Lumea fotbalului este una dintre cele mai murdare forme de organizare sportivã. De la FIFA și UEFA pânã la neînsemnata Ligã I, fotbalul mondial este plin de murdãrie, jeg adus în special de procesul de industrializare.
Totuși, dacã în alte pãrți oficialii pãstreazã aura de inocențã, mai ales în campionate precum Anglia, Spania sau Germania, în Liga I lucrurile stau taman pe dos, așa cum se întâmplã în atâtea alte aspecte socio-economice de pe aceste plaiuri: președinții și patronii uluiesc pânã și birjarii cu dialogurile lor, iar presa, mai ales la final de campionat, se întrece în metafore care de care mai meșteșugite, care ar trebui sã aibã darul sã albeascã echipa campioanã. Cât despre inocențã, ea este din ce în ce mai puțin invocatã, pe principiul cã dacã toți fac o escrocherie, aceasta devine normalã, ba chiar obligatorie.
În sezonul trecut, majoritatea jurnaliștilor au juisat radioși cã feroviarii clujeni au învins valizele "cãpcãunului din Pipera". Cicã triumfase binele. CFR a arãtat foarte bine în meciurile cu Chelsea și cu AS Roma, de pe "Olimpico", din Liga Campionilor, fapt ce pãrea sã fie esențialul. Cã a ieșit ce-a ieșit atunci când "ãia" și-au pus mintea cu echipa campioanã, este o altã discuție. Întotdeauna performanța este o altã discuție în fotbalul românesc!
Se uitã astfel cã turul ediției trecute de campionat fusese adjudecat porcos de arbitrãrește de Mureșan&comp. sau faptul cã ardelenii s-au impus pe "Ion Moina" cu un penalty ușor acordat. Istoria și memoria colectivã rețin învingãtorii și rareori detaliile. Asta nu înseamnã cã acestea nu au existat.
În ultimele zile însã, acele detalii par a se coagula și a prinde o formã tot mai proeminentã: Mureșan afirmã senin cã vina lui Gigi Becali este aceea de a așeza DNA-ul în cârca fotbalului românesc, iar doi fotbaliști strãini, un francez - Fabien Boudarenne - și un brazilian - Fabio Bilica - afirmã cu tãrie faptul cã CFR a umblat cu valize tocmai acolo unde urma sã facã excursia decisivã pentru titlu.
Aceste amãnunte despre CFR nu-l fac mai puțin grobian, mai puțin mafiot, mai puțin nedemn pe Gigi Becali. El este doar un gunoi mai puțin educat decât ceilalți parteneri în cursa pentru câștigarea titlului de șmecher al sezonului.
Tabloul Ligii I nu are doar nuanțe becalești, ci este întregit cu magnifice tonuri de mânãrie îmbrãcatã într-un discurs civilizat, echilibrat, patriotard chiar atunci când vine vorba de competiții europene.
Fotbalul românesc nu se îndreaptã cãtre curãțenie, nu se îndreaptã cãtre corectitudine și cu atât mai puțin spre performanțã, mai ales acum, când banii din fotbal se împuțineazã mai rapid decât blana oilor tunse de ciobani.
În acest context, trebuie sã fii fan Gigi Becali sã crezi cã ultima luptã pentru banii din Champions League - peste douã sezoane, va fi un motiv de mândrie sã ne amintim doar de participarea în aceastã competiție - va fi una curatã, decisã exclusiv de talentul sau bafta jucãtorilor.
Vom asista din nou la arbitraje cu "greșeli omenești", la discursul "tehnicienilor neinspirați" sau la echipe care, pur și simplu, "nu sunt în formã". În Liga I nu te poți impune fãrã șuturi pe sub masã, fapt recunoscut - râzând, cum altfel? - pânã și de șeful LPF.
Cã va fi CFR, Steaua sau Dinamo, cã a fost Steaua, Rapid sau Dinamo, Liga I este o farsã care își bazeazã succesul financiar pe pasiunea nebunã și dezinteresatã a iubitorilor de fotbal. Ei sunt singurii care și-ar dori din toatã inima sã vadã Fotbal. Dar tot ei sunt și cei care legitimeazã astfel de scursuri, din pãcate...
Dragostea și optimismul nostru dement pentru un fotbal de clasã sunt scuipate zilnic de personaje pentru care cuvintele sunt prea sãrace sã-i descrie.
O rugãminte avem: nu vã mai ascundeți. Nu suntem stupizi! Vina noastrã este cã iubim prea aprig Fotbalul. Doar "dragostea toate le iartã, toate le crede, toate le suferã, toate le nadajduiește", nu? Ce pãcat, însã, cã dãm astfel de mãrgãritare porcilor...
Lari
