã,

Copos o sã-ți tragã țeapã...

 

 

Fathi Taher: "Nu pot spune ce o sã se aleagã de Rapid, pentru cã nu știu ce e în capul acestui om! O sã stau în seara asta (n.r. - asearã) pânã târziu, ca sã mã reobișnuiesc cu fusul orar, probabil cã mã voi întâlni și cu Copos."

 

E cam complicat cu fusu',

Greu, pân' te obișnuiești,

Cu Taher e râsu-plânsu'

De când umblã prin ghiulești...

 

 

GSP: "Fostul fotbalist Octavian Popescu îi acuzã pe Sandu și pe Dragomir cã au primit câte un ceas de firmã de la Marian Iancu."

 

Le-a dat doar ceasuri de firmã?

O donație infirmã!

DeJabba guițã grasu'

ªi vrea sã le sune ceasu'...

 

 

Ionuț Lupescu: "Nu suntem o federație ostilã Timișoarei."

 

Nu sunteți lupești ostili,

Ci doar kassailoți docili,

Nu sunteți nași mafioți,

Sunteți ca niște pruni copți...

 

 

Sport. Ro: "S-a terminat cu pantalonașii mulați și bluzițele scurte. La Australian Open,jucãtoarele care vor încãlca regulile stabilite de organizatori, vor fi nevoite sã bage serios mâna în buzunar.Cine se îmbracã prea provocator, va plãti o amendã de o mie de euro."

 

S-au pus pe destrãbãlate,

Vor fi, musai, sancționate,

Numa' un lucru clar nu-i:

Mâna-n buzunarul cui?

 

 

Sport. Ro: "Un doctor din Brazilia a descoperit rețeta succesului. El le-a prescris fotbaliștilor Viagra, pentru a le îmbunãtãți performanțele sportive. Are și o explicație logicã (?) - "Viagra îmbunãtãțește circulația sângelui"."

 

Doctorașul carioca,

Fãcut seara, la apel,

Prescrie Viagra moca,

Sã-ncercãm și la Bãnel...

 

 

Maria Andrieș: "E și prima dovadã concretã, palpabilã ca o bancnotã, cã șefii Stelei au revenit la gânduri mai puțin musculoase în ceea ce privește publicul."

 

Tot palpând numa' bancnote,

Cu gândul la mușchiul tare,

ªi când scrii, ai doar marote,

Le mai pubilci și prin ziare...

 

 

Sport. Ro: "Campania Þarã, Þarã, vrem fundașe și-a gãsit câștigãtoarea! Ne-ai arãtat cã prietena ta are spate! Ne-ai trimis fotografii cu fundul ei de femeie frumoasã și ai participat la cel mai sexy concurs de pe internet. Mii de fani au votat-o, iar noi ți-o prezentãm acum!"

 

Þarã, Þarã, vrem fundașe,

Mai focoase și golașe,

Þarã, Þarã, Românie,

Am votat: PORNOGRAFIE!

 

 

Sport. Ro: "Cursa anului în Germania! Mai multe femei au încins zãpada dupã ce s-au dezbrãcat și s-au bãgat la o cursã cu sãniuțele. Evenimentul a atras mii de oameni."

 

Oamenii-s ca muștele,

Toantele-s gãluștele,

Unde-s adunați cu mii,

Încep toți a bâzâi...

 

 

Sport. Ro: "INCREDIBIL! Un arbitru din România s-a C... pe el în timpul meciului! Câțiva spectatori inspirați au filmat în timpul unui meci din divizia județeanã imagini senzaționale!"

 

Dupã OZN-uri, monștri,

Tot contemporanii noștri,

Produc imagini și șocuri,

Chiar și mostre, pe alocuri...

 

 

Sport. Ro: "Maimuțele au învãțat sã meargã pe bicicletã! S-a întâmplat într-o provincie din China, unde s-a organizat o cursã în care maimuțele pedaleazã de mama-focului."

 

Asta s-a-ntâmplat în China,

România, bat-o vina,

Are maimuțe-n prostie,

La guvern, președinție...

 

 

Dumitru Dragomir: "Trebuie sã fim mândri cã suntem contemporani cu Mutu."

 

Dupã douã mii de ani,

Toți vor suspina mocnit,

Cã n-au fost contemporani,

Cu junele prãfuit...

 

 

Dumitru Dragomir: "Nicu ãsta e ca Miticã, nume de țãran român, de grãjdar."

 

Azi grãjdarii au merțane,

ªi gagici cu silicoane,

Tot țãranu' are-n gând:

Vrea teren, nu vrea pãmânt!

 

 

GSP: "România, o Argentinã mai sãracã."

 

N-avem nici tango, nici pume,

Avem manele cu spume,

N-avem nici pe Maradona,

Doar pe Borcea, primadona...

 

 

Emerich Ienei: "Oli a fost singurul antrenor care a reușit sã se impunã în fața lui Becali. Marius este feblețea mea și cred cã are un caracter puternic, dar nu știe sã-și impunã punctul de vedere în fața patronului."

 

"Oli" știa sã o scalde,

Cã avea buzele calde,

Ciobanu' atât îți cere:

Sã-i pupi punctul de vedere...

 

 

 

Cristian Ionuț

(LDS)

ultrash25.03.2009 17:58

foarte tare! numai ca, facem si noi haz de necaz ca in rest echipa avem, fotbal jucam...toate bune si frumoase

Tupac Amaru25.03.2009 18:43

Foarte tari, bravo!!!!!!!!!!!!!

enjoy25.03.2009 19:58

apropo' de ultima strofa:

dupa ce i l-ai pupat,

pe de-a-ntregul te-a scuipat!

blackkanibus26.03.2009 10:37

Excelent !!!!!!!!!

xray_rom26.03.2009 19:32

Misto!(vorba lui Irinel Columbeanu)

 

Ca tot e coltul vesel, am o intrebare(retorica) pentru lumea stelista care populeaza acest site.

Daca la noi patronul e cioban, managementul de rahat, antrenorul slab, echipa sub orice critica si fara transferuri in iarna, cum va explicati ca CFR-ul, atat de laudata si pe aici, cu patron smart, management profesionist, antrenor "de clasa", echipa de CL, transferuri muc si sfarc, a cam devenit ciuca batailor?

 

Aceasi intrebare e valabila si in cazul lui Poli Timisoara, care a facut si ea in iarna transferuri "traznet.

 

Parafrazand o reclama cu Matache macelaru..."Eh, fotbalul asta nu-i asa de simplu cum il mananca unii pe painea virtuala":)))

Azzido26.03.2009 19:34

foarte amuzante :D

gio_stgloria26.03.2009 21:05

Bravo LDS !

KERATOCONUS26.03.2009 22:56

"Da-i lui Marius numa' foaia,

Fa "Fiara" blanda ca oaia,

Iar in caz ca te ignora,

Intra Argaseala-n hora"...

 

 

nu e de ras...e de plans :(