Continuãm seria interviurilor pe care autorul acestei rubrici le ia prin mijloace specifice, numai de el știute. Acum a venit rândul domnului - tovarãș - administrator - delegat - procuror - antrenor - istoric - filosof - moderator TV, misterul Kornel Dinu sã rãspundã tirului de întrebãri indecente - impertinente, adresate la foc automat:
Aveți timp, nu vã grãbiți?
Rãspundeți-ne și nouã,
La o întrebare, douã...
-Trecutul incontestabil
Este totuși imuabil,
Nu-mi mai spuneți procuror
Sunt un simplu antrenor...
-Eu vã știu de procuror,
Mai puțin de antrenor,
Mister, filosof, manager,
Timpanul și ochiul ager...
-Mai am printre pasiuni,
Nu de-acum, ci de ani buni,
Sunt istoric, studiez,
Printre cãrți mã relaxez.
ªtiu totul despre gepizi,
Despre daci, despre druizi,
ªtiu trecutul ancestral,
ªtiu totul despre fotbal.
Sunt deasemeni filosof
În acest fotbal amorf,
De pe vremea lui Garrincha
Tot filosofez cu mingea.
Moderez emisiuni,
Nu degeaba, pe bani buni,
Între douã rezumate
Epatez moralitate.
-Noutãți din KGB?
-Asta treaba ta nu e,
Dar de te intereseazã,
Îți spun: Bãieții vegheazã...
-Pe Nelu-n '89,
Mai cu una, mai cu douã,
L-ați dus la televiziune
Sã prosteascã o națiune...
-Când primești ordin de sus
Nu mai ai nimic de spus,
Am luminat România,
Aducând democrația!
-Ce-ați fãcut în '86?
-Ghionturi și fracturi de oase,
Chiar nu m-am uitat la meci,
Anchetam oameni la beci...
-Domnu' Borcea ce mai face?
-Mai mereu stã ca pe ace,
Sunã arbitri, observatori,
Președinți, conducãtori...
-Dar nea Turcu Vaslicã?
-Merg la el, la una micã,
Are un restaurant,
E un tip foarte galant.
-Dar de Walter, fostul Bușcã?
-Acuma îl cheamã Hrușcã,
Exact ca pe cântãreț,
E un tip foarte isteț...
-Nicu Badea ce mai zice?
-Se ocupã de matrice,
Are totul pe dischetã,
E un Bill Gates cu cașchetã.
-De scandalul cu maneaua?
-Nu vreau sã vorbesc de Steaua...
Ne tot roade permanent,
Coșmarul omniprezent...
-Dar de Lajos, fluierașu' ?
-Asta e treaba lui Nașu',
El, cu Lupescu și Prunea,
Degeaba vorbește lumea...
-În Ligã unde jucați?
Unde veți fi sinistrați?
La Cluj sau la Piatra-Neamț?
Groapa voastrã-i doar un șanț...
-Mircea-i la UEFA-n bord,
Vom obține un acord,
O dispensã de la lege,
Platini va înțelege...
Dãm puțin cu var lavabil,
Stadionul e valabil,
Cu mopul și gãletușa,
Imediat e gata șușa...
-Aveți și funcții concrete,
La echipa de cașchete?
Nu știu exact cum se cheamã...
Sunteți bãgãtor de seamã?
-Îl supraveghez pe Rednic
Care nu-i așa de vrednic,
La transferuri sunt atent,
Sunt un tip polivalent...
-ªtim cã ați fost antrenor,
Ați lãsat-o mai ușor,
V-a jucat tare rãu festa
Meciul ãla cu Foresta...
-Astfel de insinuãri
Le consider provocãri,
Poți sã crezi cã mã ascund,
Dar prefer sã nu-ți rãspund...
-Nu vreau sã insinuez,
Dar vreau sã subliniez,
Ca orice dinamovist,
Sunteți doar un loser trist.
Sunteți eternii frustrați
De ratare posedați,
Vã bat orice albanezi,
Pescari sau elfi suedezi.
-Ce vorbești e incredibil,
Mã faci puțin irascibil,
Dinamo e perlã rarã,
Suntem unicat în țarã!
Noi suntem istorie
Zeci de ani de glorie,
Optsprezece campionate,
Doișpe cupe câștigate!
-Cunoaștem istoria...
Totuși, unde-i gloria?
Ați fi fãcut un "tezaur"
Numai din ghete de aur...
Golgheteri ce-ați fabricat
Pe francezi i-ați speriat,
Luați aurul în draci,
Mai sã îi lãsați sãraci...
Acum ne zâmbiți din iarbã,
Din cãrți puse pe tarabã,
Vã dați cerberi ai dreptãții
Voi, clubul securitãții!
Luați titluri, luați cupe,
Iar apoi filmul se rupe,
Europa nu-i alean,
Nu-i Lajos sau Corpodean.
-Nu mai am ce discuta
Domnule, cu dumneata,
Îți spun clar, ultima oarã:
Dinamo-i iubitã în țarã!
- ªtim cât de iubiți sunteți
Ca moarea de castraveți,
Cum place omului ciuma,
Cum iubește frunza bruma...
Douã hiene pe blazon,
O groapã, nu un gazon,
Trecut fals, prezent trucat,
Un viitor de... aur!
Cristian Ionuț
(LDS)
