FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua e de rasul Europei (Cotidianul)!

fcsteaua.ro27.02.2009 02:34

În opoziție cu granzii care joacã pentru calificarea în optimile Ligii Campionilor, roș-albaștrii sunt pe locul 7 în topul celor mai slabe echipe.

 

Mãcar o echipã este scãpatã de griji pentru returul optimilor Ligii Campionilor, Bayern München putând alinia chiar echipa a doua în returul cu Sporting, fãrã sã-și punã în pericol calificarea în sferturi. Victoria cu 5-0 de la Lisabona a semãnat mai mult cu o revoltã frustã decât cu un marș triumfal, uriașa diferențã fiind fãcutã în ultima jumãtate de orã și pe fondul încercãrilor de egalare ale lusitanilor.

 

Oricum, seara de miercuri a fost neagrã pentru echipele latine, celelalte trei abordând, de asemenea, cu șansa a doua meciurile retur. Lui Juve îi va fi foarte greu sã câștige la douã goluri cu Chelsea, iar Realului și lui Villarreal sã câștige în deplasare, pe douã dintre cele mai gãlãgioase stadioane ale Europei, Anfield Road și Olimpic, din Atena.

 

Indiferent de rezultate, echipele de aici se numãrã printre cele mai de succes ale Europei. La polul opus, în top 10 al celor mai slabe, de la înființarea Champions League, în 1992, se situeazã, pe locul 7, Steaua.

 

Explicația este simplã, roș-albaștrii, cu cinci participãri în faza grupelor și 30 de meciuri jucate, având doar patru victorii și ratând de fiecare datã participarea în primãvara C1.

 

Mai slabe decât Steaua sunt Beșiktaș, protagonista celei mai severe înfrângeri din istoria com­petiției, 0-8 cu Liverpool, SK Lierse (Belgia), care a primit 12 goluri în singura sa participare în faza grupelor, Willem Tillburg, cu 17 goluri încasate și fãrã victorie în Liga Campionilor, AIK Stockholm, singura reprezentantã a Suediei și care a adus țãrii doar un punct din competiție, și FC Kosice, primul club din istoria competiției care a pãrãsit întrecerea fãrã sã obținã vreun punct (1998). Cea mai jalnicã apariție printre bogați a fost îns­ã a lui Levski Sofia, care a bãtut toate recordurile negative: nici o victorie sau egal, 17 goluri primite și doar unul marcat.

kaymack27.02.2009 07:43

Marea realizare a lu Becali.Cu asta trebuie sa se "mandreasca" , totusi avea dreptate ce a facut el in estul europei nu a facut nimeni! Fi`mi`ar scarba de tine ciobane!

redondo27.02.2009 07:46

Important este ca am jucat acolo! De fapt asta spuneau toti inainte de 2006....sa fim noi acolo si dupa vom vedea....Dar asa sunt romanii in general...Iar titlul articolului e prea dur.Pai daca noi suntem de rasul Europei,cum sunt echipele pe care le-am eliminat?

senzor0027.02.2009 09:05

As dori sa-l intreb pe autorul acestui articol,ca tot veni vorba de rusine,dinam0 si rapiduletul unde se situeaza in orice fel de clasament?Atat si nimic mai mult.

Astristul27.02.2009 09:27

Statistica se refera doar la UEFA Champions League, competitie in care crapiduletul si dinam0 nu au cum sa stie cum este acolo. :rolleyes:

forzateaua

kosm1n27.02.2009 11:43

Nu-i nimik!! Vreau sa vad ce o sa se intample cand campioana Romaniei o sa trebuiasca sa dea din nou 3 baraje pt a intra in grupe! Atunci sa vedem cine e mai capabil....

 

Personal as fi mai fericit cu Steaua in UEFA facand un parcurs onorabil decat unul jalnic in Champions!

redondo27.02.2009 11:48
Nu-i nimik!! Vreau sa vad ce o sa se intample cand campioana Romaniei o sa trebuiasca sa dea din nou 3 baraje pt a intra in grupe! Atunci sa vedem cine e mai capabil....

 

Personal as fi mai fericit cu Steaua in UEFA facand un parcurs onorabil decat unul jalnic in Champions!

Cu alte cuvinte o echipa de provincie zice...mai bine in B unde batem tot decat in A unde ne batem la retrogradare.Toti doresc sa joace la cel mai inalt nivel.

maye27.02.2009 12:05

Mai trist pentru unii ar trebui sa fie faptul ca sunt pe locul 7 de la coada in Europa , dar cei mai buni din Romania in Europa...

Stanici27.02.2009 12:08

Corect, maye.. asta e nivelul tarii. Atat vreme cat fotbalul e in mana unor nenorociti, nu avem la ce sa ne asteptam decat la niste zvacniri de orgoliu periodice...