FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Si daca Becali chiar va sta mult si bine in Ghencea ?

«12»
lucius vorenus05.03.2009 16:42

Mie unul mi s-a acrit de "atmosfera" pe care o fac flacaii ce-l injura pe Becali...atmosfera de UCL pe fata ; si echipa se simte parca impinsa de la spate, se vede ca joaca muuuult mai bine, si totul gratie tuturor celor ce gasesc de cuviinta sa puna orgoliile lor de moment in detrimentul ECHIPEI. Cred ca ati cam uitat de ce veniti la stadion ; eu inteleg ca traim vremuri grele, e criza, iar pentru unii se manifesta si o continua criza de identitate si de personalitate, dar lasati-o in plm de treaba, ca m-am saturat de starea asta de tensiune din care nu are de castigat nimeni!!!!

Sper sa intelegeti (sau sa intelegem, daca vreti) cu totii ca se poate contesta si fara sa sufere echipa ; in pauza, cu mesaje, actiuni in alte zile sau in alte momente decat jocurile in sine. Ati uitat cred cate meciuri au fost castigate datorita noua, si nu neaparat pt ca aveam vreo super - echipa in momentul respectiv. V-ati gandit un pic ca daca am fi facut o atmosfera cu Fiorentina ca la meciul cu Besiktas, de exemplu, ca si atunci s-a injurat la greu un "meseriash" de la echipa adversa, poate acum eram si noi prin UEFA? Dar nooo, hai sa-i umplem frigideru' aluia cu de toate, ca echipa nu ne intereseaza.

Ca suporter cred ca in primul rand ai obligatii, si intr-o mai mica masura si drepturi.

Pacat, mare pacat...

 

PS nu va obositi sa ma categorisiti ca pe un fan Becali, ca nu-l suport nici eu ; doar ca mult mai mult iubesc echipa si pun binele ei pe primul plan. Intotdeauna.

bodanelu05.03.2009 16:48
Ca suporter cred ca in primul rand ai obligatii, si intr-o mai mica masura si drepturi.

Pacat, mare pacat...

Ca suporter stelist, obligatia mea este sa particip la contestarea ciobanului.

Adrian05.03.2009 16:55

Lucius Vorenus

 

Esti suporter de rezultat. Stai in banca ta si nu mai comenta.

 

Binele Stelei nu e Cupa UEFA, nu e primul loc si nu e nici champions leagueul. Binele Stelei inseamna, in acest moment, scapatul de cioban.

 

Asa ca hai sa-i umplem frigideru' pentru ca pe mine ma intereseaza echipa, nu rezultatele superficiale.

 

p.s.

Nu cred ca trebuie sa iti atrag atentia sa nu mai postezi acelasi mesaj in mai multe forumuri.

MoWeed05.03.2009 16:58
Ca suporter cred ca in primul rand ai obligatii, si intr-o mai mica masura si drepturi.

Si una din obligatii nu ar fi sa faci tot posibilul pentru a te asigura ca Steaua este condusa de un om profesionist care sa nu intre in scandaluri si diverse manarii tipice fotbalului romanesc? Una din obligatii nu ar fi sa ai grija de binele Stelei pe viitor, chiar daca pentru asta trebuie sa sacrifici prezentul? Una din obligatii nu ar fi sa ai grija ca Steaua sa nu-si piarda identitatea care a facut acest club unul dintre cele mai titrate din Europa de Est si (candva) cel mai respectat club din Romania?

 

La fel cum unul din drepturile de care zici(dreptul de a fi respectati de catre persoanele din club) ne este incalcat de jegul de la conducere...

 

Tu crezi ca stelistii care il contesta pe Becali sunt multumiti de parcursul echipei? Crezi ca acei oameni doresc raul Stelei? Crezi ca pe ei nu ii supara faptul ca unica varianta de a protesta impotriva acestui jeg afecteaza echipa? Dar sunt constienti ca, daca il lasam in pace, nu va fi mai bine, ci va fi mai rau...

 

lucius vorenus05.03.2009 17:13
Lucius Vorenus

 

Esti suporter de rezultat. Stai in banca ta si nu mai comenta.

 

Binele Stelei nu e Cupa UEFA, nu e primul loc si nu e nici champions leagueul. Binele Stelei inseamna, in acest moment, scapatul de cioban.

 

Asa ca hai sa-i umplem frigideru' pentru ca pe mine ma intereseaza echipa, nu rezultatele superficiale.

 

p.s.

Nu cred ca trebuie sa iti atrag atentia sa nu mai postezi acelasi mesaj in mai multe forumuri.

 

Raspuns tipic - repezit, subiectiv si fara bun simt - generat fie de "puterea" pe care ti-o da anonimitatea fie de tinerete...

Nu ma judeca, pentru ca nu ma cunosti. Suporter de rezultat...asta e chiar tare. Ma rog, crezi ce vrei, n-am sa-mi pierd timpul sa-ti demonstrez contrariul. Si nici sa te jignesc, pentru ca nu-mi sta in fire.

Am sa comentez cat vreau si cat am chef, pentru ca asta-i menirea site-ului pe care ne aflam si pentru ca suntem intr-o tara libera. Atitudinea ta denota porniri de "brigada" ; putem sa dialogam fara sa fim de acord si fara sa ne jignim.

Te intereseaza echipa zici, dar o tratezi cu spatele. Eu nu spun sa nu mai protestam, dar sa o facem rational si cu cap, fara sa afectam echipa. Cred ca putem gasi mijloace si modalitati dintre cele mai variate si originale, ca avem resurse. Dar doar daca lasam ochelarii de cal de-o parte si comunicam eficient si, foarte important, sa acceptam si parerile altora, fara sa fim neaparat de acord cu ele.

 

Cat despre "acelasi mesaj in mai multe forumuri", nu mai cauta nod in papura, ca pot sa mai adaug/modific o propozitie, si nu mai e acelasi mesaj

Ce zici, poti sa fii tolerant si constructiv?

Adrian05.03.2009 17:28

Lucius Vorenus

 

Poti sa comentezi cat vrei tu pe site si sa zici ce vrei tu(cu conditia sa fie respectate regulamentele) ca nu vei pati nimic. Doar ca nu vei fi bagat in seama.

 

Eu nu spun sa nu mai protestam, dar sa o facem rational si cu cap, fara sa afectam echipa.

 

Aceeasi replica data de toti becalistii care au scris pana acum pe aici.

Intrebare: Cu ce il afecteaza pe Ghionea(de exemplu) faptul ca peluza striga "m**e becaliii"?

Ii baga plumb in ghete?

Il face sa uite cum sa deposedeze?

 

Astea-s povesti taticule.

 

Cand noi ne urmal plamanii ca sa ii incurajam si ei plecau de pe teren fara macar sa se uite la noi, ca sa nu mai vorbim despre salutat, atunci era ok? Atunci era bine ca ii incurajam?

 

 

Aaaa...pai da... Ca niciodata nu iti dai seama cat de mult iti place sa fii pupat in fund pana nu ii pierzi pe cei care te pupa in fund.

 

 

Eu nu te judec.

Singur te-ai etichetata, prin ceea ce ai scris.

 

Ai zis clar ca binele echipei inseamna rezultatele superficiale:

V-ati gandit un pic ca daca am fi facut o atmosfera cu Fiorentina ca la meciul cu Besiktas, de exemplu, ca si atunci s-a injurat la greu un "meseriash" de la echipa adversa, poate acum eram si noi prin UEFA?

 

Ce castiga Steaua daca trecea cu noroc in primavara UEFA?

 

Fara intariri, fara management, fara antrenor, fara nimic, Ajaxul(presupunand ca picam cu ei) matura cu noi pe jos fara nici o problema.

Vorbim aici, totusi, despre o echipa care a batut Fiorentina acasa si al carei joc e foarte, foarte placut ochiului si foarte bun.

 

Asa ca zi-mi.

Ce castiga Steaua daca mai pierdea inca 2 meciuri in europa?

 

Castiga becalusul niste bani in plus si echipa o scuza penibila pentru inceputul prost de campionat.

 

Altul care ma acuza ca sunt subiectiv.

Pai cum ma-sa sa fiu cand e vorba de Steaua?

E Steaua bah!

Sunt implicat sufleteste cel putin!

Doar un om neutru poate sa fie obiectiv in cazul asta.

 

Subiectiv esti si tu, ca vrei performanta indiferent de modul prin care e obtinuta.(asta inseamna becalii la Steaua: valize, brichete, caramizi, ciocolati, etc = mizerie pe numele Stelei!)

 

Noi suntem foarte toleranti.

Ca dovada, uite cati becalistii care s-au inscris in ultima saptamana inca mai activeaza pe site si mai vorbesc vrute si nevrute.

 

 

Tu ce zici?

Poti sa fii stelist adevarat si nu suporter de rezultat?

sickboy05.03.2009 17:56

Vad ca sariti toti pe lucius doar ca nu vrea sa tipe **** ciobane si va grabiti sa ii puneti tot felul de etichete doar pentru ca are o alta parere decat a voastra. Eu imi amintesc ca am inceput sa merg pe stadion tocmai pentru atmosfera care era pe stadion care iti facea pielea de gaina. Asta il afecteaza pe Ghionea Adriane ca in loc sa aiba tribuna in spate care sa il faca sa se autodepaseasca aude doar **** ciobane indiferent daca joaca bine sau prost. Dupa revolutie niciodata nu am avut echipa mare cu super jucatori care sa faca cine stie ce minuni pe teren dar am avut mereu o galerie care i-a obligat sa dea totul. Si in semifinalele UEFA tot de asta am ajuns, amintiti-va ce era pe Lia Manoliu la fiecare meci, de parca jucam finala Champions League cum sa nu te autodepasesti cand e o astfel de atmosfera??? Cine a jucat fotbal la orice nivel intelege acest lucru! Cat despre Becali ii se rupe in 14 de toate protestele, iar daca va pleca va pleca cand va avea o oferta financiara mare, ca oricum si-a cam scos el bani imprumutati clubului. In fine pe tema asta se poate polemiza la nesfarsit, ideea e ca si eu sunt de acord cu veronus hai sa fim noi aia inteligenti si sa ne ajutam echipa cum putem daca conducerea nu e in stare sa faca asta!

lucius vorenus05.03.2009 18:08
Lucius Vorenus

Poti sa comentezi cat vrei tu pe site si sa zici ce vrei tu(cu conditia sa fie respectate regulamentele) ca nu vei pati nimic. Doar ca nu vei fi bagat in seama.

Aceeasi replica data de toti becalistii care au scris pana acum pe aici.

Intrebare: Cu ce il afecteaza pe Ghionea(de exemplu) faptul ca peluza striga "m**e becaliii"?

Ii baga plumb in ghete?

Il face sa uite cum sa deposedeze?

Astea-s povesti taticule.

Cand noi ne urmal plamanii ca sa ii incurajam si ei plecau de pe teren fara macar sa se uite la noi, ca sa nu mai vorbim despre salutat, atunci era ok? Atunci era bine ca ii incurajam?

Aaaa...pai da... Ca niciodata nu iti dai seama cat de mult iti place sa fii pupat in fund pana nu ii pierzi pe cei care te pupa in fund.

Eu nu te judec.

Singur te-ai etichetata, prin ceea ce ai scris.

Ai zis clar ca binele echipei inseamna rezultatele superficiale:

Ce castiga Steaua daca trecea cu noroc in primavara UEFA?

Fara intariri, fara management, fara antrenor, fara nimic, Ajaxul(presupunand ca picam cu ei) matura cu noi pe jos fara nici o problema.

Vorbim aici, totusi, despre o echipa care a batut Fiorentina acasa si al carei joc e foarte, foarte placut ochiului si foarte bun.

Asa ca zi-mi.

Ce castiga Steaua daca mai pierdea inca 2 meciuri in europa?

Castiga becalusul niste bani in plus si echipa o scuza penibila pentru inceputul prost de campionat.

Altul care ma acuza ca sunt subiectiv.

Pai cum ma-sa sa fiu cand e vorba de Steaua?

E Steaua bah!

Sunt implicat sufleteste cel putin!

Doar un om neutru poate sa fie obiectiv in cazul asta.

Subiectiv esti si tu, ca vrei performanta indiferent de modul prin care e obtinuta.(asta inseamna becalii la Steaua: valize, brichete, caramizi, ciocolati, etc = mizerie pe numele Stelei!)

Noi suntem foarte toleranti.

Ca dovada, uite cati becalistii care s-au inscris in ultima saptamana inca mai activeaza pe site si mai vorbesc vrute si nevrute.

Tu ce zici?

Poti sa fii stelist adevarat si nu suporter de rezultat?

Acceasi atitudine. Suporter de rezultat, acum si becalist. Vad ca ti-e greu sa tratezi ideea separat de persoana care-o emite. Imi pui in carca o eticheta pornind de la un silogism; ma rog nu insist, e alegerea ta sa jignesti pe cine vrei si in ce mod vrei.

Dupa rationamentul tau, daca pe Ghionea nu-l afecteaza negativ o stare de tensiune in tribune n-ar trebui sa-l afecteze in vreun fel nici o super-atmosfera (incurajari, cantece si tot tacamul), corect? Deci toata treaba aia cu "sa-i purtam spre victorie", "al 12-lea jucator", "atmosfera cum doar in Ghencea exista" si alte clisee sunt tot "povesti", nu?

Cat despre faptul ca nu ne-au salutat de n ori sunt de acord cu tine, dar asta e alta poveste.

Exemplul meu cu Besiktas nu se referea la un rezultat, ci la modul in care am abordat (noi, suporterii) meciul in sine, adica la atmosfera.

Incearca sa te relaxezi, chiar daca e vorba de Steaua. Citeste cu atentie - nu ti-am spus ca esti subictiv pt ca e vorba de Steaua, ci pt ca m-ai etichetat fara sa ma cunosti si n-ai incercat sa intelegi ce vreau sa spun cu adevarat; era o parere contrara si gata, avem de-a face cu un suporter de rezultat si cu un becalist. Eu nu sunt neutru, dar sunt obiectiv; nu confund omul cu ideea/parerea sa si nu ma supar daca nu e de acord cu mine.

Nu vreau performanta indiferent cum e obtinuta, ma refeream strict la atmosfera si la ce beneficii poate aduce ea (in speta, o posibila calificare). Atat.

Gandeste-te un pic la rece si nu lasa emotiile sa-ti intunece judecata.

Adrian05.03.2009 18:22
Cat despre faptul ca nu ne-au salutat de n ori sunt de acord cu tine, dar asta e alta poveste.

 

Alta poveste?

Adica nu e vorba de lipsa de respect?

Mai, mie asa mi s-a parut.

 

Eu trebuie sa respect niste oameni care nu ma respecta pe mine si care isi baga picioarele in tot ce fac eu.

Mai mult, astia pupa in fund un jeg care murdareste Steaua zilnic.

 

Nu multumesc!

 

Lasa sa plece intai jegul de la echipa.

Vedem dupa daca merita aia sa ii incurajam. Sunt liberi sa plece si ei daca nu le-or placea.

«12»