FC Steaua a anuntat transferul lui Radoi la echipa Al-Hilal intr-o conferinta de presa la care au mai participat antrenorul Marius Lacatus si presedintele Valeriu Argaseala.
La finalul acesteia, Mirel a primit un tricou personalizat din partea tuturor colegilor din cadrul lotului, staff-ului tehnic, medical si administrativ, pe care erau trecute semnaturile acestora si inscriptia "Multumim, Capitane!".
De asemenea, la finalul conferintei de presa, jucatorii Stelei l-au aplaudat la scena deschisa si l-au imbratisat pe cel care le-a fost capitan in toti acesti ani.
Mai jos puteti citi declaratiile facute de Capitan in timpul conferintei de presa:
S-a tot speculat in aceste zile despre transferul meu si a sosit momentul sa spunem exact ce s-a intamplat. Au fost cateva zile de negocieri si, pana la urma, cred ca s-a ajuns unde ne-am dorit cu totii. Sunt bucuros ca am reusit sa ma transfer, insa nu plec asa de usor. Raman cu cateva regrete, dar important pentru mine va fi sa fac tot ce pot mai bine pentru noua echipa
O sa vad in zilele urmatoare care sunt regulile de acolo, care este atmosfera din jurul echipei, din vestiar. Abia apoi o sa-mi dau seama cum va fi trecerea de aici la Al-Hilal. Nu-mi este teama ca nu ma voi impune ca lider acolo, deoarece nici la Steaua nu am fost. Am fost un jucator normal, care a dat tot ce a avut mai bun in momentul in care a intrat pe teren
A contat si faptul ca Olaroiu este antrenor acolo, insa m-am gandit si la faptul ca nu pot sa astept la infinit o oferta din Europa si sa risipesc cei 4-5 ani pe care-i mai am de jucat. Plec cu inima impacata, desi mi-as fi dorit sa mai castig un campionat cu Steaua. E mai frumos sa joci in tara ta, dar, pana la urma, nu poti sa le ai pe toate. Si bani, si performanta, si acasa e destul de greu de obtinut
Vom vedea in timp daca cei de la echipa nationala vor veni sa ma urmareasca sau ma vor mai convoca. Eu o sa ma pregatesc la fel de bine cum am facut-o aici, voi incerca sa joc la fel de bine precum la Steaua, deoarece asta este meseria mea. Daca ma vor convoca, voi veni cu cea mai mare placere
Imi pare rau ca ma despart de toti colegii, dar acesta este fotbalul. Si eu am schimbat multi colegi in cei aproape noua ani in care am fost aici. Sper sa-mi fac datoria la noul club si sa fiu sanatos. Cand voi intra pe teren, voi uita de celelalte probleme
Imi vor lipsi suporterii, deoarece nu gasesti pe orice stadion o atmosfera ca-n Ghencea. Cred ca nu asta va fi singura mea problema. Mai este si despartirea de colegi. Dar drumurile in viata trebuie sa se mai si desparta
Sigur am fost cand am semnat contractul, in jacuzzi. Mai fusesem sigur in cateva randuri si am ramas pe dinafara. Nu stiu daca s-a facut mult tam-tam despre un eventual transfer la Inter. Pentru mine a fost important, mai ales dupa discutia cu Mourinho. Chiar am crezut ca se va realiza. N-a fost sa fie, dar ma bucur ca m-am transferat la Al-Hilal
Cel mai mare regret al meu ramane faptul ca nu am reusit sa ne calificam in finala Cupei UEFA. Am fost foarte aproape de aceasta performanta. In rest, cred ca performantele cu Steaua au fost foarte mari. Atat cat am putut, cred ca am reusit destul de multe lucruri
Eu nu cred ca Steaua va slabi prin plecarea mea, deoarece nu am fost un jucator decisiv pentru echipa. Sunt un jucator normal, care a stiut ce are de facut cand a intrat pe teren si a facut-o foarte bine. Au trecut opt ani in care am jucat de placere si a venit momentul sa ma gandesc si la viitor
Am fost emotionat de mai multe ori. Nu plec foarte usor. Ma despart de peste 20 de prieteni, alti 4-5 antrenori, cei din staff-ul medical. Sunt oameni alaturi de care am trait clipe frumoase. Din pacate, drumurile noastre trebuie sa se desparta acum. Colegii mei sunt constienti de ceea ce vreau sa le transmit. Sper sa ia campionatul. Cu totii ne dorim asta!
Radoi Va debuta la noua sa echipa pe data de 23 ianuarie, impotriva foistului coleg de la Steaua Elton care in prezent joaca la Al Nasr.
