FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Comunicat de presa

fcsteaua.ro18.01.2009 20:26

Cu exact un an in urma a fost promulgata, cu surle si trimbite, Legea nr. 4/2008, privind prevenirea si combaterea violentei cu ocazia competitiilor si a jocurilor sportive. Cunoscuta si sub denumirea de "Legea lui Mitica", aceasta initiativa legislativa despre care se spunea ca va pacifica lumea stadioanelor romanesti, si-a dovedit cu varf si îndesat, înca de la intrarea in vigoare, totala lipsa de utilitate. Mai mult decat atat, cateva din prevederile ei nu sunt cunoscute chiar de cei care trebuie sa o puna in practica.

 

Este vorba, in special, de prevederile legate de pirotehnie. Legea 4/2008 nu acopera acest domeniu, facand trimitere la legile existente deja in ceea ce priveste substantele pirotehnice. Prin urmare, obiectele pirotehnice din clasa I (cu masa maxima de amestec explozibil cel mult egala cu 3 grame - de exemplu majoritatea FUMIGENELOR) pot fi comercializate de catre agentii comerciali si utilizate de catre populatie pe tot parcursul anului.

 

De anul trecut pana acum, multe din amenzile contraventionale aplicate pe stadioane s-au luat pentru folosirea unor astfel de materiale. Aceste amenzi sunt de fapt abuzuri menite a masca incapacitatea de rezolvare a problemelor cu adevarat grave ce se petrec pe stadioanele din tara noastra.

 

Deoarece consideram ca astfel de obiecte, care, conform specialistilor ce au conceput legile in vigoare, nu sunt periculoase pentru integritatea corporala a oamenilor, ajuta la imbunatatirea spectacolului realizat in tribune si fac din fotbal un joc mai frumos, mai colorat, am initiat o petitie online pentru respectarea prevederilor legale in vigoare.

 

Petitia a fost semnata pana acum de 2900 de persoane, iar numarul lor creste zilnic.

 

Textul petitiei poate fi vazut la adresa de Internet:

 

http://www.petitiononline.com/drepturi/petition.html

 

Va multumim de atentie si asteptam alte eventuale intrebari.

 

Persoana de contact:

Mihaiescu Alexandru

0770 878 171

p***@***

 

sursa: www.romanianultras.net

 

maye18.01.2009 20:38

semnat!

Fane18.01.2009 20:40

m.uie Dragomir

enjoy18.01.2009 22:05

faceti o petitie pentru civilizarea natiei si in felul asta se vor respecta legile in vigoare.

tavyto19.01.2009 11:52

intrat semnat...mitica la puscarie!!!!!

maimultdecatstelist19.01.2009 17:28

Refuz sa semnez o asemenea petitie.

Am fost pe stadion, le-am simtit mirosul, imprejurarile in care se folosesc aceste accesorii de galerie si am fost oripilat.

Am fost in fata televizorului si am simtit cum mi se facea pielea de gaina gandindu-ma ca o minte bolnava ar putea sa arunce asa ceva pe gazon si ar fi putut duce la oprirea meciului in care favoritii mei isi dadeau sufletul ca sa-l castige.

 

sunt alte metode mult mai civilizate si mai de efect dar din pacate cineva trebuie sa gandeasca sa le puna in aplicare.

 

NU SEMNEZ!!!

joseph19.01.2009 17:30

esti cu adevarat mai mult decat stelist. esti un stelist ce nu semneaza petitia si foloseste un limbaj de lemn. atentie la zapada de pe blocuri

Tupac Amaru19.01.2009 18:05

Sunt al 3304-lea....cam putin!

Oricum, prefer fara sa cracnesc un abuz al ultrasilor in comparatie cu unul al guvernantilor.

Jos guvernul, jos parlamentul, jos ziaristii, pentru o viata cu adevarat libera!

Si inca ceva: aprob ceea ce zice Fane si in plus: dragomire, inapoi la puscarie cu tine, mai "democratule"!

Stanici19.01.2009 18:15
Refuz sa semnez o asemenea petitie.

Am fost pe stadion, le-am simtit mirosul, imprejurarile in care se folosesc aceste accesorii de galerie si am fost oripilat.

Am fost in fata televizorului si am simtit cum mi se facea pielea de gaina gandindu-ma ca o minte bolnava ar putea sa arunce asa ceva pe gazon si ar fi putut duce la oprirea meciului in care favoritii mei isi dadeau sufletul ca sa-l castige.

 

sunt alte metode mult mai civilizate si mai de efect dar din pacate cineva trebuie sa gandeasca sa le puna in aplicare.

 

NU SEMNEZ!!!

 

 

Sau, mai bine, ramai tu in Zalau la tine si freac-o pe duda, comunist trist ce te afli!

maimultdecatstelist19.01.2009 18:27
Sau, mai bine, ramai tu in Zalau la tine si freac-o pe duda, comunist trist ce te afli!

Cata spiritualitate la tine!

Intotdeauna iti place sa te antepronunti?

Eu in locu-ti as fi putin mai rezervat si mai cumpatat ...

Stanici19.01.2009 18:34

Omu', ai fost o data in viata pe stadion si iti dai cu parerea despre cei care se duc meci de meci acolo. Plus ca trairile exceptionale pe care le-ai expus vis a vis de posibilitatea ca cineva sa arunce o d-aia pe teren parca sunt desprinse direct din Creanga... "daca pica drobul?". Suntem prostii catorva nemernici care au in mana fraiele... si prostimea sta ca... proasta si incuvinteaza.

 

 

Joga Bonito19.01.2009 18:46
Refuz sa semnez o asemenea petitie.

Am fost pe stadion, le-am simtit mirosul, imprejurarile in care se folosesc aceste accesorii de galerie si am fost oripilat.

Am fost in fata televizorului si am simtit cum mi se facea pielea de gaina gandindu-ma ca o minte bolnava ar putea sa arunce asa ceva pe gazon si ar fi putut duce la oprirea meciului in care favoritii mei isi dadeau sufletul ca sa-l castige.

 

sunt alte metode mult mai civilizate si mai de efect dar din pacate cineva trebuie sa gandeasca sa le puna in aplicare.

 

NU SEMNEZ!!!

 

Impusca-te!

 

Semnat cu dedicatii obscene!

 

maimultdecatstelist19.01.2009 18:49
Impusca-te!

 

Semnat cu dedicatii obscene!

eu mi-am exprimat doar o parere ...

daca asa se stie pe-aici sa se combata o idee imi pare rau si renunt.

am avut totusi o speranta ca am cu cine dialoga ... a murit!

micodo20.01.2009 20:26

@maimultdecatstelist

poate variantele astea te vor ajuta sa incepi sa gandesti si abia apoi sa dialoghezi:

- propun introducerea legii privind interzicerea autovehiculelor ca doar, nu se stie cum intra unul in tine si vorba aceea, sunt mii de cazuri pe an; in definitiv, sunt pentru introducerea deplasarii cu tractiune animala cand nu existau atatea riscuri.

- propun adoptarea legii privind interzicerea deplasarii oamenilor cu incaltari deosebit de periculoase: bocanci, bascheti, tenisi, papuci; ati vazut cu totii ce se poate intampla daca se trezeste unul sa arunce - un posibil atentat la integritatea corporala chiar si a presedintelui USA. Propun adoptarea legii care sa prevada ca incaltari opincile, cine nu se conformeaza sa umble descult.

- sunt pentru taierea tuturor copacilor de pe marginea soselei care sunt un pericol permanent la siguranta cetateanului; titlurile din libertatea sunt elocvente: ''copacul ucigas'' ''cine a pus copacu'n drum'' etc. Sunt pentru plantarea in locul lor a unui vajnic aparator al cetateanului de bine: <jandarmul roman>, dotat cu tot materialul din dotare: cascheta, scut, bulan, tupeu, obraznicie, injuraturi plus legea lui militica.