Vejle BK, campioana Danemarcei (1-1 in deplasare, 4-1 in Templu)
- mijlocașul Allan Simonsen (33 de ani) fusese vedeta "naționalei" daneze la Europeanul din 1984, fotbalistul european al anului 1977. Jucase la Barcelona și era o legendã în țara lui
- alt "greu" era Sivebaek, considerat pe-atunci unul dintre cei mai buni fundași dreapta din Europa
- înainte de toamna lui '85, Vejle BK bifase deja un sfert de finalã în Cupa Cupelor și eliminase echipe precum FC Porto, Nantes, PAOK, Austria Viena sau Hajduk Split.
Honved, campioana Ungariei (0-1 in deplasare, 4-1 in Templu)
- în '84-'85, reprezentanta Ministerului Apãrãrii din Ungaria cîștigase titlul la 11 puncte diferențã
- formația care domina autoritar la acea orã fotbalul maghiar alinia jumãtate din titularii "naționalei" Ungariei, care fãcuserã parte din lotul pentru CM Spania '82. La ora meciului cu Steaua, reprezentativa Ungariei era prima calificatã la CM Mexic '86
- vedeta era Lajos Detari
- la nivelul echipelor reprezentative, primul succes al României contra Ungariei a venit abia în 1999
Kuusyi Lahti, campioana Finlandei (0-0 in Templu, 1-0 in deplasare)
- revelația acelei ediții a CCE
- trecuse în primele douã tururi de campioanele Iugoslaviei (FK Sarajevo) și Rusiei (Zenit Leningrad)
- avea un singur strãin în echipã: englezul Carrol
Anderlecht, campioana Belgiei (0-1 in deplasare, 3-0 in Templu)
- în '76 și '78 cîștigase Cupa Cupelor, în '78 luase și Supercupa, iar în '83 triumfase în Cupa UEFA
- avea 6 strãini în echipã (iugoslavul Peruzovici, danezii Morten Olsen, Frimann și Andersen, spaniolul Lozano și islandezul Gudjohnsen), iar din primul "11" mai fãceau parte nume grele ale fotbalului belgian, ca Vercauteren, Van den Bergh, Vandereyken sau Grun
- vedeta echipei era Enzo Scifo, care pînã la finalul carierei a jucat 84 de meciuri pentru naționala Belgiei, evoluînd la 4 Campionate Mondiale ('86, '90, '94 și '98). A mai jucat la AC Milan, Bordeaux, Auxerre, Torino și AS Monaco
- în "sferturi" o eliminase pe campioana Germaniei, Bayern Munchen
Barcelona, campioana Spaniei (2-0, dupa penalty-uri si dupa patru lovituri de pedeapsa consecutive aparate de Helmuth Duckadam)
- cîștigase Cupa UEFA în '79 și '82
- între '82 și '84 îl avusese în echipã pe Maradona, adus de la Boca în schimbul unei sume-record pentru acele vremuri, 5 milioane de lire sterline!
- în '86 avea o trupã garnisitã cu vedete ale fotbalului mondial, ca Schuster, Archibald, Alesanco, Victor sau Marcos, iar antrenor era englezul Terry Venables
- pînã la finala de la Sevilla trecuse de nume grele ale Europei: Sparta Praga, FC Porto, Juventus și IFK Goteborg
Ofensa dinaintea finalei
Roș-albaștrii au fost la un pas de a refuza sã mai joace finala contra Barcelonei. Motivul? În programul meciului, sub poza de grup a "viteziștilor" scria "Steaua de Budapest". Președintele clubului, Nicolae Gavrilã, a reclamat "ofensa", iar reprezentantul UEFA a încercat s-o dreagã: "Mii de scuze, dar vina nu e a Barcelonei. Broșura a fost tipãritã la Zurich". Ca sã repare eroarea, organizatorii au anunțat din 10 în 10 minute la stația de amplificare cã adversarul Barcei e "Steaua de Bucarest". Dupã meci, "El Mundo Deportivo" a scris cã Gavrilã, nervos la culme, s-a adresat unor tineri din garda Regelui Juan Carlos: "'vã muma-n cur, las' cã vã învãțãm noi și fotbal, și geografie!".
Sursa: Andrei Vochin/gsp.ro
