FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua, pe locul 66 în clasamentul IFFHS

Kobiy01.09.2005 12:57

Steaua Bucuresti ocupă locul 66, in urcare cu o pozitie față de luna trecuta in clasamentul Federatiei Internationale de Istorie si Statistică a Fotbalului (IFFHS), dat publicității azi la Wiesbaden. Steaua a acumulat 143 de puncte, după ce luna trecută se afla pe locul 67, cu 135 de puncte. Adversara echipei Steaua in primul tur al Cupei UEFA, Valerenga Oslo, ocupă locul 155, cu 95 de puncte

dbd01.09.2005 14:33

din curiozitate am 2 intrebari :

 

1. Cine e pe primul loc ?

2. Cate locuri sunt ?

:D

Kobiy01.09.2005 15:09

Iată partea superioară a ierarhiei IFFHS (in paranteză pozitia de luna trecută):

 

1. (1.) Inter Milan (Italia) 308,0

2. (3.) FC Liverpool (Anglia) 292,0

3. (2.) AC Milan (Italia) 272,0

4. (4.) Manchester United (Anglia) 263,0

5. (5.) Bayern Munchen (Germania) 261,0

6. (7.) Newcastle United (Anglia) 249,0

7. (17.) Villarreal (Spania) 241,0

8. (9.) Sao Paulo (Brazilia) 238,0

9. (11.) Auxerre (Franta) 237,0

. (7.) PSV Eindhoven (Olanda) 237,0

zarboss01.09.2005 18:32

pacat ca nu e si juventus... ca is fan de mic ..(nu am treaba cu Mutu... )

I.N.Money02.09.2005 01:02

E aiurea rau clasamentu asta la partea superioara..inter lider,sao paolo pe acolo...cat despre Steaua(66) e binisor...dar noi o vrem in top 10... :wink:

Virgil02.09.2005 01:59

Mi se pare bizar ca Inter sa fie pe primul loc,cand nu a castigat nici macar titlul de campion al Italiei.

Ciudate mi se par si celelalte clasificari.

Newcastle ? Villarreal inaintea Barcei ?

Cred ca ar trebui o explicatie.

Un!t3d Roon3y02.09.2005 04:21

Clasamentul nu se face in functie de valoarea sau de numele echipei ci de victoriile si punctele obtinute de la inceputul sezonului.totusi Steaua este mai buna ca multe echipe clasate mai bine ca ea.

Padrese02.09.2005 04:42

Auxerre ?!?

 

Astia au luat 7 de la Lens :lol: :lol: :lol:

Grinch02.09.2005 06:17
Mi se pare bizar ca Inter sa fie pe primul loc,cand nu a castigat nici macar titlul de campion al Italiei.

Ciudate mi se par si celelalte clasificari.

Newcastle ? Villarreal inaintea Barcei ?

Cred ca ar trebui o explicatie.

Villarreal Inter au acumulat puncte pentru ca au intrat in CL , Barca era deja acolo .

greco02.09.2005 06:19

Clasamentul asta nu are nici o relevanta, nu a avut si nu va avea niciodata. Mai bine v-ati uita dupa coeficientul UEFA al cluburilor europene, asta e singurul care conteaza.

sorin_77702.09.2005 07:31

coeficientul UEFA, chiar stie cineva unde se poate vedea?

FanSteaua4Life02.09.2005 07:58

Steaua locul 66, Valencia 65...

:)

Padrese02.09.2005 08:41
coeficientul UEFA, chiar stie cineva unde se poate vedea?

 

E ceva aici http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/UEFA/d.../trank2006.html

Bodanel02.09.2005 08:48

Uitati-va cat de mare este diferenta intre noi si celelalte echipe romanesti

Virgil02.09.2005 09:44

UEFA Team Ranking 2006

 

Last update: Fri, 26 Aug 2005 17:21:23 UTC

01/02 02/03 03/04 04/05 05/06 rank06

 

1 AC Milan Ita

2 Real Madrid Esp

3 FC Barcelona Esp

4 Liverpool Eng

Manchester United Eng

6 Internazionale Ita

7 Valencia Esp

8 Juventus Ita

9 FC Porto Por

10 Arsenal Eng

11 Deportivo La Coruña Esp

12 Newcastle United Eng

13 PSV Eindhoven Ned

14 Olympique Lyon Fra

15 Bayern München Ger

16 Chelsea Eng

17 Panathinaikos

 

90 Steaua Bucuresti Rom

sorin_77702.09.2005 09:59
coeficientul UEFA, chiar stie cineva unde se poate vedea?

 

E ceva aici http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/UEFA/d.../trank2006.html

 

Multumesc... Foarte interesant...

zarboss06.09.2005 03:26
coeficientul UEFA, chiar stie cineva unde se poate vedea?

 

www.iffhs.de ... intra aici si vezi exact cum se face punctarea echipelor... clasamentul e facut in functie de Liga in cae evoleaza echipa... calibrul adversarului in cupele europene(daca este cazul) si mai multe.

vezi toate detaliile acolo

Un!t3d Roon3y06.09.2005 09:07

E misto top/24 clubs d p eurosport.oare cand va fi si Steaua acolo.... :)

I.N.Money06.09.2005 16:01
E misto top/24 clubs d p eurosport.oare cand va fi si Steaua acolo....  :)

Cand o sa jucam in Liga Campionilor...si UEFA nu o sa fie aja de lacoma dupa bani si nu o sa mai fie tzari cu 5 echipe in aceasta competetitie(vezi ex Anglia)

zarboss07.09.2005 07:49
E misto top/24 clubs d p eurosport.oare cand va fi si Steaua acolo....  :)

nu prea cred ca in viitorul apropiat .. dar speram ca peste 1 an o sa fim in CL si asa ne apropiem de top 30 clubs...

reddog07.09.2005 17:43

Parerea mea e ca acest clasament nu spune neaparat adevarul. Si, pe de alta parte, se schimba de la o zi la alta.

SteauaToronto07.09.2005 21:21
Parerea mea e ca acest clasament nu spune neaparat adevarul. Si, pe de alta parte, se schimba de la o zi la alta.

Dupa dubla Dinamo-Everton si dubla Valerenga-Steaua o sa schimbe! Steaua o sa mai urce niste pozitii!

sorin_77708.09.2005 04:18

Bineinteles ca va urca dar nu foarte mult, Noi suntem aici si datorita rezultatelor din anul precedent... mai mult, noi trebuie sa ne mentinem in acest top...

reddog08.09.2005 13:36
Parerea mea e ca acest clasament nu spune neaparat adevarul. Si, pe de alta parte, se schimba de la o zi la alta.

Dupa dubla Dinamo-Everton si dubla Valerenga-Steaua o sa schimbe! Steaua o sa mai urce niste pozitii!

 

 

Stii ce o sa se schimbe? Vom cadea amandoua... Hai sa asteptam meciurile intai si dupa aceea mai vedem si clasamentul. Eu nu prea vad cu ce ne-am lauda atat cu un loc 60 sau 100 sau mai stiu eu cat. Acum 3 ani eram la 80 de pozitii de voi, nu ca ar avea o relevanta. Cand vom fi in primele 20 atunci mai zic si eu ca e de discutat.