"Frumos meci Romania - Cehia 2-0"...Dar parca a lipsit ceva...Tot nu va dati seama?...Din teren au lipsit jucatorii echipe campioane, mai exact Dica, Ghionea si Oprita...Nici macar unul dintre cei 3 nu a jucat nici macar un minut...De ce oare?
Cum stim cu toti Piti este certat cu Jiji si cu Radoi, dar oare atata ura are in el incat sa nu inceapa sau macar sa introduca 5 minute un jucator al Stelei???
De ce Ogararu nu este convocat, atata timp cat Contra nu se mai ridica la nivelul unui jucator de nationala(macar rezerva sa fi fost Ogararu)...De ce este preferat Tamas daca Steaua are cea mai buna aparare si Dinamo una din cele mai slabe???De ce este titular Florentin Petre cand noi aveam nevoie de o echipa solida, pentru a face fatza unei echipe si mai solide?De ce la lotul de tineret Plesan si Zicu mai sunt convocati atata timp ca nu dau randament, Zicu ratand din 4 metri si Plesan care nu a jucat nimic, mai rau, a incurcat echipa?
Inteleg, Radoi este la cutite cu Piti, Piti este certat cu Jiji, dar asta nu inseamna sa fie tratati toti jucatorii Stelei la fel din cauza acestor probleme...
si intrebarea fundamentala apare...De ce la nationala majoritatea celor convocati si titularizati au legatura cu Dinamo sau cu cei din conducerea lui Dinamo in frunte cu Giovanni???Oare Piti sa impacat cu Giovanni???Oare Piti vrea sa se razbune pe Steaua???Oare Steaua nu are jucatori care sa fie titulari la nationala???Oare sa fie un complot impotriva Stelei???
Nationala a jucat un fotbal bun in meciul cu Cehii, deci nu am de ce sa critic echipa facuta de el, dar oare nu avea loc in primul 11 sau macar introdus pe parcursul meciului un jucator de la Steaua???Oare daca juca Dica, Oprita sau Ghionea nu castigam meciul cu Cehia?Argumentul lui Piti(daca va fi intrebat)va fi scorul 2-0 si jocul bun al echipei, a facut singura echipa care ar fi putut invinge Cehia, dar poate sa ne asigure ca nu castigam daca juca unul dintre Stelisti???Totul este posibil...dar la fel de bine putea fi si 3-0 sau 4-0 daca jucat unul dintre Stelisti...totul este posibil cum am mai zis...
Intrebarea este...De ce Stelisti nu sunt vazuti bine la nationala???Nici pe vremea lui Iordanescu, nici acum cu Piti, si doar amandoi au jucat si au antrenat la Steaua...Oare sa fie ei singurii care hotarasc asta?Sau sa fie "Nasu'"?Sau Giovanni?Sau pur si simplu Steaua nu are jucatori cu valoare de nationala???
Voi ce credetii???
