FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Rai si rele

fcsteaua.ro08.02.2009 11:20

Asadar stenogramele vorbesc doar despre Steaua si Becali. Nimic despre CFR, au fost uitate noncombaturile Bistritei, Rapidului si ale lui Dinamo de anul trecut, s-a uitat de blatul cu Rapidul de acum doi ani. In mintea microbistilor au fost inserate doar imaginile valizei si a brichetei. Pentru ca doar asta s-a dorit!

 

In prezent, Borcea apare sfios si european dand declaratii pline de dezgust, el marele combinator, papusa a noii Militii postdecembriste cotizante la primele alb rosilor din bugetul de stat (a stat cineva sa urmareasca cati bani intra in visteria clubului Dinamo in fiecare an?). Muresan este spalat de gsp si prosport prin omisiune, pentru el, Borcea si Copos nu exista stenograme. Exista doar pentru Becali si cei ce au purtat discutii telefonice cu el, semn clar ca doar stenogramele in care apare creditorul Stelei au interesat presa din Bucuresti dar si pe cei ce au "scapat" aceste inregistrari redactiilor (pe bani frumosi bineinteles, sau pe servicii substantiale ulterioare). Mesajul este clar, oierul nu mai are ce sa caute in fotbalul romanesc si odata cu el doar Steaua este corupta.

 

Trebuie sa admit ca 10 % din informatiile prezentate in presa fac referire directa la coruptie si trebuiau publicate pentru ca oamenii au dreptul sa fie informati. Acest 10% il incrimineaza direct pe finantatorul Becali reliefand necesitatea debarasarii fotbalului nostru de un astfel de personaj dar, o intrebare fireasca ar fi "de ce exista doar stenograme cu Becali si Steaua, odata ce - stim cu totii - telefoanele oamenilor din fotbalul nostru au fost puse sub urmarire de mai mult timp?" Sa intelegem ca odata cu eliminarea pipereanului se va curata fotbalul nostru? Cu Iancu, Copos, Borcea, Mititelu, Netoiu si Peneescuu?! Cu Dragomir si Prunea sau Muresan?!

 

Revenind la continutul stenogramelor mai trebuie adaugat ca restul informatiilor sunt discutii banale ce au loc zilnic intre oamenii din fotbal si nu ar fi fost niciodata publicate daca am avea redactori de calitate, cu simt al realitatii si un dram de moralitate. Iar Radoi nu merita mizeria ce i s-a aruncat in spate printr-o incercare perfida de-a invrajbi ex jucatorii Stelei si o dovada clara a intentiilor presei romanesti.

 

Presa romana, neoferind un model demn de urmat, il transforma pe Becali prin corelare cu ceea ce ofera, dintr-un personaj negativ ce ar trebui izolat de fenomenul fotbal, intr-un rau mai mic decat ea insasi. Pentru ca ea l-a creat, ea i-a hranit vanitatea, ea ni l-a bagat cu forta in casa desi eram scarbiti de acest bombardament si mai interesati de ce se intampla pe terenul de fotbal. Iar acum incearca sa-l execute transformandu-ne in martori si giratori ai executiei. In scenariul lor, cu ceea ce vor ei sa mediatizeze.

84ava08.02.2009 14:09

Presa mediatizeaza ce i se da,ce i se dicteaza...Nush daca ma deranjeaza neaprat ce reiese din convorbiri cat limbajul ala infect si de altfel uzual pe care il foleseste jegu asta de oier.Cred k din oricare alte stenograme ai vrea tu sa iasa la iveala nu o sa gasesti asemenea exprimari si primitivisme cum citim cu totii de altfel in fiecare zi la "marele" nostru conducator.

Nu inteleg de ce ii luati apararea,intelege k aici nu mai e vorba de Steaua,e vorba doar de el.El foloseste Steaua in continuare pentru a iesi din .k..t.

Tupac Amaru08.02.2009 14:27

Eu as intreba doar atat: Ministerul de Interne mai da bani la Dinamo? Ca daca da, inseamna ca si noi, stelistii, suntem dinamovisti.

Il Soldatino08.02.2009 15:16
Presa mediatizeaza ce i se da,ce i se dicteaza...Nush daca ma deranjeaza neaprat ce reiese din convorbiri cat limbajul ala infect si de altfel uzual pe care il foleseste jegu asta de oier.Cred k din oricare alte stenograme ai vrea tu sa iasa la iveala nu o sa gasesti asemenea exprimari si primitivisme cum citim cu totii de altfel in fiecare zi la "marele" nostru conducator.

Nu inteleg de ce ii luati apararea,intelege k aici nu mai e vorba de Steaua,e vorba doar de el.El foloseste Steaua in continuare pentru a iesi din .k..t.

 

Tu chiar nu ai inteles nimic din acest articol? Nu te-a ajutat nici macar citirea unor concluzii bolduite? Pur si simplu ma intreb uneori daca cei care posteaza citesc textul de la cap la coada si daca-l mai si inteleg.

 

zloty08.02.2009 17:09

astepta ca gunoiu ala de oaie spurcata sa se duca in morti lui oriunde numai aicea sa numai fie

enjoy08.02.2009 18:02

@ Marius Mihet & Il Soldatino

sunt la mijloc, asa ca va dau fiecaruia 50% (sa nu intelegeti gresit chestia cu 50% ca o sa rad sa ma doara falcile).

mountytoma08.02.2009 19:50

eu deja ma intreb daca nu cumva stenogramele astea sunt publicate la cererea lui Becali. parca se incearca banalizarea cazului, incet incet se va uita de unde s-a plecat.

 

daca ar fi pe bune impotriva becalului, prostul nu ar sta degeaba si ar trimite pe cineva dupa brazilienii aia care au trantit meciul u clujului cu CFR-ul, sa-i aduca martori. s-au vandut o data, se vor mai vinde si a doua oara.

 

asa toata chestia asta e o comedie ieftina menita sa tina tirajele sus in plina criza economica si ...pauza competitionala!

sabin130709.02.2009 01:04

Nu ma paote surprinde modul in care se face presa la noi, ghidata in mare masura si de publicul consumator. Dar daca de data asta actiunile gazetaresti, asa cum sunt ele lipsite de etica, impartialitate, deontologie etc, pun umarul (involuntar) la binele Stelei - debarasarea de George Becali - atunci ele sunt bine venite.

Nu ma pot astepta ca descotorosirea de cioban sa aiba loc in urma unor fapte normale, morale. Nici nu ma intereseaza de ce tot scot mizeriile alea de stenograme, de ce nu scot si versiuni marca Borcea and co., atat timp cat pot ajuta la extirparea cancerului.

 

mountytoma09.02.2009 07:46

pai asta e problema. ca incet incet Becali nu mai e asa de vinovat, incet incet se da o tenta de caterinca pentru a-l scoate curat pe cioban!

betty stelista17.02.2009 10:04
eu deja ma intreb daca nu cumva stenogramele astea sunt publicate la cererea lui Becali. parca se incearca banalizarea cazului, incet incet se va uita de unde s-a plecat.

 

daca ar fi pe bune impotriva becalului, prostul nu ar sta degeaba si ar trimite pe cineva dupa brazilienii aia care au trantit meciul u clujului cu CFR-ul, sa-i aduca martori. s-au vandut o data, se vor mai vinde si a doua oara.

 

asa toata chestia asta e o comedie ieftina menita sa tina tirajele sus in plina criza economica si ...pauza competitionala!

noi romani nu avem ziaristi de valoare,avem de scandal. uitati-va la posturile de sport.--sa vedeti ce comenteaza si cum. chiar nu vad ca sunt penibili? nu stiu decat sa critice "Steaua" pentru ca le sta in gat .cea mai titrata echipa din tara. borcica o sa vada lc. la pastele cainilor.------sa va fie rusine.