FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

In FRF dreptatea se imparte cu doua masuri

fcsteaua.ro06.03.2009 06:48

Principiul de baza al Justitiei, este acel principiu moral avand ca esenta conformitatea cu adevarul. Aceasta in teorie, pentru ca in practica moralitatea este incalcata de comisiile Federatiei Romane de Fotbal. Acea institutie care ar trebui sa stabileasca linia moralitatii in intregul fotbal romanesc.

Concret, in timpul partidei de fotbal dintre Steaua Bucuresti si FC Vaslui, disputat vinerea trecuta, arbitrul Ovidiu Hategan a comis o serie de erori, care au nemultumit foarte tare tabara Stelista. De la suporteri la jucatori, de la antrenori la conducatori.

 

Printre altele "centralul" a permis jocul dur al vasluienilor, soldat la finalul celor 90 de minute de joc cu doi jucatori stelisti accidentati. I-am numit pe Bogdan Stancu si pe Ghionea.

A acordat usor un galben lui Toja, ceea ce a condus la eliminarea sa de pe teren in urma primirii unui nou cartonas galben.

Nu a acordat cartonas rosu lui Pavlovici de la Vaslui, care l-a lovit cu cotul in figura pe Stancu la o saritura la cap. Acestea fiind printre cele mai grave erori, cele marunte fiind mult mai dese.

 

Pentru prestatia sa a primit de la clubul organizator, baremul de 5.340 lei! 53.400.000 in lei vechi pentru a-si bate joc pur si simplu joc de echipa noastra!

La sfarsitul jocului, desi stia ca se va alege cu o sanctiune, antrenorul Marius Lacatus, s-a apropiat de arbitru si i-a imputat anumite erori savarsite. Probabil ca acest lucru nu ar fi produs niciun impact in "constiinta" arbitrului, dar Marius si-a incheiat "pledoaria" cu o injuratura neaosa.

 

Ei bine acea injuratura neaosa, oarecum justificata, avea sa-l coste pe fostul mare jucator, o etapa suspendare si 3200 lei amenda. Sanctiune drastica in perspectiva urmatorului meci, in deplasare, si a propriului buzunar. Dar corecta, conform literei regulamentului federal.

O a doua masura, de data aceasta a comisiei arbitrilor, in speta a presedintelui ei Gheorghe Constantin, a fost promisa imediat dupa ce mai marele arbitrilor a vizionat fazele incriminate. El a apreciat ca Hateganu a gresit si a afirmat ca va fi retras de la delegare pentru un numar de etape care va fi stabilit ulterior.

 

Ulterior, din fericire pentru arbitrul Hategan si din nefericire pentru spiritul dreptatii, s-a considerat ca ar fi o greseala sa i se aplice sanctiunea, pentru ca face parte din corpul arbitrilor de elita, care urmeaza sa arbitreze in competitiile europene. Ori o sanctiune... i-ar dauna CV-ului.

Ma intreb daca in aceasta situatie nu ar fi trebuit iertat de un cartonas galben si Toja, si astfel suspendarea si amenda nu ar mai fi fost posibil de pronuntat, si mai ales Marius Lacatus, care ar trebui sa stea pe banca tehnica a Stelei duminica la Brasov? Ar fi fost cel putin echitabil, daca nu si corect. Ar fi putut sa-l ierte pe Toja, iar lui Lacatus sa-i dea un avertisment si ar fi fost in spiritul regulamentului. Nesanctionarea lui Hategan ar fi fost digerata mai usor.

 

De ce pentru unul muma si pentru altii ciuma?

De ce? Am sa raspund tot eu. Deoarece "cum e turcul si pistolul". Cum e Nasul si Gheorghe Constantin. Dar numai fata de Steaua. Restul "e" buni.

 

Virgil

Lari06.03.2009 06:55

Ohhhooohhhooo, asta a fost doar pimul episod: la Brasov ne va arbitra Balaj, cel care este pupat de toata presa si care ne-a facut snitel de atatea ori...

 

Cat timp acolo vor fi Lupescu, Gheorghe Constantin si Kassai, dreptatea va fi impartita dupa cum va avea bani Borcea, chef de vorba Porumboiu si asa mai departe...

xray_rom06.03.2009 07:36
De ce pentru unul muma si pentru altii ciuma? De ce?

Pentru ca Steaua este un colos cazut in care poti da fara sa mai reactioneze nimeni.

Tocata de presa, macinata de conflicte intestine, Steaua nu mai are ragaz nici macar sa-si linga ranile vechi pentru ca altele ii scrijelesc trupul pe banda rulanta. Echipa asta a tuturor, pare a fi devenit a nimanui!

Citeam/citesc pe GSP, Prosport, etc. numai tampenii despre Steaua si mai nimeni nu comenteaza pe site-urile respective sa infiereze enormitatile sau blameze ca ziaristii vorbesc in numele unor fani stelisti inventati, fara pic de jena.

Un exemplu banal din GSP. Titlu:" Nici fanii NU-L MAI IUBESC PE Dayro".... Dupã prestația din meciul cu Vaslui, suporterii îl sfãtuiesc pe Lãcãtuș sã-l lase pe barã pe Dayro Moreno" Cate comentarii? Vreo 5, daca-l numar si pe al meu:)

Pana si in virtual ne-am blegit. Ma intrebam cu sacasm, unde sunt stelistii, cata frunza si iarba sa le constipe site-urile otravite cu mesaje/comentarii de revolta? Ma intrebam cu sarcasm si retoric pentru ca raspunsul era vizibil cu ochiul liber.

Atunci, cum sa nu-i fie usor FRF-ului sa fie ciuma numai pentru Steaua. Acea mare rosh-albastre a impartit-o satana in doua, nu ca o diviziune a muncii in lupta cu "dusmanii"/adversarii, ci sa se anihileze fratricid ... reciproc.

MoWeed06.03.2009 07:47
Citeam/citesc pe GSP, Prosport, etc. numai tampenii despre Steaua si mai nimeni nu comenteaza pe site-urile respective sa infiereze enormitatile sau blameze ca ziaristii vorbesc in numele unor fani stelisti inventati, fara pic de jena.

 

Pana si in virtual ne-am blegit. Ma intrebam cu sacasm, unde sunt stelistii, cata frunza si iarba sa le constipe site-urile otravite cu mesaje/comentarii de revolta? Ma intrebam cu sarcasm si retoric pentru ca raspunsul era vizibil cu ochiul liber.

Eu nu le mai citesc jegurile de ziare si nu le mai accesez site-urile de 2 lei pentru a stii ca nu le bag bani in buzunare(oricat de putin le-as fi dat). Daca fiecare stelist ar face la fel nu ar mai scrie tampenii despre Steaua pentru ca ar risca un boicot care le-ar aduce prejudicii mari.....

vlad06.03.2009 08:29

Din nefercire Steaua nu mai impune respect nimanui. O mare parte de vina o poarta si actuala conducere.Si nu de acum.MM a dat startul.Aduceti-va aminte cat se tiganea MM la un moment dat.Dupa ce a plecat de la Steaua si-a dat seama ca acele iesiri nu fac bine nimanui.Nici clubului pe care il reprezinta,nici imaginii sale.Acum este foarte discret cu aparitiile si declaratiile.Cu timpul va deveni mai intelept.Ca Tatat Jean.Uitati-va la Tata Jean! Daca l-am scutura de matrapazlacurile pe care le face ar fi conducatorul ideal.Stie sa gestioneze orice relatiile cu toata lumea.Pentru ca apara interesul clubului.Ca patron cine este cel care-si vede de treaba?Adica tace si face.Raspunsul este simplu :Bucsaru. Antrenor? Eu zic ca Ionut Badea.

 

Din cauza asta zic eu ca imparte FRF-ul cu doua masuri.

Cipper06.03.2009 09:05
Eu nu le mai citesc jegurile de ziare si nu le mai accesez site-urile de 2 lei pentru a stii ca nu le bag bani in buzunare(oricat de putin le-as fi dat). Daca fiecare stelist ar face la fel nu ar mai scrie tampenii despre Steaua pentru ca ar risca un boicot care le-ar aduce prejudicii mari.....

 

La fel si eu. Refuz sa intru pe gesepe prosport si toate celelalte siteuri din caracatita lor. De asemenea nu am mai cumparat un ziar de 2 ani... Nu ma mai uit la procesul etapei de pe gsp sau la celelalte emisiuni unde se discuta vorbe atat pe gsp TV cat si pe sport.ro.

Daca am face cat mai multi asta poate ar primi un semnal ca lucrurile sunt pe o panta gresita. Dar cum scandalul si pornografia sunt mari aducatoare de rating nu cred sa asistam prea curand la o indreptare a situatiei.

Astristul06.03.2009 09:24

De parca e prima oara cand ni se intampla asa ceva. Si sezonul trecut am fost tocati in dese randuri, cel mai elocvent a fost suspendarea total aiurea a lui Goian (pentru declaratii) si a lui Golansky (care si-a luat pumni in fata la Craiova, dar n-a ripostat deloc :dry:) inaintea derby-ului cu dinam0!

Vorba lui Lari, sa vezi acum cu Balaj distractie pe spinarea noastra! :hmmm:

forzateaua

danimarcu06.03.2009 09:25
Citeam/citesc pe GSP, Prosport, etc. numai tampenii despre Steaua si mai nimeni nu comenteaza pe site-urile respective sa infiereze enormitatile sau blameze ca ziaristii vorbesc in numele unor fani stelisti inventati, fara pic de jena.

Un exemplu banal din GSP. Titlu:" Nici fanii NU-L MAI IUBESC PE Dayro".... Dupã prestația din meciul cu Vaslui, suporterii îl sfãtuiesc pe Lãcãtuș sã-l lase pe barã pe Dayro Moreno" Cate comentarii? Vreo 5, daca-l numar si pe al meu:)

Pana si in virtual ne-am blegit. Ma intrebam cu sacasm, unde sunt stelistii, cata frunza si iarba sa le constipe site-urile otravite cu mesaje/comentarii de revolta?

Asta-i un lucru bun.Inventeaza articole si din cauza celor care le acceseaza si raspund la ele.Cand in urma unor astfel de articole raspunsurile vor fi zero,nu 5,atunci vor renunta la ele...Ca altfel vor pierde bani.

Toata lumea ne fura,si asta doar din cauza ca nu avem o conducere buna.Argaseala e vazut si tratat exact asa cum este,ca un sclav,Jiji improasca cu noroi si lumea nu-l are la suflet.

Razboiul suporterilor este cu Jiji Becali.Ei nu au nici o vina pt masurile astea impotriva Stelei.Pt ca si cand razboiul nu incepuse se proceda la fel.Dinamo conduce fotbalul romanesc,si ei trebuie sa iasa campioni.Daca aveam echipa si antrenor,nu ne puteau face nimic,dar asa,suntem la pamant si dau toti in noi...

xray_rom06.03.2009 09:32
Eu nu le mai citesc jegurile de ziare si nu le mai accesez site-urile de 2 lei pentru a stii ca nu le bag bani in buzunare(oricat de putin le-as fi dat). Daca fiecare stelist ar face la fel nu ar mai scrie tampenii despre Steaua pentru ca ar risca un boicot care le-ar aduce prejudicii mari.....

M-am referit strict la site-uri si nu la ziare.

Ai dreptate judecand din punctul de vedere al unui stelist scarbit ca si mine de laturile GSP-iste, prosportiste, etc, dar acele dezinformari sunt accesate si de lumea nestelista, acea Romanie pe care vrem sa ne-o apropiem...si ce este mai grav este accesata de jucatorii vizati care si cred ca suporterii asa ii judeca, daca nu vad nicio reactie de confirmare sau infirmare.

 

Sunt convins ca multi stelisti cu acces la internet intra pe acele site-uri, nu pentru rahaturile anti-steliste, ci pentru rezultate, clasamente, pragramare meciuri, etc ... ca pe langa "laturi" mai gasesti si stiri/rezultate adevarate, "neprelucrate" sau inventate.

 

Ignorarea este o atitudine, dar ineficienta, in opinia mea. Trebuie returnate "laturile" in botul mincinosilor, chiar acolo "la locul faptei" si in vazul tuturor, stelisti sau nestelisti!:) Discreditatea publica cred ca este mai eficienta. Ii va mai citi lumea pe site, dar vor ajunge sa-si inchida fitzuica pentru ca se va distribui doar "door to door" pe la neamurile lor, pentru ca nici un om cu cap nu va mai da bani pe povesti SF:)

 

PS.

Cu banii din reclama virtuala pe site nu-si acopera nici apa minerala:) Nu ai vazut ca mai toate sunt Can-can, Playboy("divizia sexy", "tara, tara vrem fundase", etc) si "Play cu boi", of course. Pentru fitzuica e lupta cea mare!Gogosi cu 1 mil E premiu, CD-uri, etc... doar, doar le creste vanzarea.

shack3r06.03.2009 12:24

Hai sa nu cautam scuze acolo unde nu este cazul . Intradevar,prestatia centralului a fost impotriva noastra,insa nu cred ca asta e problema in momentul de fata la Steaua .

ebonyc06.03.2009 12:34

Eu mi-am dat restrict din router la giuseppe.ro si prostport.ro. Ca sa fiu sigur. :)

redondo06.03.2009 13:12

Tocmai de-asta ne omoara arbitrii...pentru ca nimanui nu-i mai pasa.Suporterii s-au dus la stadion doar ca sa-l injure pe Becali,meciul trecuse de mult pe planul 2.Ne-am trezit si noi dupa o saptamana ca totusi s-a jucat si-un meci pe Ghencea pe 27...

bodanelu06.03.2009 13:40

@redondo, dupa logica ta noi suntem vinovati ca ne fura arbitri. Dupa logica ta, noi suntem vinovati si de criza financiara nu?

redondo06.03.2009 13:44
@redondo, dupa logica ta noi suntem vinovati ca ne fura arbitri. Dupa logica ta, noi suntem vinovati si de criza financiara nu?

Eu am spus altceva.Din pacate pe arbitrii trebuie sa pui presiune daca vrei sa te arbitreze corect.Iar aceasta presiune trebuie sa vina si din partea publicului.

shack3r06.03.2009 15:29

Tin minte perfect,inca de la prima greseala a lui Hategan s-a auzit un cor de fluieraturi ..

redondo06.03.2009 16:20
Tin minte perfect,inca de la prima greseala a lui Hategan s-a auzit un cor de fluieraturi ..

Iti dau primul ex. care-mi vine acum in minte...1995 sferturile UEFA,retur,Borussia Dortmund-Lazio. Dupa ce in tur italienii castigasera cu 1-0,nemtii se calificau dupa un 2-0 in min. 90.A fost un meci in care arbitrul a luat toate deciziile intr-o directie(a nemtilor) si ridica mereu cartonasele intarziat la presiunea publicului...chiar in acest mod Chamot a fost eliminat. Suporterii au fost atunci pentru nemti un dar divin,in turul precedent batand pe Deportivo La Coruna. Atunci au pierdut cu 1-0 in Spania,au avut acasa 1-0 si in prelungiri,dupa ce spaniolii au egalat,au batut cu 3-1 marcand in min.115 si 120. Fara sustinerea fantastica din partea publicului nu ar fi reusit asta si nici sa atraga arbitrii de partea lor.

luke207.03.2009 02:28

Sunt de acord ca suporterii pot pune presiune pe un arbitru dar daca acel arbitru vine cu lectia invatata ce faci? Eu zic ca Hategan a arbitrat in nota arbitrilor romani, adica uneori inclinand balanta spre o ochipa sau alta. Dar cauza egalului nu este asta. Cauza este ca jucatorii sunt daramati psihic. Parca numai au dorinta aia de a castiga si asta este mai devastator decat 2 sau 5 greseli de arbitru. Dupa parearea mea este greala antrenorului si mai ales a lui Becali care ii catalogheza pe fiecare dupa preferinte sau vanzarile viitoare...

redondo07.03.2009 08:20

Ce daramati psihic frate? Sunt sportivi de performanta care sunt platiti regeste.Ei mereu sunt ba cazuti psihic,ba obositi.Cum sa zica Argaseala ca Toja e obosit cand a fost prima etapa?! De-asta era Arthuro o camila pe teren?Ca s-a luat Becali de el?Si eu m-as fi luat de unii.Treaba lor e sa joace fotbal,nu sa citeasca ziarele sa vada ce zice patronul despre ei.In fond,daca a dat bani multi pe unii,e normal sa ceara mult de la ei. Crezi ca strainilor la pasa ce zice Becali?Le pasa doar de banii pe care ii iau.Cum ar fi daca ar fi laudati de patron dar platiti in stilul lui Copos?

bodanelu07.03.2009 09:17

Putea sa ceara mai mult de la ei nu prin presa, ci in vestiar. Se ducea, il lua deoparte, si ii zicea: Bah X-ulescule, eu am pretentii mai mari de la tine, joaca si tu altfel etc etc.

Dar babuinul iese in presa...

redondo07.03.2009 09:59

Corect,Becali nu face bine ca spune in presa...dar nu e o scuza pentru unii sa cada psihic.Cand nu esti platit cu lunile,atunci iti permiti "acest lux".