"Nu sunt decât o lacrimã de-a lui Eminescu. Eu nu am chemare pentru poezia publicisticã, dar pe baricade nu poți urca cu poezia curat liricã. A trebuit sã sacrific poezia liricã spre care am înclinație și sã mã dedic poeziei publicistice. Pot afirma cã unii români din Basarabia sunt mai români decât unii români de aici care își bat joc de Eminescu și de istorie" (G.Vieru)
Poetul Grigore Vieru, simbolul renasterii spirituale si nationale in Basarabia postbelica a incetat din viata. Azi-noapte sufletul Basarabiei si-a parasit trupul. A trait pentru limba romana, pentru poporul roman, pentru integralitatea romaneasca.
D-zeu sa-l odihneasca in pace!
